Zalety i wady desek kompozytowych

Zamiast budować taras z drewna warto rozważyć taras kompozytowy jako alternatywę. Dlaczego w ogóle zastępuje się drewno kompozytem? Przede wszystkim chodzi o trwałość i wytrzymałość materiału. Deska kompozytowa składa się z mączki drewnianej (w niektórych przypadkach używa się bambusa), syntetycznych polimerów i różnorodnych substancji, które zapewniają jej trwałość.

W przeciwieństwie do tarasu z drewna, taras z deski kompozytowej nie musi być tak często konserwowany i zachowuje długo swój oryginalny kolor. Syntetyczne przygotowanie materiału ma jeszcze jedną zaletę: mamy do dyspozycji duży wybór kolorów deski kompozytowej bez potrzeby jej malowania. Zwykle kolor naśladuje zabarwienie naturalnego drewna.

Kompozyt odznacza się również wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i tarcia. Poza tym desek kompozytowych można bez problemu używać na tarasach zacienionych i nasłonecznionych. Ile lat wytrzyma deska kompozytowa? Zwykle do 25-30 lat. W porównaniu z tym materiałem deski z polskiej sosny czy świerka mają trwałość 15 do 25 lat. Dodatkowo wymagają więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą też blaknąć od słońca i deszczu. Zadbana, regularnie czyszczona deska kompozytowa długo zachowuje walory estetyczne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że drewno egzotyczne ma dużo dłuższą wytrzymałość. Odpowiednio pielęgnowane przetrwa nawet 50 lat. Jest też dużo droższe.

Budując konstrukcję z tego rodzaju desek możemy zastosować większość technik używanych w przypadku drewna np. deski na płycie betonowej, na słupkach i na legarach. Najczęstszym i najprostszym wyborem są legary kompozytowe na wspornikach.

Poza tym kompozyt zawiera i przypomina drewno. Budując taras kompozytowy zyskamy na wytrzymałości nie tracąc na wyglądzie. W zasadzie ma on bardzo podobne walory estetyczne do drewna, a zachowuje je dłużej.

Deska kompozytowa ułożona na tarasie, a także informacje, Ile kosztuje taras kompozytowy
Jakie jest koszt tarasu kompozytowego w 2024 roku?

Ceny desek kompozytowych

Żeby wyliczyć koszt budowy tarasu z kompozytu musimy zacząć od poznania cen desek. Ceny kompozytów są nieco wyższe od cen polskiego drewna. W porównaniu do desek z drewna egzotycznego, często stosowanych na tarasy, są jednak dużo tańsze. Wszystko zależy jednak od konkretnego produktu. Mogłoby się wydawać, że produkowana z podobnych składników deska kompozytowa na taras to jeden rodzaj desek. Tak jednak nie jest. Istnieje co najmniej kilka różnych opcji, na które należy zwrócić uwagę, żeby wybrać właściwy rodzaj kompozytów i zrozumieć ich ceny.

  1. Lite i komorowe

Istnieją dwa sposoby produkcji desek. Komorowe mają w środku regularne otwory. Są lekkie i pozwalają na cyrkulację powietrza wewnątrz. Są też nieco tańsze od pełnych. Wadą jest ich mniejsza wytrzymałość. Bez problemu nadadzą się na taras, tylko wymagają większej ilości legarów i elementów łączących.

Deski lite lub pełne są tym na co wskazuje nazwa – mają jednolitą strukturę, przez co są cięższe, ale trwalsze. Można z nich robić tarasy, mola i chodniki w miejscach bardziej uczęszczanych (np. restauracjach). Ich ceny są trochę wyższe niż komorowych.

  1. Grubsze i cieńsze

Na rynku dostępne są deski o różnej grubości. Podobnie jak w przypadku litych i komorowych, grubsze są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wymagają mniej legarów, są też trochę droższe. Cieńsze są mniej wytrzymałe, ale nadal nadają się do zrobienia tarasu kompozytowego.

  1. Ryflowane i gładkie

Deski ryflowane są poddawane specjalnej obróbce, dzięki której mają regularnie rozłożone rowki na całej powierzchni. Dzięki temu zapobiegają poślizgnięciu i lepiej odprowadzają wodę. Szczególnie nadają się do miejsc, które bezpośrednio przylegają do wody np. basen.

Deski gładkie są natomiast łatwiejsze do konserwacji i czyszczenia. Niektórzy mogą też uważać je za bardziej komfortowe dla bosych stóp. Dla różnych osób deska ryflowana lub gładka może mieć też większe walory estetyczne. Sposób obróbki nie ma jednak znaczącego wpływu na cenę.

  1. Imitacja drewna

Tańsze deski kompozytowe z bliska nie przypominają prawdziwego drewna. Wielu producentów udostępnia jednak produkty premium, których powierzchnia przypomina drzewo ze słojami. Jest też nierównomierna, dzięki czemu uzyskuje się naturalny wygląd i mniejszą śliskość powierzchni. Atutem takich desek może być gotowa powłoka polimerowa, która dodatkowo chroni je przed zabrudzeniami i odbarwieniami. Oczywiście ceny kompozytów imitujących drewno są odpowiednio wyższe.

Mając powyższe informacje spróbujmy odpowiedzieć ile kosztuje deska kompozytowa. Średnio cena za m2 deski kompozytowej waha się między 100 a 300 zł, do 350 zł w przypadku produktów premium. Z pozoru wybór może się wydawać prosty – im taniej tym lepiej. Musimy jednak pamiętać, że komorowe i cieńsze deski wymagają większej ilości legarów. Im mniej wytrzymałe deski, tym bardziej na legarach będzie się rozkładało obciążenie tarasu. Zatem jeśli kupimy cienkie deski, wymagające mocnej i zagęszczonej podpory, cena za m2 tarasu znacznie wzrośnie. Z powyższego powodu warto dobrać deski dokładnie do naszych potrzeb.

Mężczyzna podczas układania desek kompozytowych, a także Ile kosztuje taras kompozytowy
Szacowany koszt tarasów kompozytowych, czyli ile aktualnie trzeba za nie zapłacić

Koszt budowy tarasu kompozytowego – podsumowanie

Taras z deski kompozytowej to koszt nieco wyższy w porównaniu z innymi technologiami. Nie należy on do najtańszych opcji (bo ceny kompozytów są wyższe), ale prawdopodobnie jest jedną z trwalszych i łatwiejszych do wykonania samodzielnie. Jeżeli jednak zależy nam na profesjonalnym montażu, to możemy zatrudnić firmę wykonawczą. Ceny robocizny są zbliżone do kosztu tarasu drewnianego, chociaż zasada mocowania deski kompozytowej jest inna. Cena za m2 pracy montażowej waha się w granicach 120-200 zł. W przypadku projektów o dużej powierzchni może się zmienić.

Deski kompozytowe można położyć na legarach drewnianych, ale lepiej użyć stalowych ocynkowanych lub kompozytowych. Jako podstawę dla legarów zwykle wybiera się wspornik tarasowy regulowany. Legary kompozytowe można ułożyć bezpośrednio na płycie betonowej, nie wymagają izolacji tak jak drewniane. Ta zmiana materiałów również wpływa na koszt budowy tarasu z kompozytu. Trzeba się liczyć z wydatkiem 1000 do 2000 zł na same materiały podkładowe i dodatkowo 500 do 1000 zł za śruby, klipsy i inne elementy mocujące. To wyliczenia dla średniej wielkości tarasu z deski kompozytowej – około 20 m2. Nie zapominajmy, że w przypadku desek komorowych będzie potrzebna listwa maskująca na krawędzi tarasu.

W poniższej tabeli podajemy najważniejsze :

Koszt tarasu kompozytowego

materiał/robocizna

Cena za m2

Deska kompozytowa

100-300 zł

Materiały pod deskę (legary, wsporniki, elementy łączące)

75-150 zł

Płyta betonowa - beton klasy C15 (opcjonalnie)

100-150 zł

Robocizna

120-200 zł

Podsumowując, podstawowy koszt tarasu to ok. 400-800 zł za m2 z materiałami i robocizną. Jeżeli mamy gotową platformę z betonu i jeżeli samodzielnie wykonamy prace montażowe, to oszczędzimy około 200-350 zł za m2. Z drugiej strony koszt budowy tarasu z kompozytu może wzrosnąć, jeżeli konieczne jest przygotowanie terenu – wyrównanie i położenie fundamentów. Odpowiednio wyższa będzie też cena tarasu z balustradą, schodami, zadaszeniem i innymi elementami dodatkowymi.

W sumie taras z deski kompozytowej o powierzchni 20 m2 może kosztować około 7000 do 15000 zł z robocizną. Ceny różnią się nie tylko w zależności od sposobu wykonania i jakości materiałów. Wpływa na nie również regionalny cennik, doświadczenie i wycena konkretnego wykonawcy oraz ceny produktów konkretnej firmy.

Zaletą tarasu kompozytowego jest oszczędność czasu i pieniędzy w czasie jego użytkowania. W zasadzie wymaga on tylko czyszczenia i okazjonalnego przeszlifowania powierzchni w miejscu rys i przetarć. Nie trzeba go odmalowywać, nie jest podatny na ataki grzyba, pleśni i szkodników, nie zniszczą go szybko promienie UV, ekstremalne temperatury ani deszcz.

Źródła:

  1. Taras kompozytowy – koszt budowy i utrzymania w 2024 roku, https://global-biznes.pl/aktualnosci/taras-kompozytowy-koszt-budowy-i-utrzymania-w-2024-roku, dostęp 26.05.2024
  2. Tomasz Zaborowicz, Układamy taras z desek kompozytowych. Instrukcja krok po kroku, https://muratordom.pl/diy/ukladamy-taras-z-desek-kompozytowych-instrukcja-krok-po-kroku-aa-trBp-x39x-Y8ny.html, dostęp 26.05.2024
  3. Norbert Skubiński, Koszty budowy tarasu – porównujemy 5 metod, https://zielonyogrodek.pl/wokol-domu/nawierzchnie-i-tarasy/6843-koszty-budowy-tarasu-porownujemy-5-metod, dostęp 26.05.2024
ikona podziel się Przekaż dalej