Projekty schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych powinna bazować na przygotowanym wcześniej projekcie. Od tego, jaka jest wysokość między tarasem a gruntem zależy bardzo wiele czynników. Przede wszystkim jest to liczba stopni i, co za tym idzie, ich wysokość. Jak zrobić schody tarasowe? Należy podzielić odległość od ziemi do tarasu przez planowaną wysokość stopnia – w ten sposób uzyskujemy informację o ich ilości.

W domach jednorodzinnych wysokość stopni może wynosić do 19 cm. Jednakże w ogrodzie raczej nie robi się tak stromych schodów. Najczęściej wysokość stopni waha się w granicach od 10 do 12 cm. Jeśli schody zewnętrzne są długie, lepiej zaplanować łamanie, w ten sposób będą lepiej wyglądały i jest to łatwiejsze ze względu konstrukcyjnych. Należy zwrócić uwagę także na to, że najwygodniejsza szerokość stopnia to 40 cm. Aby na powierzchni stopni nie zalegała woda czy śnieg, powinny być lekko opuszczone po zewnętrznej części. Idealny kąt nachylenia to 2-3˚. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach zewnętrznych.

Budowa schodów zewnętrznych

Projekty schodów tarasowych powinny także wziąć pod uwagę materiał, z jakiego zostaną zrobione. Najczęściej konstrukcję robi się z betonu, bloczków lub drewna, dlatego wysokość i rozmieszczenie szkieletu schodów zależą od rodzaju materiału. Inaczej będzie to wyglądało, jeśli obłożysz je drewnianymi deskami, inaczej, jeśli położysz na nie płytki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup schodów prefabrykowanych. Takie schody metalowe lub drewniane nadają się do schodzenia z niskich tarasów. Mają najczęściej 2-3 stopnie i są wyposażone w balustradę.

Ze względu na wielkość i materiał wykonania schodów, sposób ich montażu i budowy może być różny. Przy lżejszych konstrukcjach można zrobić fundament wyłącznie pod najniższym stopniem. Metalowe lub drewniane, lekkie schody mogą być ażurowe – nie potrzebujesz dodatkowego wsparcia dla ich ciężaru. Ale już w przypadku płyt kamiennych lub monolitu betonowego konieczny jest fundament. I to dosyć solidny, sięgający na głębokość 40-80 cm. Im bardziej przepuszczalne podłoże, tym głębiej musisz się wkopać. Te zasady obowiązują także, jeśli zamierzasz zrobić schody wejściowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wykończeniu schodów zewnętrznych?

Najbardziej popularne schody drewniane

Zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem są schody tarasowe wykonane z drewna. Jest to naturalny materiał, więc oczywistym jest, że świetnie sprawdza się na schody zewnętrzne. Dobrze wpasowuje się w stylistykę każdego ogrodu. Schody drewniane są wręcz konieczne w przypadku domków holenderskich lub w stylu rustykalnym, ale dobrze prezentują się niemalże wszędzie. Jeśli zdecydujesz się pokryć drewnem lub deską kompozytową taras, schody prowadzące do ogrodu także powinny być drewniane. Drewniane schody zewnętrzne na taras to wybór wart rozważenia.

Schody tarasowe drewniane w czasie montażu podczas budowy, ich zalety,  polecane rodzaje i opinie na nich temat
Schody tarasowe - rodzaje, ceny, opinie, polecane materiały

A jednak drewno ma bardzo wiele wad. Przede wszystkim wymaga intensywnej i regularnej pielęgnacji. Ważna jest konserwacja impregnatem praktycznie co roku. Schody drewniane na zewnątrz mogą wyglądać ładnie przez długi czas, ale wymagają uwagi i czasu. Należy także zainwestować w lepszej jakości drewno, na przykład egzotyczne, które jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich wadą jest także cena. Stopień z drewna dębowego kosztuje około 150-170 zł. Do tego jeszcze koszt konstrukcji i barierek. W zależności od wielkości schodów cena może wahać się w granicach 1200-3000 zł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Uniwersalne schody betonowe lub z kostki brukowej

Najbardziej uniwersalne zdają się być schody betonowe. Wylewany beton nie jest drogi, a zaletą takiego rozwiązania jest to, że można go przykryć różnymi materiałami. Beton może zostać pokryty kostką brukową, drewnem, płytkami ceramicznymi lub panelami winylowymi. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Schody betonowe dobrze się sprawdzają, ale mają jedną wadę – najczęściej są bardzo ciężkie i wymagają zrobienia fundamentów, więc budowa jest bardziej skomplikowana, a koszty robocizny większe. Sprawdź także ten artykuł o schodach i tarasach z kostki brukowej.

Schody z kostki brukowej można zrobić na dwa sposoby – wyłożyć ją na podstawie betonowej lub na usypanej i utwardzonej ziemi. Sposób wykonania schodów warto dopasować do rodzaju gleby. Schody z kostki brukowej ładnie się prezentują, zwłaszcza jeśli łączą taras z wybrukowanym podjazdem. Bardzo często są to schody wejściowe, przed domem, ponieważ są trwałe i nie potrzebują dużo nakładów finansowych czy czasu, by ładnie wyglądać. Cena takiego rozwiązania wynosi od 50 do 100 zł za metr w zależności od rodzaju kostki i wielkości konstrukcji.

Nowoczesne zewnętrzne schody metalowe

Schody stalowe to często także bardzo dobre rozwiązanie. Niepotrzebnie kojarzą nam się z przychodniami i tego typu miejscami. Tak naprawdę mogą być bardziej atrakcyjne niż ci się wydaje. Schody wykonane ze stali mogą zostać pomalowane na różne kolory. To nie tylko stalowe kładki i proste poręcze – mogą być zrobione ze stali kutej, bogato wyginane i bardzo ozdobne.

Najczęściej jednak rezygnuje się ze stalowych stopni. Kute poręcze pasują do stopni drewnianych lub na przykład zrobionych z hartowanego szkła. Cena tego rodzaju produktów może być jednak wysoka. Należy się spodziewać, że schody na taras będą kosztowały około 5000 zł. Metalowe zewnętrzne schody na taras to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach na schody zewnętrzne?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły