Etap 1 – Przygotowanie podłoża

Na samym początku prac powinniśmy dokonać bardzo dokładnych pomiarów i wytyczyć przestrzeń tarasu. Bardzo istotne będzie też oczyszczenie podłoża oraz usunięcie około 30 centymetrów organicznej warstwy gruntu. Jeśli taras ma przylegać bezpośrednio do domu, wówczas konieczne będzie wyłożenie przy ścianie izolacji przeciwwilgociowej. Do wyizolowania jednej ściany z pewnością wystarczy jedna rolka dobrej jakościowo papy podkładowej lub folii z powłoką włókninowo – polipropylenową (wydamy średnio 100 -150 zł).

Jeśli nasz taras będzie umieszczony na podłożu gliniastym, wówczas zaleca się wyłożenie go geowłókniną. Dzięki temu wzmocnimy podłoże i sprawimy, że poszczególne warstwy ziemi nie będą się ze sobą mieszały. Geowłókninę stosujemy też w przypadku, gdy taras będzie usytuowany bezpośrednio przy zboczach i większych nierównościach terenu. Płaty geowłókniny układamy na tzw. „zakładkę” o szerokości 30-40 cm. Do odizolowania 25 m2 podłoża, wystarczą nam dwie rolki geowłókniny (140 - 220 zł).

Taras z betonu potrzebuje jeszcze odpowiedniego wykończenia, zaaranżowania ewentualnych ścian, ustawienia mebli i roślinności
Koszt budowy tarasu z betonu - sprawdź dokładne ceny

Etap 2 – Betonowa wylewka

Drugi etap prac rozpoczyna się od stworzenia dobrego jakościowo podkładu. W przypadku tarasów betonowych najlepiej sprawdza się mieszanka pospółki lub piasku. Warstwa podkładu powinna mieć 20-30 cm. Zatem dla 25 metrowego tarasu niezbędne będzie zakupienie 5 -7,5m3 piasku lub pospółki. Koszt zakupu takiej ilości podkładu waha się w granicach 150 – 300 zł.


Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących tarasy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Na podkładzie wylewa się wylewkę z betonu B15. Koszt wylania 10 cm warstwy betonu na taras o powierzchni 25m2 wyniesie od 1.400 do 1.800 zł. Podczas tworzenia wylewki warto też pamiętać o zbrojeniu przeciwprężnym. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobra jakościowo siatka druciana o średnicy 4 lub 5mm. Koszt zbrojenia na taras o powierzchni 25 m2 wyniesie 550-800zł.

Pamiętajmy, że płaszczyzna betonowej wylewki powinna być wykonana z lekkim spadkiem – najlepiej 1 lub 2%. Owy spadek musi być ukierunkowany ku zewnętrznej krawędzi. Dzięki temu zapewnimy odpowiednie odprowadzenie wody i sprawimy, że na powierzchni tarasu nie będzie zalegała woda. 

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Etap 3 – wykończenie tarasu 

Po wylaniu i wyschnięciu betonowej wylewki przychodzi czas na wykończenie powierzchni tarasu. Pierwszym etapem prac wykończeniowych musi być zabezpieczenie betonu przed wnikaniem wilgoci. Pamiętajmy, że brak takiego zabezpieczenia jest główną przyczyną powstawania pęknięć i uszkodzeń powierzchni betonowych.

Wylewka na taras to drugi krok do stworzenia podłoża. W tym wypadku dobrze sprawdza się wylewka samopoziomująca
Koszt budowy tarasu z betonu - sprawdź dokładne ceny

Dobrym pomysłem jest zastosowanie głęboko penetrującego preparatu izolacyjnego lub płynnej folii, które można stosować na zewnątrz. Koszt płynnej folii lub preparatu izolacyjnego waha się w granicach 150-230 zł. Preparaty izolacyjne nakładamy cienką warstwą poczym pozostawiamy na trzy godziny.

Po upływie tego czasu nakładamy drugą warstwę i pozostawiamy do wyschnięcia. Po 3 lub 4 godzinach możemy już przystąpić do wykładania płytek ceramicznych. Na balkonie warto wyłożyć płytki mrozoodporne z warstwą antypoślizgową. Dzięki temu zapewnimy sobie większe bezpieczeństwo podczas użytkowania tarasu.

Cena m2 płytek waha się pomiędzy 55 - 90 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także klej (ok. 200 zł), fuga (ok. 160 zł). Zatem całościowy koszt wyłożenia płytek na tarasie o powierzchni 25 m2 wyniesie 1.750-2.600zł.

Ile to w sumie kosztuje?

Przykładowy kosztorys zawierający przybliżone koszty budowy tarasu betonowego o powierzchni 25 m2

Koszt wybudowania betonowego tarasu przy domu zależy od wielu czynników, a poniższe oszacowanie kosztów ma charakter orientacyjny. Koszty przygotowania podłoża pod taras o powierzchni 25m2 wyniosą 340-370 (bez robocizny). Zakładamy przy tym, że nasz taras znajduje się na równym i odpowiednim podłożu. Jeśli podłoże będzie bardzo nierówne i złożone z gliny lub torfu, wówczas koszty mogą być kilkukrotnie wyższe.

Kolejnym wydatkiem będzie wykonanie wylewki. Sumaryczna cena podkładu, zbrojenia oraz betonu to 2.100 - 2.900 zł. Dość dużym wydatkiem będzie też zaizolowanie konstrukcji i ułożenie płytek ceramicznych. Koszt tego etapu prac waha się w granicach 1.900 – 2.830zł. Powyższe obliczenia obejmują tylko cenę niezbędnych materiałów budowlanych. Do kosztów całego przedsięwzięcia musimy też doliczyć cenę robocizny (średnio ok. 2.500 – 3.000zł).

Podsumowując, orientacyjny koszt budowy tarasu o powierzchni 25m3 wyniesie od 6.840 zł do 9.100zł. Jeśli zatrudnimy odpowiednią ekipę, wówczas czas prac budowlanych nie powinien przekroczyć 30 dni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły