Deski kompozytowe na taras - rodzaje, zastosowania, ceny, opinie, porady przy zakupie
Wykańczając taras czy balkon do wyboru mamy dużo różnych rodzajów powierzchni. Czy to drewniane deski balkonowe, deska WPC czy płytki ceramiczne. Drewno kompozytowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ imituje naturalne drewno, a dodatkowo posiada właściwości, dzięki których jest ono chronione przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi czy innymi niekorzystnymi sytuacjami. Jakie są jego zalety oraz wady? Jaka jest cena deski WPC oraz jej opinie?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Deski kompozytowe – rodzaje oraz montaż
Krótka charakterystyka drewna kompozytowego
Kompozyt tarasowy to mieszanka drewna naturalnego oraz tworzywa sztucznego. W zależności od rodzaju oraz producenta procentowa ilość poszczególnych składników może się różnić. Dodatkowym elementem wchodzących w skład paneli tarasowych są substancje poprawiające właściwości kompozytu tarasowego. Innym określeniem deski kompozytowej, z którym można się spotkać jest deska WPC. Nazwa ta pochodzi od angielskiej słów „wood plastic composites”.
Wykonanie tarasu przy użyciu tarasowej deski kompozytowej wymaga użycia dodatkowych elementów, które pomogą zamontować deski. Na plus jest fakt, iż na powierzchni desek kompozytowych nie widać żadnych gwoździ czy wkrętów, co może być zauważalne w przypadku montażu innych desek balkonowych, w tym drewnianych. Wystarczy każdy element złapać klipsem, a ewentualne nierówności wyrównać przy pomocy klinów. Brzegi desek można osłonić specjalną listwą, która nada całości nienaganny wygląd.
Deski kompozytowe na taras spotkać można w różnych rozmiarach podobnie jak inne deski balkonowe. Najczęściej wybierane panele tarasowe to te o szerokości 12, 13, 14, 15 cm. Ich grubość nie przekracza 2-3 cm, a długość 3-6 m. Jest możliwość docinania desek w zależności od potrzeb. Deska ryflowana jest jedną z najpopularniejszych. Dodatkowe równolegle biegnące zagłębienia zapewniają lepszy komfort użytkowania tarasów kompozytowych. W ofercie są różne rodzaje deski ryflowanej w zależności od ułożenia rowków i ich szerokości. Kompozyt tarasowy dostępny jest w wielu kolorach zależnie od producenta i jego kolekcji. Znaleźć można również takie odcienie drewna, które imitują prawdziwe drewno lub bardziej to egzotyczne. Od jasnych odcieni po ciemniejsze takie jak przykładowo ciemny brąz. Każdy klient może sobie wybrać deskę tarasową w zależności od swoich upodobań. Chcąc wyprodukować drewno kompozytowe jak najbardziej podobne do naturalnego, wykonuje się drobne rowki o strukturze drewna, które przypominają jego usłojenie. Jeśli planujesz zakup materiałów na wykonanie tarasu, sprawdź także ten artykuł o deskach kompozytowych w OBI.
Deska kompozytowa PVC czy deska kompozytowa z dodatkiem polietylenu i polipropylenu?
Najlepsze właściwości oraz opinie posiadają deski kompozytowe z PVC. Zawierają 45% mączki drzewnej oraz 45% tworzywa sztucznego. Mogą również występować w proporcjach odpowiednio 60 i 30% lub innych. Nie straszne im niekorzystne warunki atmosferyczne, czy wilgoć, ponieważ są nisko nasiąkliwe. Dodatkowo są niezapalne oraz odporne na działanie mechaniczne, w tym na ścieranie. Dzięki obecności PVC tarasowa deska kompozytowa posiada ochronę przeciwko niskiej temperaturze, promieniom słonecznym czy czynnikom biologicznym. Efektem czego tarasy kompozytowe pokryte przez taką powierzchnie przez długie lata zachowują trwałość i pierwotny wygląd. Deski kompozytowe na taras poddaje się procesowi ryflowania. Pozwala to na uzyskanie dodatkowo powierzchni antypoślizgowej. Tarasowa deska kompozytowa z PVC nadaje się do recyklingu.
Kolejnym rodzajem desek kompozytowych na taras są te wykonane z dodatkiem polietylenu wysokiej jakości (HDPE) lub polipropylenu (PP). Są dużo gorszym wyborem niż deski PVC. Zawierają nawet do 80% mączki drzewnej. Ten rodzaj drewna kompozytowego zdecydowanie gorzej znosi warunki atmosferyczne. Zbyt wysoka temperatura potrafi doprowadzić do deformacji paneli tarasowych, a zbyt niska temperatura powoduje, że deski kompozytowe stają się kruche i łamliwe. Łatwo doprowadzić także do zarysowania deski tarasowej.
Tarasy kompozytowe wykonane z dodatkiem polietylenu czy polipropylenu pod wpływem promieni słonecznych dość szybko tracą swój kolor, a co najważniejsze są łatwopalne. Im większy udział procentowy mączki drzewnej, tym większe ryzyko zapalenia deski tarasowej. Jedną z niewielu zalet, jaką posiada to drewno kompozytowe jest cena. Jest ona zdecydowanie niższa niż deski kompozytowej z PVC. Dzięki czemu montaż tarasów kompozytowych nie jest dużą inwestycją. Z drugiej jednak strony patrząc na jakość można spodziewać się dodatkowych kosztów na przestrzeni kilku lat związanych z codziennym użytkowaniem.
Drewno kompozytowe – cena oraz opinie
Deska tarasowa kompozytowa - zalety i wady tarasowych desek kompozytowych
Przyglądając się opiniom klientów, którzy zdecydowali się na deski kompozytowe, można wyłonić zalety takiego rozwiązania. Tarasy kompozytowe w przeciwieństwie do drewnianych nie wymagają regularnej konserwacji. Również malowanie jest zbędne, ponieważ podczas produkcji deski kompozytowe uzyskują swój docelowy kolor, przykładowo ciemny brąz. Wyprodukowane deski są takie same i dzięki ich regularnemu ułożeniu tworzą jednolitą powierzchnię. Posiadają gotowe rozwiązania systemowe oraz elementy pozwalające na zrobienie wykończenia wokół tarasu. W razie jakichkolwiek zabrudzeń wystarczy zmyć powierzchnię myjką ciśnieniową lub wilgotną szmatką z dodatkiem środka myjącego.
get_media_image id=1985 %}Wśród wad można wymienić fakt, iż cena drewna kompozytowego jest wyższa niż tradycyjnego naturalnego. Choć na pierwszy rzut oka widać duże podobieństwo do drewna, to jednak porównując oba rodzaje desek tarasowych, można zauważyć różnice na korzyść naturalnego drewna.
Panele drewniane kumulują ciepło, a panele kompozytowe szybko to ciepło oddają. Może to być zauważalne głównie wieczorami, kiedy to z przyjemnością można chodzić po nagrzanych deskach drewnianych, czego nie można powiedzieć o deskach kompozytowych. Deska tarasowa kompozytowa to wybór wart rozważenia.
Koszt wykonania tarasu kompozytowego
Na koszt wykonania tarasu kompozytowego wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest powierzchnia tarasu, jego kształt oraz konstrukcja na jakiej jest on wykonany. Z uwagi na wysoka cenę desek kompozytowych największym wydatkiem może być ich zakup. Koszt deski tarasowej dobrej jakości wynosi około 100-200 zł/m2.
Jeśli nie została wykonana wcześniej konstrukcja tarasu, to również koszty jej zbudowania należy wziąć pod uwagę. W zależności od wybranej konstrukcji oraz podłoża jakim dysponujemy cena może się różnić. Należy wtedy doliczyć dodatkowo około 200-250 zł/m2.
Kolejnym wydatkiem jest opłacenie ekipy robotniczej. Warto poszukać doświadczonych fachowców z dobrymi opiniami. Zwykle należy doliczyć 200-400 zł/m2 za robociznę. Podliczając wszystkie koszty zdecydowanie deski balkonowe wykonane z naturalnego drewna wychodzą taniej.
Porady zakupowe – czym się kierować?
Wybierając deskę kompozytową warto zastanowić się nad opcją, jaką jest deska ryflowana. Zwłaszcza, jeśli chodzi o taras, który będzie w bezpośrednim sąsiedztwie basenu ogrodowego. Uzyskuje się dzięki takiemu rozwiązaniu powierzchnię antypoślizgową. W swojej ofercie producenci posiadają deski ryflowane jednostronnie oraz dwustronnie. Deska, która posiada ryfle tylko na jednej stronie jest mniej użyteczna niż deska ryflowana dwustronnie. Obecność małych wgłębień po obu stronach deski przykładowo w kolorze ciemnego brązu daje możliwość przekręcenia jej, kiedy to górna powierzchnia zostanie uszkodzona. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem
Również drewno kompozytowe korzystnie jest wybrać, kiedy w otoczeniu obecne są dzieci. Deski kompozytowe są bezpieczne dla dzieci i posiadają odpowiednie atesty. Nie ma ryzyka pojawienia się drzazg czy innych wystających elementów. Jednorodność jaką zapewnia kompozyt tarasowy gwarantuje bezpieczeństwo zabaw dziecięcych, a rodzicom pozwala odpocząć bez konieczności regularnego polerowania czy szlifowania powierzchni.
Wykonując taras kompozytowy warto wybrać dobrą nawierzchnię. Zdecydowanie lepszym wyborem jest deska kompozytowa z PVC, która choć jest droższa od deski z dodatkiem polietylenu czy polipropylenu to posiada dużą większą wytrzymałość i żywotność. Nie mając pewności, z jakich materiałów wykonana jest deska kompozytowa można spojrzeć na cenę. Jeśli jest ona zbyt niska, to prawdopodobnie mamy do czynienia z materiałem gorszej jakości.