Karczowanie działki – zakres prac i różnice w cenach wykonawców

Przygotowanie terenu pod budowę lub porządkowanie działki może wiązać się z wieloma czynnościami do wykonania. W pierwszym etapie na ogół wykonuje się kompletne karczowanie działki. Specyfika usługi będzie tu uzależniona od indywidualnych warunków terenowych. W niektórych przypadkach wystarczy karczowanie niewielkich samosiejek i krzaków. W innych należy wykonać kompletna wycinkę drzew. Cena za tego typu prace będzie uzależniona od rodzaju roślinności, jej gęstości oraz specyfiki terenu.

Karczowanie działki może się też wiązać z koniecznością usunięcia karp. W tym przypadku cennik usługi będzie uzależniony od ilości oraz rozmiaru karm na posesji. Prace na ogół wycenia się w kontakcie indywidualnym. Stawki zostaną ustalone w oparciu o zakres i specyfikę usługi.

Kompleksowe przygotowanie terenu może także obejmować wyrównywanie, koszenie łąk i trawników, cięcie żywopłotów, a nawet zrębkowanie i mielenie wyciętych uprzednio gałęzi. Ze względu na dużą różnorodność prac do wykonania, trudno jest ustalić jednolity cennik kompleksowej usługi. Różnice w cennikach wykonawców możemy odnotować w zależności od lokalizacji. Dysproporcje w cenach usługodawców działających w różnych rejonach naszego kraju mogą przekraczać wartość kilkunastu procent. Dla przykładu, cena za przygotowanie terenu pod budowę w Warszawie może okazać się odczuwalnie wyższa niż cennik za te same usługi realizowane na terenie mniejszych miejscowości na Podlasiu. Poniżej omówimy poglądowy cennik najczęściej wykonywanych prac. Kwoty zaprezentowane w niniejszym zestawieniu mają charakter poglądowy.

Ile kosztuje karczowanie działki? Przygotowanie terenu, koszenie, karczowanie krzaków

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, karczowanie działki może wygenerować bardzo zróżnicowaną cenę usługi. Mimo tego wskażemy średnie stawki często wykonywanych prac. Nasze cenniki będą miały wyłącznie charakter poglądowy.

Przygotowanie terenu pod budowę lub zaaranżowanie posesji może obejmować wyrównywanie. Pamiętajmy, że cena nie uwzględnia zakupu ani nawiezienia ziemi. Cennik wyrównywania terenu będzie uzależniony od lokalnych warunków gruntowych i na ogół utrzymuje się w przedziale 3 – 5 zł/m2. Kolejną usługą jest koszenie łąk i trawników. Ze względu na niski stopień skomplikowania, cena owej usługi na ogół waha się w granicach 0,40 – 1,00 zł/m2.

Przygotowanie terenu i porządkowanie działki budowlanej może także obejmować usuwanie korzeni i karp. Cena jest na ogół ustalana w oparciu o sztukę. Na ostateczny cennik wpłynie ilość oraz rozmiar korzeni i karp. Cenniki na ogół rozpoczynają się od kwoty około 20 zł/szt. Karpy średniej wielkości mogą wygenerować wydatki rzędu 150 zł/szt.

Na działce budowlanej można przeprowadzić wykaszanie drobnych zarośli. Zakładamy przy tym, że prace nie obejmują usuwania większych krzaków i samosiejek. Średnia cena za wykaszanie drobnych zarośli waha się w przedziale 0,50 do 1,00 zł/m2. Obecność gęstych krzaków z pewnością podniesie koszt usługi. Średnia cena za tego typu prace porządkowe (karczowanie krzaków i zarośli) waha się w przedziale 2 – 6 zł/m2. Jeszcze więcej zapłacimy za karczowanie działki na której znajdują się gęste krzaki, zarośla i niewielkie samosiejki. W tym przypadku cena usługi może wynosić około 3 – 7 zł/m2.

Przygotowanie terenu na działce budowlanej może wymagać usług przeprowadzanych przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dobrym przykładem są prace wymagające użycia podnośnika koszowego. Usługa wiąże się z koniecznością wynajęcia operatora. Średnia cena wynajmu podnośnika koszowego wraz z operatorem wynosi około 150 – 200 zł za godzinę.

Doświadczona firma może także zaoferować kompleksowe przygotowanie terenu pod budowę. W cenie znajduje się wyrównywanie, karczowanie krzewów, samosiejek i drobnych drzew. Usługa zawiera także utylizacje urobku. Ile kosztuje? Cena za prace przygotowawcze pod budowę mogą być uzależnione od obszaru działki. Przygotowanie terenu na ogół kosztuje około 2 500 – 7 500 zł za hektar posesji. Ostateczna cena zostaje ustalona indywidualnie w oparciu o wielkość działki pod budowę, ukształtowanie terenu, dostępność posesji, a także ilość prac do wykonania i indywidualne wymagania inwestora. Sprawdź także ten artykuł: Cennik wycinki drzew 2023 w różnych regionach Polski.

Ile kosztuje karczowanie działki? Średnia cena popularnych usług. Aktualizacja cennika: 14-04-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Przygotowanie terenu - wyrównywanie

3,00 zł/m2

5,00 zł/m2

Koszenie łąk i trawników

0,40 zł/m2

1,00 zł/m2

Usuwanie korzeni i karp

20,00 zł/szt.

150,00 zł/szt.

Wykaszanie drobnych zarośli

0,50 zł/m2

1,00 zł/m2

Karczowanie krzaków i zarośli

2,00 zł/m2

6,00 zł/m2

Karczowanie działki (krzaki, zarośla, niewielkie samosiejki)

3,00 zł/m2

7,00 zł/m2

Usługi podnośnikiem koszowym wraz z doświadczonym operatorem

150,00 zł/h

200,00 zł/h

Przygotowanie terenu pod budowę, utylizacja urobku w cenie

2500,00 zł/ha

7500,00 zł/ha

Źródło tabeli: opracowanie własne

Przygotowanie działki budowlanej – cennik pozostałych usług

Karczowanie działki obejmuje nie tylko usuwanie krzaków, wyrównywanie terenu czy usuwanie karp. Prace mogą obejmować także cięcie żywopłotów. Cena usługi będzie uzależniona od techniki cięcia, ilości żywopłotu oraz dokładnego zakresu pracy. Średnia cena cięcia żywopłotów wynosi 4 – 9 zł.

Na działce budowlanej często trzeba  wykonać usuwanie drzew. Jest to ważne przygotowanie terenu, które poprzedza budowę fundamentów. Tego typu prace na ogół przelicza się w oparciu o sztuki oraz wielkość drzew do wycięcia. Ostateczna cena będzie uzależniona od wysokości i objętości drzewa. Dla przykładu, wycinka małych drzew kosztuje średnio od 30 do 80 zł za sztukę. Przy większych drzewach musimy liczyć się ze znacznym podwyższeniem cennika. Prace polegające na wycięciu większych drzew na ogół zostają wycenione w zakresie od 100 do 500 zł od sztuki. Przygotowanie terenu zarośniętego przez największe drzewa na ogół generuje najwyższe wydatki. W wielu przypadkach jedyną bezpieczną metodą wycinki staje się metoda alpinistyczna. Ile kosztuje wycięcie jednego drzewa metodą alpinistyczną? Średnia cena takiej usługi waha się w przedziale od 300 do 1 500 zł za każdą sztukę. Ostateczna cena może być jeszcze wyższa, jeśli wycinka drzewa będzie bardziej skomplikowana. W niektórych przypadkach wycena wycinki metodą alpinistyczną przekracza kwotę 3 000 zł za drzewo.

Wycięte drzewa i gałęzie mogą wymagać utylizacji bądź przerobu. W ofertach firm branżowych znajduje się zrębkowanie i mielenie gałęzi. Cena za tego rodzaju prace z reguły wynosi około 150 – 200 zł za godzinę. Poniżej prezentujemy poglądowy cennik w formie tabelarycznej.

Ile kosztuje wycinanie drzew, cięcie żywopłotów i zrębkowanie? Aktualizacja cennika: 13-04-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Cięcie żywopłotów

4,00 zł/m2

9,00 zł/m2

Wycinanie małych drzew

30,00 zł/szt.

80,00 zł/szt.

Wycinanie większych drzew

100,00 zł/szt.

500,00 zł/szt.

Wycinanie dużych drzew – metoda alpinistyczna

300 zł/szt.

1500 zł/szt.

Zrębkowanie, mielenie gałęzi

150,00 zł/h

200,00 zł/h

Źródło tabeli: opracowanie własne

Zaprezentowane powyżej ceny za karczowanie działki i przygotowanie terenu do inwestycji budowlanej są kwotami orientacyjnymi. Ostateczny cennik usług zostaje ustalony indywidualnie po określeniu specyfiki zlecenia. Ceny zawarte w niniejszym zestawieniu nie zawierają podatku VAT i nie stanowią oferty handlowej.

ikona podziel się Przekaż dalej