Kiedy konstrukcja na palach na taras jest najlepszym rozwiązaniem?

Wbrew pozorom można wymienić naprawdę wiele sytuacji, w których konstrukcja tarasu na palach będzie jedynym rozwiązaniem, aby móc w ogóle zbudować takie miejsce do wypoczynku. Do takich okoliczności zalicza się przede wszystkim nierówny teren. Jeżeli chcemy wylać fundament pod taras, to koniecznie musimy zadbać o równy poziom terenu. Przy niewielkich spadkach terenu możliwe jest usypanie piaskiem, aż do wypoziomowania powierzchni, na której będzie wykonana wylewka.

Niestety przy bardzo dużych spadkach terenu fundament może okazać się kiepskim pomysłem. To właśnie w takich okolicznościach zaleca się, aby zbudować taras na słupach. Kolejną okolicznością jest niepewny grunt, jaki miałby znajdować się pod fundamentem. Jeżeli posadzka miałaby się znajdować na warstwie piasków, które bardzo szybko ulegałyby wypłukiwaniu, to rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie ponownie zbudowanie tarasu na słupach. W innym przypadku fundament mógłby zacząć pękać.

Jak zrobić taras drewniany na słupach?

Chociaż zastanawiając się nad tym, jak zrobić taras drewniany na słupach, możemy mieć przekonanie, że taką pracę musimy zlecić fachowcom, to jednak warto podjąć się tego trudu i spróbować samodzielnie zbudować taką konstrukcję. To, co jest najważniejsze, to nie tylko odpowiedni rozstaw słupów, ale jednocześnie powinniśmy się skupić na wybraniu wysokiej jakości drewna, które będzie już odpowiednio zaimpregnowane.

Prawidłowa konstrukcja drewnianego tarasu powinna posiadać dopasowany rozstaw słupów. Drewniane pale powinny znajdować się w odstępach 1 metra oraz 1,5 metra. Po ich rozstawieniu powinny tworzyć prostokąty o właśnie takich wymiarach. W momencie, kiedy uda nam się wymierzyć wszystkie miejsca na słupki, będziemy mieli wyznaczone punkty na słupki fundamentowe.

Pod każdy słup należy wykonać wykop o głębokości do 90 cm. Jednak nie powinny one być również zbyt płytkie. W otworach umieszczamy tzw. tuleje szalunkowe. Następnym krokiem będzie betonowanie słupków, dzięki czemu taras będzie osadzony bardzo stabilnie oraz będzie wytrzymały mimo różnych zmian w gruncie. Do zalania słupów najlepiej jest wykorzystać beton klasy C12 lub beton klasy C15.

Po wykonaniu słupów kolejnym krokiem będzie przygotowanie specjalnej konstrukcji nośnej, którą przygotowuje się na podstawie specjalnych legarów. Warto zastosować takie samo drewno do legarów, z którego będą wykonane również deski wykończeniowe na taras. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe szczególnie jeżeli zdecydujemy się na drewno egzotyczne, wtedy rzeczywiście koszt legarów z takiego drewna może okazać się dla nas zbyt wysoki. Wtedy jednak warto poszukać przynajmniej gatunków drewna, które będą bardzo zbliżone do siebie pod względem kolorystycznym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami budowy i wykończenia tarasu.

Wykończenie drewnianego tarasu

Wbrew pozorom, elementem wykończeniowym na tarasie nie jest sama podłoga. Oczywiście konstrukcja tarasu najczęściej wykończona jest deskami podłogowymi. Bardzo często powinniśmy mieć tutaj na myśli również balustradę oraz schody. Chociaż oczywiście niewykluczony jest projekt tarasu, który jest pozbawiony takich elementów. Wtedy też można potraktować go jako patio przed domem, co również w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością.

Jeżeli chodzi o rozstaw desek, które układamy na palach, to warto mieć na uwadze standardowe wymiary takich drewnianych elementów. Najczęściej decydujemy się na deski o szerokości do 15 centymetrów. Jeżeli rozstaw legarów wynosi ok. 0,5 metra, wtedy można zdecydować się na cieńsze deski o grubości 25 mm. Natomiast, gdy rozstaw jest dużo większy i osiąga on przynajmniej 1 metr, to w takich okolicznościach należy zdecydować się na deski o grubości ok. 40 mm.

Jak wybrać projekt tarasu na słupach?

Teoretycznie mając takie podstawowe informacje, jak zbudować taras, w którym fundament nie jest możliwy do zrealizowania, powinniśmy poradzić sobie z takim zadaniem. Jednak pomocnym rozwiązaniem może okazać się profesjonalny projekt, dzięki któremu będziemy dokładnie wiedzieli, jak zrobić taras drewniany na słupach. Natomiast posiadając projekt przygotowany przez biuro architektoniczne, nie tylko będziemy mieli rozrysowany rozstaw słupów i legarów, ale także znajdzie się dokładny opis, jakich materiałów użyć.

Cena takiego projektu, który pomoże nam się dowiedzieć, jak zrobić taras drewniany na słupach, będzie wahać się od kilkuset złotych do maksymalnie 2 tys. złotych. Pamiętajmy, że najczęściej chcąc dobudować taras, będziemy musieli jednocześnie ubiegać się o pozwolenie na budowę. W niektórych sytuacjach będzie możliwe jedynie zgłoszenie. W związku z tym koniecznie jest, aby ustalić kwestie prawne w odpowiednim urzędzie.

Wykończenie tarasu

Bardzo często jest tak, że decydujemy się na zakup surowych desek, które chcemy samodzielnie zaimpregnować oraz pomalować. Pamiętajmy, iż w przypadku drewnianego tarasu, prace konserwatorskie powinno przeprowadzać się raz w roku. Jeżeli uznamy, że będzie to dla nas bardzo kłopotliwe, to w takich okolicznościach warto wybrać taras wykonany z deski kompozytowej. Możemy również zlecać fachowcom nie tylko budowę tarasu, ale również późniejsze regularne impregnowanie drewna.

Gdy już wiemy, w jaki sposób możemy wybudować taras postawiony na słupach, z pewnością będzie nas interesować również to, w jaki sposób uświetnić go roślinnością. To właśnie dlatego warto skorzystać z porad takich, jak obsadzić taras roślinami, czy też jakie kwiaty do wysokich donic na taras będą najlepsze. Wtedy rzeczywiście stworzymy przed domem piękny i przytulny kącik do wypoczynku.

ikona podziel się Przekaż dalej