Legary pod taras

Zanim dowiemy się, jak gęsto i co ile legary pod taras powinny być ułożone, warto wcześniej sprawdzić, jaka jest ich dokładna rola. Jeżeli rzeczywiście chcemy się zdecydować na deski na tarasie, to muszą one być podtrzymane stabilną konstrukcją. Taką konstrukcję wykonuje się właśnie z legarów. Jest to przede wszystkim rozwiązanie, gdy nie układamy desek bezpośrednio na betonowej posadzce.

Jednocześnie legary pozwalają, aby nie kłaść desek również bezpośrednio na podłożu. Ponieważ wtedy doszłoby do ich zawilgocenia, a także rozwoju pleśni. Natomiast układając deski na legarach, pamiętając o tym, aby zachować odpowiedni rozstaw legarów, podłoga na tarasie będzie odpowiednio izolowana od gruntu.

Rodzaje legarów

Wydawać by się mogło, że jeżeli decydujemy się na drewniany taras, to jednocześnie legary również powinny być wykonane z drewna. Oczywiście w znakomitej większości tak jest. Rzeczywiście najczęściej wybieramy legary wykonane z drewna świerkowego lub sosnowego. Jeżeli jednak decydujemy się na deski z drewna egzotycznego, to również z takiego samego gatunku drewna mogą być wykonane legary.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy się zdecydować na drewniane legary, to możemy zastąpić je podporami kompozytowymi lub też wykonanymi z aluminium. Zaletą takiego rozwiązania jest to, iż tego typu podpory nie muszą być impregnowane, ponieważ stanowią naturalną barierę przed wilgocią.

Warto mieć na uwadze, iż legary kompozytowe rzeczywiście najczęściej dotyczą tarasów kompozytowych. W porównaniu do legarów drewnianych właśnie te wykonane z kompozytu muszą mieć utwardzone podłoże pod spodem. Wtedy rzeczywiście będzie można na nie układać deski kompozytowe. Chociaż tutaj zastanawiając się dokładnie, czym wyłożyć taras, raczej nie powinniśmy mieć na uwadze drewnianych desek.

Drewniane deski już zdecydowanie lepiej będą przytwierdzone do legarów aluminiowych. Chociaż ze względu na swoją niską wagę, również do tego rodzaju legarów zdecydowanie lepiej sprawdzą się deski kompozytowe. Więc jeszcze na etapie wybrania typu legarów, warto sobie wcześniej odpowiedzieć, czym wyłożyć taras, ponieważ wtedy będziemy bardziej wiedzieli, jaki materiał na pewno się sprawdzi, a nie spowoduje zbyt dużego obciążenia dla konstrukcji.

Co ile legary pod taras?

Takie pytanie pojawia się zawsze w momencie, kiedy decydujemy się na wybudowanie drewnianego podestu przed domem. Rzeczywiście wybierając legary z drewna, powinniśmy wiedzieć również, jak gęsto je ułożyć względem siebie, aby mieć pewność, iż utworzą one w pełni stabilną konstrukcję. Najczęściej rozstaw legarów musi wynosić od 40 do 60 cm. Czasami jednak będziemy zmuszeni, aby rozstaw legarów wyniósł nawet 30-35 cm, ponieważ to wyliczenie będzie w dużej mierze zależeć od grubości układanych desek.

Pamiętajmy zatem, że im cieńsze deski chcemy zastosować, wtedy legary powinniśmy ułożyć naprawdę gęsto. Nieco większy rozstaw może być utrzymany w sytuacji, kiedy deski będą wyróżniać się grubością na poziomie ok. 40 mm. Układając drewnianą konstrukcję pod taras, ważne jest nie tylko to, jak gęsto ułożymy legary, ale jednocześnie to, aby znajdowały się one pod odpowiednim kątem. Jest to bardzo ważne, aby mieć pewność, iż woda pochodząca z opadów atmosferycznych nie zatrzymywała się na posadzce. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami budowy i wykończenia tarasu.

Wymiary desek na taras

Gdy już wiemy, co ile legary pod taras są zalecane, ponieważ jak wiadomo, na taką kwestię mają wpływ wymiary drewnianych desek, warto sprawdzić jeszcze, z jakim rodzajem materiału możemy mieć do czynienia. Oczywiście deski mogą różnić się między sobą grubością, ale także nie zapominajmy o szerokości desek. Cienkie deski najczęściej mają wymiary od 100 do 140 mm szerokości. Natomiast grubsze deski najczęściej wyróżniają się szerokością na poziomie ok. 140-145 mm.

Jeżeli jeszcze zastanawiamy się nad tym, czym wyłożyć taras, oczywiście pod żadnym pozorem nie powinniśmy się ograniczać tylko do drewnianych desek. Jednak układając materiał na legarach, najczęściej decyzja pada na drewno. Wybierając profile aluminiowe lub kompozytowe, możemy zdecydować się na deski kompozytowe lub płyty osb. Wtedy rzeczywiście zastanawiając się nad tym, czym wyłożyć taras będziemy mieli zdecydowanie więcej możliwości do wyboru.

Jak widzimy, takich instrukcji tego typu, w jakich odstępach ułożyć legary pod drewniany taras, są naprawdę pomocne. Oprócz nich dobrze jest jeszcze znaleźć pozostałe informacje, które dotyczą między innymi tego, jak zrobić taras drewniany na słupach, czy też co położyć na taras betonowy. Mając dostęp do takich informacji, z pewnością będzie nam o wiele łatwiej podjąć pewne decyzje związane z budową oraz wykończeniem tarasu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły