Dlaczego taras z kostki brukowej?

Zanim odpowiemy na pytanie ile kosztuje taras z kostki brukowej, warto przyjrzeć się właściwościom samego materiału. Kiedy i dlaczego warto wybrać właśnie taras z kostki brukowej, a nie np. z drewna czy kompozytu?

Z czego zrobiona jest kostka brukowa?

Materiałem najczęściej stosowanym do wyrobu kostki brukowej jest beton. Budowa elementów budynku lub ogrodu z kostki betonowej zapewnia jej wysoką odporność. Beton daje się też dowolnie formować i barwić. Opcją droższą jest kamień, który jest jeszcze trwalszy (zwłaszcza granit lub bazalt), ale dużo trudniejszy do formowania. Kostka może być też zrobiona z piaskowca lub skały wapiennej.

Kostkę brukową można podzielić ze względu na kształt lub sposób obróbki. Produkowana przemysłowo kostka betonowa ma prosty (najczęściej klepsydra lub prostokąt) kształt i jest szara. Taki wygląd i niewielki nakład środków podczas produkcji decydują o tym, że cena za m2 jest niższa niż przy innych wariantach.

Żeby zbudować taras z kostki betonowej lepiej postawić na bardziej atrakcyjną kostkę szlachetną. Może mieć ona różne kształty np. trapezy lub fale, a przede wszystkim różnorodną powierzchnię i kolorystykę. Do ozdoby tarasów i podjazdów można też użyć kostki celowo postarzanej, ze sztucznie uzyskanymi pęknięciami. Do tego celu zwykle używa się ceramicznej kostki klinkierowej, która jest odpowiednio droższa.

Zalety kostki brukowej

Wielką zaletą tarasu z kostki brukowej jest jego wytrzymałość. Materiał jest przeznaczony do budowy dróg i ścieżek w miejscach publicznych. Dlatego jest bardzo wytrzymały, a ułożenie nawet dużej konstrukcji nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga dużej ilości dodatkowych materiałów.

Koszt tarasu z kostki brukowej można też pomniejszyć o ceny częstych zabiegów konserwacyjnych. Poza tym, że warto ją co jakiś czas myć, nie ma potrzeby corocznej konserwacji. W dłuższej perspektywie oszczędzimy więc nie tylko pieniądze, ale dużo czasu.

Kostka jest odporna na promieniowanie UV, kruszenie, ekstremalne temperatury. Dzięki temu zachowuje ładny wygląd nawet po wielu latach użytkowania. W razie potrzeby oczyszczenia z dodatkowych plam dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia bruku.

Jeszcze jedną ciekawą zaletą kostki jest to, że stanowi dość uniwersalny budulec. Można zrobić nie tylko powierzchnię tarasu, ale np. schody z kostki brukowej prowadzące do domu lub na taras albo stanowiące element ogrodu na pochyłym terenie. Poza tym można ten sam materiał wykorzystać do budowy innych elementów podwórka lub ogrodu np. ogrodzenia i murki wokół rabat, podjazd czy ścieżki w ogrodzie. Jeżeli zlecimy całość jednemu wykonawcy, to cena robocizny powinna być niższa niż w przypadku osobnego zatrudniania ekipy do poszczególnych zadań.

Gdyby tego było mało – kostka jest materiałem produkowanym w różnych kolorach i wzorach. Spośród samej kostki betonowej możemy wybierać różne opcje, bez drastycznego wpływu na zróżnicowanie cen samego materiału. Drożej zapłacimy za kostkę klinkierową. To głównie wybór rodzaju kostki brukowej ma wpływ na ceny tarasów z kostki brukowej.

Piękny i duży taras z kostki brukowej, a także ceny tarasów z kostki brukowej
Ceny tarasów z kostki brukowej krok po kroku, czyli koszt wykonania w 2024 roku

Kluczowe materiały i etapy budowy tarasu

Wykładanie kostki to umiejętność, która wymaga pewnej specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Można to zrobić samodzielnie, na podstawie samouczków, ale lepiej zdecydować się na zatrudnienie ekipy.

Pierwszy etap wymaga wyznaczenia przestrzeni na taras, a następnie tzw. korytowania (usunięcia humusu, wyrównania i ubicia ziemi) oraz przygotowania podłoża.

Następnie do przygotowanego zagłębienia należy wsypać piasek lub pospółkę (warstwa ok. 10 cm) i utwardzić. Na etapie przygotowania podłoża trzeba też pamiętać o spadku 1,5-2% od ściany domu na zewnątrz.

W celu izolacji kostki od wilgoci należy położyć geowłókninę, którą następnie zasypiemy żwirem lub kruszywem. W przypadku piasku i żwiru przyda się dostęp do zagęszczarki. Ilość warstw kruszywa, a zatem ilość kruszywa, będzie zależna od tego jak wysoki ma być taras. Na to będzie szła jeszcze podsypka cementowo-piaskowa, ale wysypujemy ją dopiero po wyłożeniu krawędzi palisadami i krawężnikami.

Na tak przygotowaną powierzchnię idzie kostka. Do ułożenia kostki przyda się specjalny młot.

Po ułożeniu kostki na całej wyznaczonej powierzchni należy ją spoinować za pomocą piasku lub specjalnego preparatu. Na zakończenie trzeba jeszcze ubić kostkę specjalną zagęszczarką płytową.

W zasadzie kostka brukowa da sobie radę bez impregnacji. Jeżeli jednak chcemy, żeby była trwalsza, to warto nałożyć impregnat.

Koszt tarasu z kostki - podsumowanie

Ceny tarasów z kostki brukowej w dużej mierze zależą od tego ile zapłacimy za samą kostkę oraz od ewentualnej ceny robocizny. Podsumujmy teraz poszczególne elementy i koszty wykonania, żeby wiedzieć jaki będzie koszt tarasu z kostki.

Zacznijmy od podłoża. Geowłóknina jest tanim materiałem – cena za m2 wynosi około 5-8 zł. Jeżeli taras będzie miał średnią wielkość – ok. 20 m2, to za samą geowłókninę zapłacimy 100-160 zł. Razem ze żwirem i cementem cena za m2 powinna się zamknąć w granicach 100-150 zł. Do tego trzeba dodać koszt korytowania i ułożenia obrzeży. Samo przygotowanie podłoża powinno się mieścić w cenie 50 zł/m2. Ułożenie obrzeży liczy się jednak w złotówkach na metr bieżący. Cena takiej usługi to około 35-45 zł/mb. Palisada może mieć różne ceny w zależności od kształtu, koloru i wielkości. Zwykle jeden palik, gładki z betonu kosztuje ok. 10 zł. Na 1 mb wypada około 6 palików, czyli 60-65 zł/mb.

Jeżeli chodzi o ceny kostki to wahają się od 40-50 zł/m2 za prostą kostkę betonową po 150-180 zł/m2 w przypadku bruku klinkierowego.

Dużą rozpiętość cenową mogą mieć koszty robocizny. To też zależy od rodzaju kostki, co wpływa na techniki jej układania. Zwykle cena robocizny mieści się między 50 a 150 zł/m2. To samo dotyczy schodów z kostki brukowej, które mogą być proste lub półkoliste, wykonane z kostki w kształcie trapezu. Schody z kostki brukowej wymagają dodatkowego zróżnicowania poziomów, co może wpłynąć na cenę robocizny.

Układanie kostki brukowej na tarasie oraz ceny tarasów z kostki brukowej
Ile kosztuje taras z kostki brukowej w 2024 - ceny i wykonanie

Podsumujmy w tabeli jakiego kosztu tarasu z kostki można się spodziewać w przeliczeniu na metr kwadratowy:

Koszt tarasu z kostki brukowej

Materiał/usługa

Cena

Korytowanie

50 zł/m2 + 35-45 zł/mb

Geowłóknina, warstwa nośna, spoina

100-150 zł/m2

Kostka brukowa

40-180 zł/m2

Robocizna (za całość)

50-150 zł/m2

Żeby lepiej wyobrazić sobie faktyczne ceny tarasów z kostki brukowej najlepiej będzie wybrać przykładową powierzchnię i konkretne materiały.

Weźmy na przykład taras o powierzchni 15 m2, i wymiarach 3x5, z kostki betonowej o prostym kształcie będzie kosztował około 4750 zł lub 4900 zł z impregnatem.

Zakładamy, że ceny mogą być nieco wyższe niż najniższe z proponowanych w tabeli. W cenę wchodzi:

  • koszt robocizny - 2290 zł:

- korytowanie 50 zł * 15 = 750 zł

- układanie obrzeży 40 * 16 = 640 zł

- układanie kostki 60 * 15 = 900

  • geowłóknina, piasek i żwir - 1500 zł (100 * 15)
  • kostka brukowa - 80 * 15 = 1200 zł plus palisada na obrzeża - 60 * 16 = 960 zł
  • opcjonalnie substancja impregnująca ok. 150 zł

Ceny odpowiednio rosną jeżeli zdecydujemy się na droższe, bardziej wyszukane materiały, większą powierzchnię, dodatkowe elementy np. schody czy barierka itp. Na powyższym przykładzie widać jednak, że taras z kostki brukowej można wykonać stosunkowo niedrogo i szybko.

Źródła:

  1. Cennik prac budowlanych, https://www.eurobudowa.pl/cenniki-budowlane/cennik-prac-budowlanych/prace-drogowe-brukarskie-ceny/prace-brukarskie-nawierzchniowe-ceny/, dostęp 06.06.2024
  2. Kostka brukowa. Czym klinkier wygrywa z innymi materiałami?,  https://klinkier.pl/kostka-brukowa-czym-klinkier-wygrywa-z-innymi-materialami/, dostęp 06.06.2024
  1. Rodzaje kostki brukowej - 5 kryteriów klasyfikacji, https://www.bruk-bet.pl/warto-wiedziec/rodzaje-kostki-brukowej, dostęp 06.06.2024
ikona podziel się Przekaż dalej