Solary słoneczne do ogrzewania wody

Solary basenowe – opis i zasada działania

Ogrzewanie basenu solarami to ekonomiczna opcja z uwagi na wykorzystanie energii odnawialnej. Wystarczy umieścić solary basenowe w mocno nasłonecznionej okolicy basenu czy na dachu pobliskiego budynku. Podgrzewanie wody basenowej przy użyciu promieni słonecznych umożliwia podniesienie jej temperatury nawet o 8 stopni Celsjusza.

Solar basenowy działa na zasadzie ciągłej wymiany wody. Ogrzewanie basenu solarem polega na przepływie wody przez kolektory, które to podnoszą jej temperaturę. Solary słoneczne do sezonowych basenów montowane są jedynie w okresie letnim, a panel słoneczny, którego zadaniem będzie podgrzewanie wody zarówno basenowej, jak i użytkowej może być zamontowany na cały rok.

Budowa solarów słonecznych nie jest skomplikowana. Składają się one najczęściej z płyt lub paneli z czarnego tworzywa sztucznego, które zawierają w sobie cienkie rurki. To przez nie przepływać będzie woda basenowa, która ponownie trafi do basenu. Aby solary basenowe były skuteczne, ich powierzchnia powinna wynosić minimum połowę powierzchni lustra znajdującej się w basenie wody.

Plusy i minusy solarów basenowych do podgrzewania wody

Niewątpliwie dużą zaletą, która charakteryzuje solar basenowy jest możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii. Promienie słoneczne uzyskiwane są „za darmo”, a jedyne koszty, które musi ponieść użytkownik to zakup panelu słonecznego i pompy obiegowej. Ogrzewanie wody użytkowej przy pomocy solaru basenowego to dodatkowy plus całej instalacji.

Solar do basenu nie wymaga zbytniej konserwacji, natomiast posiada długi czas gwarancji, co wpływa dodatkowo na pozytywne opinie klientów. Plusem solarów słonecznych w przydomowym basenie jest możliwość korzystania z niego nawet wczesną wiosną czy późną jesienią. Można cieszyć się przydomowym basenem, kiedy temperatury powietrza spadają przykładowo do 15 stopni Celsjusza, ale w ciągu dnia jest dużo godzin z przewagą słońca.

Panel słoneczny do podgrzewania wody w basenie posiada również swoją wadę. Solar do basenu będzie na tyle efektywny, na ile mocne będzie jego nasłonecznienie. Korzystanie z energii słonecznej to pewnego rodzaju zależność od warunków pogodowych. Choć w dużej mierze opinie na temat paneli solarnych są pozytywne, to jednak ten minus jest często wspominany przez użytkowników. Dla niektórych również wadą może być wysoka cena instalacji solarnej, która średnio sięga kilku tysięcy złotych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze basenu ogrodowego.

Solar do basenu – cena oraz popularne modele

Całkowita cena instalacji solarnej do basenu zależeć będzie od kilku czynników. Jednym z nich jest powierzchnia kolektora, która będzie poddawana nasłonecznieniu. W zależności od powierzchni lustra wody w basenie, rozmiar panelu słonecznego będzie się różnił. Parametrem, który będzie wpływał na cenę solara do basenu jest również jego wydajność i oczekiwany wzrost temperatury wody.

Ceny solarów basenowych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cała instalacja solarna może być jednorazowo dużym wydatkiem, ale warto pamiętać o tym, że dalsze koszty eksploatacyjne są niewielkie. Pobierana energia słoneczna z uwagi na swój charakter nie będzie zwiększała comiesięcznych rachunków domowych.

Wykaz wybranych modeli solarów basenowych wraz z cenami

Model solara słonecznego do basenu

Przykładowa cena

Marimex panel solarny do naziemnych basenów 3,6 m2

599,00 zł

Kolektor słoneczny przepływowy HCS12 12 rur

1768,00 zł

Solarny panel podgrzewający wodę 120cm Intex

359,95 zł

Podgrzewacz solarny do basenu vidaXL

893,00 zł

Altany ogrodowe w dobrych cenach

Ogrzewanie basenu solarami – porady praktyczne

Pokrywa solarna – dodatek do tradycyjnej instalacji solarnej

Pokrycie basenu może również docelowo podgrzewać wodę przy użyciu promieni słonecznych. Zapobiega ono także szybkiej utracie ciepła. Pokrywa solarna chroni przed nadmiernym parowaniem wody nawet o 98%. Proces odprowadzania pary wodnej powoduje straty ciepła i obniżenie temperatury. Co za tym idzie, przykrywanie basenu zmniejsza koszty eksploatacyjne w przyszłości

Dodatkową zaletą pokrywy solarnej jest także ochrona tafli wody przed zabrudzeniami. Dzięki temu pokrycie solarne nie tylko podgrzewa wodę, ale także zmniejsza koszty utrzymania basenu w czystości. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich basenów przydomowych, które z łatwością można przykryć specjalnym pokryciem solarnym.

Wykorzystanie całorocznych kolektorów jako opcja dla solaru basenowego

Dobrym rozwiązaniem może być tymczasowe użycie całorocznych paneli słonecznych do ogrzewania wody w basenie. Energia cieplna produkowana na ogrzewanie pomieszczeń w sezonie grzewczym z powodzeniem może być wykorzystana poza nim na podgrzewanie wody basenowej. Wystarczy jedynie wykonać odpowiednią instalację.

Kluczowe będzie zamontowanie w całorocznej instalacji solarnej z kolektorami dodatkowego obiegu płynu solarnego z zaworem sterującym. Natomiast basen, a dokładniej instalacja basenowa powinna zostać wyposażona w wymiennik ciepła. Jeśli zostanie uzyskana docelowa temperatura w instalacji solarnej, to przy pomocy wymiennika ciepło dostarczane będzie do wody basenowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły