Hydroizolacja balkonu – jaki materiał warto zastosować?

W ofertach sprzedaży pojawiają się różnorodne materiały hydroizolacyjne. Większość z nich możemy wykorzystać na naszym balkonie bądź tarasie. Na szczególną uwagę zasługują tutaj poniżej omówione.

Izolacja balkonu - masa i papa podkładowa

Masa uszczelniająca – jest dostępna pod postacią tak zwanej folii w płynie (materiału wykonanego z żywic polimerowych) oraz cementowych zapraw uszczelniających. Tworzy bardzo szczelną powłokę, która działa jako skuteczna hydroizolacja tarasu lub hydroizolacja balkonu. Największym atutem wynikającym ze stosowania mas uszczelniających jest możliwość wykonania bezspoinowych powierzchni. Dzięki temu izolacja tarasu będzie bardzo szczelna i w całości spełni swoje zadanie.

Folia w płynie i zaprawa uszczelniająca nie są szczególnie trudne w montażu. Nanosimy je na powierzchnię dwukrotnie. Do prac możemy użyć pacy bądź większego pędzla. Grubość jednej warstwy izolacji na balkonie lub na tarasie powinna wynosić ok. 1-2 mm.

Papa podkładowa – to kolejny popularny materiał, który możemy zastosować na tarasie lub na balkonie. Izolacja tarasu papą podkładową może być bardzo wydajna, o ile zainwestujemy w dobrej jakości materiał. Papy podkładowe składają się z osnowy (najczęściej wykonanej z włókna szklanego, nieco rzadziej z poliestru). Drugą warstwę stanowi trwała powłoka bitumiczna. Warto pamiętać, że najtańsze papy zostają wykonane na osnowie z tektury. Niestety, nie jest to materiał, który możemy wykorzystać na balkonie czy na tarasie. Izolacja przeciwwodna, a tym bardziej izolacja termiczna wykonana z papy na osnowie tekturowej będzie nietrwała i nieskuteczna. Więcej o papie termozgrzewalnej i jej zastosowaniu przeczytasz w tym artykule.

Dobrze wykonana izolacja tarasu lub izolacja balkonu składa się z dwóch warstw papy na osnowie z włókna szklanego lub poliestru. Warto także dodać, że izolacja pozioma może być ułożona na odpowiednio wyrównanym, wyprofilowanym podłożu. Na izolowanej nawierzchni nie mogą znajdować się żadne ostre wypukłości, które mogłyby przerwać ciągłość papy i zmniejszyć szczelność hydroizolacji. Co więcej, papy układamy z zastosowaniem zakładek o szerokości ok. 10 cm. Pierwsza warstwa papy powinna być szczelnie przyklejona do podłoża. Do sklejenia używamy dobrej jakości lepiku.

Hydroizolacja tarasu i balkonu przy użyciu folii

Folia – może posłużyć jako bardzo skuteczna izolacja tarasu lub izolacja balkonu. Dobrej jakości folie typu HDPE coraz częściej zastępują papy podkładowe. Są łatwiejsze w montażu, a dobrze wykonana hydroizolacja balkonu lub hydroizolacja tarasu staje się bardzo trwała i skuteczna. W ofertach sprzedaży znajdziemy folie płaskie oraz wytłaczane. Folia płaska świetnie sprawdza się na balkonie i na tarasie. Izolacja pozioma układana przy użyciu tego materiału posiada dwie warstwy. Pierwszą przyklejamy bezpośrednio do równego i oczyszczonego podłoża.

Folie wytłaczane układa się na nawierzchni w postaci jednej warstwy. Tego rodzaju izolacja pozioma wymaga łączenia folii z zastosowaniem przynajmniej 10 cm zakładek. Miejsca połączeń trzeba uszczelnić specjalną taśmą. Bez tego hydroizolacja balkonu czy hydroizolacja tarasu nie będzie skuteczna.

Izolacja tarasu folią jest niezwykle skuteczna. Dobrej jakości folie świetnie zastępują papy podkładowe, są bardziej trwałe i skuteczne.
Izolacja tarasu i balkonu - prawidłowe wykonanie, ceny, porady użytkowe

W ofertach sprzedaży pojawiły się też folie wzmocnione dodatkową powłoką włókniny poliuretanowej. Jest to coraz popularniejszy materiał, który możemy wykorzystać na dwa sposoby, jeśli chodzi o zadanie, jakim jest hydroizolacja balkonu czy hydroizolacja tarasu. Układając folie włókniną do góry, wykonamy dodatkowy drenaż. Folia z powłoką poliuretanową jest w tym wypadku układana pomiędzy izolacją z folii płaskiej, a płytkami bądź innym materiałem wykończeniowym. W ten sposób tworzy się powłoka drenażowa, która odprowadza wilgoć, która przedostaje się do wnętrza przez spoiny w płytkach.

Drugim rozwiązaniem jest układanie folii włókniną do dołu. Tego rodzaju izolacja przeciwwodna może zostać wykorzystana na warstwie elastycznej zaprawy klejowej. Wykonana w ten sposób izolacja tarasu lub izolacja balkonu jest położona bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym (np. pod płytki ceramiczne). Dzięki temu para wodna gromadząca się na betonowym podłożu zostaje wydajnie odprowadzana z powierzchni tarasu lub balkonu. Jeśli chodzi o płytki ceramiczne i inne rozwiązania na taras czy balkon, inspiracje znajdziesz w tym miejscu.

Ile kosztuje izolacja przeciwwodna tarasu?

Cena materiałów izolacyjnych - masa i papa

Cena wykonania izolacji tarasu zależy od materiału, który zastosujemy. Poniżej zaprezentujemy poglądowe ceny najpopularniejszych materiałów hydroizolacyjnych, niezbędnych do takich prac, jak hydroizolacja balkonu czy hydroizolacja tarasu.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących tarasy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Masa uszczelniająca – zakup folii w płynie to wydatek rzędu 20-40 zł/1 kg. Średnia wydajność tego preparatu to 1,5 k/m2. Zatem koszt nałożenia jednej warstwy hydroizolacji z masy uszczelniającej może wynieść ok. 30-60 zł.

Papa podkładowa – papa na osnowie z włókna szklanego może kosztować ok. 80-100 zł za rolkę 20 m2. Zatem jedna warstwa tego materiału będzie kosztować ok. 4-5 zł/m2.

Koszty zakupu folii na izolację tarasu lub balkonu

Folia – dobrej jakości folia izolacyjna może kosztować 80-120 zł za rolkę 50 m2. Zatem koszt ułożenia jednej warstwy folii płaskiej to wydatek rzędu 1,60-2,40 zł/m2.

W zaprezentowanych powyżej cenach zawiera się jedynie zakup materiału hydroizolacyjnego. Do sumarycznych wydatków należy dodać także materiały dodatkowe (lepiki, taśmy), a także koszty robocizny. Sprawdź także, jaki jest koszt budowy tarasu z betonu.

Hydroizolacja tarasu, czyli uszczelnianie tarasu krok po kroku

Hydroizolacja balkonu lub hydroizolacja tarasu może być wykonana przy pomocy kilku opisanych powyżej materiałów. Prace nad izolacją nie są szczególnie skomplikowane, jednak wymagają dużej precyzji i znajomości technologii. Dlatego opiszemy, jak powinna powstawać izolacja pozioma, wykonana przy użyciu popularnych mas uszczelniających z żywic polimerowych. Uszczelnienie tarasu w domu ma szczególne znaczenie w przypadku tarasu nad pomieszczeniem, na przykład piwnicą. Wówczas jego izolacja i hydroizolacja fundamentów pomaga przeciwdziałać występowaniu wody w budynku.

Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża do izolacji. Dzięki temu uszczelnienie jest komletne i bardziej solidne.
Izolacja tarasu i balkonu - prawidłowe wykonanie, ceny, porady użytkowe

Krok 1 – uszczelnianie tarasu - przygotowanie nawierzchni

Nawierzchnia na nowym tarasie czy na balkonie jest z reguły odpowiednio przygotowana do wykonania hydroizolacji. Jednak izolacja przeciwwodna jest też często tworzona przy okazji wykonywania remontu. Sam remont tarasu to na ogół zdarcie starych płytek i montaż nowej nawierzchni. Wykonując tego typu prace, jeśli chodzi o remont tarasu, trzeba pamiętać o stworzeniu nowej izolacji przeciwwilgociowej.

Po zerwaniu starych płytek musimy odpowiednio wyrównać betonową wylewkę tarasu. Do wyeliminowania nierówności dobrze nadaje się szlifierka lub przecinak. Drobne nierówności możemy usunąć przy użyciu szpachelki.

Po usunięciu wystających fragmentów warto jeszcze uzupełnić ubytki, które powstały w wyniku zrywania płytek. Niewielkie wgłębienia możemy uzupełnić za pomocą żywicy epoksydowej EP 120 zmieszanej z odpowiednim dodatkiem piasku kwarcowego.

W kolejnym etapie przystępujemy do oczyszczenia wgłębień dylatacyjnych bądź wykonania nowych. Jeśli planujesz budowę tarasu, ten kalkulator kosztów budowlanych pozwoli ci na oszacowanie niezbędnego budżetu.

Krok 2 - gruntowanie podłoża

W drugim kroku przystępujemy do zagruntowania wyrównanej i odpylonej wcześniej powierzchni tarasu bądź balkonu. Do tego etapu prac najlepiej nadaje się chemia budowlana - poliuretanowy preparat gruntujący. Po wyschnięciu gruntu nawierzchnia powinna być lekko połyskująca. Brak efektu połysku może świadczyć o tym, że preparat wniknął w głąb betonu, a gruntowanie nie jest jeszcze wystarczające. W tym wypadku możemy zastosować kolejną warstwę gruntu poliuretanowego. Warto zadbać, by chemia budowlana była wysokiej jakości.

Na starych, chłonnych tarasach możemy zastosować grunt epoksydowy zmieszany z piaskiem kwarcowym. Zaletą tego rozwiązania jest dodatkowa możliwość wyrównania i uszczelnienia drobnych wgłębień w betonie. Po zaschnięciu gruntu epoksydowego przystępujemy do kolejnego etapu prac. Będzie nim naklejenie taśm wzmacniających, a następnie nałożenie warstwy żywicy.

Taśma uszczelniająca powinna znaleźć się w miejscu dylatacji obwodowej, przy wszystkich krawędziach balkonu, a także przy barierkach. Po przyklejeniu taśm na wszystkie miejsca należy poczekać kilka godzin aż taśma uszczelniająca wyschnie. Po tym czasie możemy już przystąpić do następnego kroku.

Krok 3 wykonanie hydroizolacji właściwej

Na odpowiednio przygotowane i zagruntowane podłoże możemy już układać hydroizolacje z żywicy. Przed rozpoczęciem prac warto się upewnić, że powierzchnia tarasu jest sucha i odpylona. Nadmierne zawilgocenie podłoża mogłoby zmniejszyć przyczepność żywicy, a co za tym idzie ograniczyć skuteczność hydroizolacji.

Żywice nanosimy dwiema warstwami. Wydajność tego typu hydroizolacji wynosi około 700 g/m2 (jedna warstwa). Żywice nanosimy równomiernie na całą powierzchnię tarasu lub balkonu. Następnie czekamy przynajmniej 12 godzin do pełnego wyschnięcia pierwszej warstwy. Po tym czasie możemy bezpiecznie nanieść na balkon drugą warstwę hydroizolacyjną.

Po wyschnięciu drugiej warstwy żywicy nanosimy na balkon lub taras tak zwaną warstwę kontaktową. W celu jej wykonania nakładamy na powierzchnię cienką warstwę żywicy, którą zasypujemy piaskiem kwarcowym o drobnej granulacji. Następnego dnia usuwamy luźny, nieprzywarty do podłoża piasek.

Po zakończeniu powyższych kroków można już przystąpić do układania właściwej nawierzchni balkonu lub tarasu, na przykład płytek ceramicznych. Jeśli planujesz budowę domu z balkonem, ten kalkulator kosztów budowlanych pomoże ci oszacować budżet na ten cel.

ikona podziel się Przekaż dalej