Koszt budowy tarasu z betonu - założenia

Istnieje kilka sposobów, na które beton może być wykorzystany do budowy tarasu: wylewka, płyty, kostka betonowa. W naszym przykładzie zaprezentujemy jak zrobić taras na wylewce betonowej. W innym artykule możesz też przeczytać o kosztach tarasu z płyt betonowych.

Na potrzeby niniejszego artykułu przyjmujemy hipotetyczny projekt tarasu o powierzchni 25 m2. Jeden kraniec konstrukcji przylegać będzie do ściany domu. Wszystko wybudujemy na równej, stabilnej powierzchni. Podłoże będzie wykonane z betonowej wylewki, a wykończenie z płytek ceramicznych, antypoślizgowych (tu możesz przeczytać o innych materiałach, które można położyć na taras betonowy). W razie potrzeby warianty o innej powierzchni i z użyciem innych materiałów można przeliczyć przy pomocy kalkulatora kosztów aranżacji ogrodów.

Koszty przygotowania podłoża pod budowę tarasu z betonu

Pierwszą czynnością powinno być dokonanie pomiarów, żeby wytyczyć przestrzeń jaką zajmie nasz taras z betonu. Następnie na tym terenie oczyszczamy podłoże z roślinności, dużych kamieni, liści itp. Jak przed każdą budową trzeba też usunąć warstwę humusu – około 30 centymetrów – z powierzchni gruntu. W naszym hipotetycznym przykładzie podłoże jest równe. Pamiętaj jednak, że dokonując samodzielnie usunięcia roślinności i humusu dobrze jest sprawdzić równość terenu zanim zabierzesz się za przygotowanie go pod wylewkę. Beton pod taras ułoży się wtedy równomiernie, będzie trwały i stabilny.

Ściana domu nie powinna się stykać bezpośrednio z betonem tarasu. W tym celu należy użyć jakiegoś materiału do izolacji przeciwwilgociowej i zarazem dylatacji technicznej. Do tego może służyć specjalna folia izolacyjna albo papa podkładowa. Cena tych materiałów jest podawana w sklepach za rolkę lub za metr kwadratowy. Przeciętna rolka papy kosztuje ok. 150-200 zł lub ok. 20 zł/m2, cena folii do izolacji pionowej to też ok. 150 zł za rolkę.

W przypadku terenu z przewagą gliny dobrym pomysłem jest wyłożenie podłoża geowłókniną. Należy ją stosować również w miejscach gdzie teren w pobliżu jest nierówny lub gdy taras znajduje się bezpośrednio przy zboczach. Dzięki geowłókninie podłoże zostaje oddzielone od następnych warstw, jest zabezpieczone przed erozją. Stosuje się ją nie tylko pod beton. Od materiałów z jakich będzie zbudowany taras zależy dobór rodzaju materiału. W naszym przypadku przyda się grubsza geowłóknina.

Zalecane jest układanie płatów na zakładkę o szerokości ok. 30 cm lub trochę więcej. Ceny geowłókniny potrzebnej na podłoże mogą się wahać od 220 nawet do 420 zł.

Koszt betonowej wylewki na tarasie

Zanim położy się wylewkę trzeba przygotować podkład. Dobrym materiałem będzie piasek lub pospółka. Warstwę wysypujemy na grubość 20-30 cm.

Podkład liczy się w metrach sześciennych. Do tarasu o powierzchni 25 m2 wystarczy 5 do 7,5 m3 materiału podkładowego. Cena zwykłego piasku budowlanego to ok. 30 zł za m3, a pospółki niekruszonej – 46-48 zł. Z tego łatwo wyliczyć, że na piasek potrzebny na podkład naszego tarasu wydamy od 150 do 230 zł, ale już na pospółkę od ok. 230 do 360 zł.

Betonowa wylewka będzie stanowiła główną bryłę tarasu. Żeby taras z betonu miał odpowiednią wytrzymałość powinno się wybrać nieco mocniejszy – oznaczany kodami od C12 do C15 (dawniej B15). Warstwa wylewki powinna mieć co najmniej 10 cm grubości. Beton należy uzbroić siatką drucianą, najlepiej o średnicy 4-5 mm. Można to zrobić samodzielnie, ale lepiej dopłacić za robociznę i uniknąć amatorskich błędów. Tym bardziej, że trzeba jeszcze zadbać o odpowiedni spadek. Powierzchnia tarasu powinna lekko (1,5-2%) przechylać się na zewnątrz, żeby woda mogła być odprowadzana do ogrodu.

Ile kosztuje wylanie posadzki na tarasie? Cena wylewki betonowej o grubości 10 cm z uzbrojeniem i folią izolacyjną na powierzchni 25 m2 to co najmniej 3000 zł (robocizna plus materiały). Ile za m2 tarasu z robocizną zależy od regionu i wykonawcy. Ceny wahają się od 120 do 155 zł/m2. Są jeszcze inne opcje – np. cena wylewki maszynowej byłaby dwa razy wyższa i niepotrzebnie zawyżyłaby koszt budowy tarasu betonowego. Samo zbrojenie ze stali kosztuje ok. 1000-1200 na całą powierzchnię 25 m2.

Czytaj także: Posadzki żywiczne na tarasie - ceny, opinie, porady

Zbrojenie tarasu pod wylewkę betonową
Zbrojenie tarasu pod wylewkę betonową

Koszty wykończenia tarasu z betonu

Po wyschnięciu betonu konieczne jest jego zabezpieczenie. Ma ono kilka celów. Głównym jest zapobieganie wnikaniu wilgoci. W efekcie jest to ochrona przed erozją i pękaniem materiału oraz wpływem innych czynników atmosferycznych. Powyżej podaliśmy koszt usługi, która obejmuje robociznę, wylewkę i izolację. Jeżeli jednak usługodawca nie wykonuje izolacji lub nie używa wodoodpornego betonu, to musimy się liczyć z osobnym wydatkiem.

Do izolacji betonu pod płytki używa się specjalnego preparatu głęboko penetrującego albo tzw. folii w płynie. Cena takich preparatów może być różna w zależności od firmy i rodzaju substancji. Dla tarasu 25 m2 trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 430 zł.

Dokładna instrukcja nakładania preparatu zależy od konkretnego produktu. Zwykle nakłada się cienką warstwę, a następnie czeka kilka godzin na przeniknięcie i wyschnięcie. Folię w płynie rozprowadza się w dwóch warstwach. Jedna jest nakładana na całej powierzchni. Po jej wyschnięciu nanosimy drugą, w kierunku prostopadłym do pierwszej.

Kiedy folia lub preparat wyschnie można przystąpić do wykładania płytek. Od zakończenia gruntowania do położenia płytek powinno minąć około 3-4 godziny. Jeżeli pierwszą pracę zaczniemy odpowiednio wcześnie, to wszystko da się wykonać w jeden dzień.

Wykładanie płytek wymaga, oprócz nich samych, zakupienia kleju i fugi. Płytki ceramiczne na taras powinny być mrozoodporne. Dobrze też, żeby były pokryte warstwą antypoślizgową, co zapewni bezpieczniejsze użytkowanie tego miejsca.

Koszt takich płytek na taras to minimum 60-70 zł/m2. Istnieją też droższe opcje – do 130-150 zł. Jeżeli znajdziemy odpowiadającą nam np. końcówkę serii, to możemy zapłacić taniej. Średnio jednak trzeba liczyć ok. 70 zł za metr kwadratowy czyli ok. 1750 zł za płytki na całą powierzchnię tarasu. Do tego klej i fuga. Wyliczanie ceny kleju zależy od rodzaju preparatu i wielkości płytek. Na 1 m płytek może być potrzebne od 2 do 4 kg kleju. Klej do stosowania na zewnątrz można kupić już za 1-1,20 zł/kg. Na taras 25 m2 będziemy potrzebować kleju z zapasem ok. 5%. Bezpiecznie jest założyć, że potrzebujemy ok. 80 kg kleju. Czyli za całość zapłacimy ok. 100 zł.

Fuga cementowa elastyczna to najlepszy wybór do płytek na taras. Można ją kupić już za 15 zł/kg. Zapotrzebowanie na fugę znacząco różni się w zależności od wielkości płytek i przerw między nimi. Dokładnych wyliczeń można dokonać stosując kalkulatory zużycia fugi. Jeżeli używamy średnio 25 kg na 25 m2 tarasu, to wydamy na całość 375 zł. Podsumowując na płytki i materiały do ich mocowania trzeba wydać ok. 2200-2300 zł. Robocizna w przypadku płytek wynosi od 110 do 150 zł za m2, uśredniając 120 zł czyli około 3000 zł za taras 25 m2.

Czytaj także: Cennik usług glazurniczych 2024

Jaka jest cena tarasu z betonu?
Jaka jest cena tarasu z betonu?

Czytaj także: Cennik zabudowy tarasu i balkonu

Podsumowanie kosztów budowy tarasu z betonu

Koszt budowy tarasu betonowego zależy od bardzo wielu czynników. Najbardziej przewidywalnym kosztem jest robocizna. Powinna się wahać w granicach 2700-3300 zł dla tarasu o powierzchni 25 m2. Cena może się różnić w zależności od regionu i firmy.

Jeżeli chodzi o same materiały do kolejnych etapów prac, to na podstawie wcześniejszych obliczeń wynika,  że:

  • Przygotowanie podłoża dla 25 m2, przy założeniu, że teren jest w miarę równy – 150-200 zł za papę lub folię izolacyjną, plus 220-420 zł za geowłókninę i średnio 230 zł za podsypkę. W sumie od 150 do 850 zł (zależy od podłoża).
  • Wylewka ze zbrojeniem (same materiały) kosztuje ok. 2300-3000 zł.
  • Izolacja betonu i płytki plus materiały do ich mocowania to ok. 3725-4000 zł.
  • Robocizna – ok. 2700-3000 zł.

Podsumowując, jeżeli postaramy się kupić nie najdroższe, ale dobrej jakości materiały i zatrudnimy wykonawców biorących przeciętne wynagrodzenie, to koszt tarasu 25 m2wynosi od 8 850 do 12 150 zł. Można to wykonać taniej samodzielnie, ale ryzykując niedociągnięcia podczas kolejnych etapów. Z pomocą ekipy fachowców przygotowanie trwałego, bezpiecznego tarasu powinno trwać nie więcej niż 30 dni.

Czytaj także: Koszt tarasu z drewna na słupach 2024

ikona podziel się Przekaż dalej