Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie?

Decydując się na zrobienie ogniska w ogrodzie, powinniśmy wcześniej pomyśleć, gdzie znaleźć odpowiednie miejsce na palenisko. Najczęściej wybieranym sposobem na bezpieczne oddzielenie ognia od reszty ogrodu, jest po prostu krąg z kamieni. Jednak zanim go ułożymy, wcześniej powinniśmy dokładnie wyczyścić miejsce, które ma się znajdować bezpośrednio pod ogniem.

Dlatego właśnie usuwamy darń lub inne rośliny, które zajmują miejsce pod potencjalne palenisko. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli wykopiemy wgłębienie w ziemi. Oczywiście musi być odpowiednio szerokie, tak aby móc swobodnie umieścić w nim rozpałkę, a następnie kawałki drewna. Następnie tak przygotowany plac pod ognisko otaczamy polnymi kamieniami.

Pomysł na palenisko

Jeżeli jednak interesuje nas bardziej rozbudowany projekt paleniska, świetnym pomysłem będzie zawieszony ruszt nad ogniem. Taki grill można kupić lub wykonać samodzielnie. Najczęściej mamy do czynienia z trzema przęsłami, których nóżki rozstawione są szeroko, natomiast drugie końce są na górze ze sobą zespawane. Natomiast od samej góry spuszczony jest na łańcuchu ruszt.

Przeglądając różne inspiracje, możemy się przekonać, iż nie jest to jedyna forma rusztu, jaki możemy wykonać nad swoim ogniskiem. Innym pomysłem będzie projekt grilla ogrodowego, który swoim wyglądem przypomina żurawia, ponieważ składa się z jednego pionowego przęsła oraz poziomego ramienia zamocowanego na samej górze. Jednocześnie od stalowego lub żeliwnego ramienia puszczony jest łańcuch, który spełnia rolę mocowania rusztu. Dużym udogodnieniem w przypadku takiego grilla ogrodowego jest korbka, dzięki której możemy regulować wysokość rusztu.

Projekt na bezpieczne ognisko

Przeglądając różne inspiracje na to, jak zrobić miejsce na ognisko, możemy znaleźć naprawdę wiele ciekawych pomysłów. Do nich zalicza się nie tylko krąg otoczony kamieniami polnymi. Taki krąg z powodzeniem możemy otoczyć również przy pomocy kostki brukowej. Jeżeli zależy nam na tym, aby palenisko było wyjątkowo solidne, to możemy zamiast wykopania zagłębienia w ziemi, wykonać profesjonalną wylewkę.

Inspiracje na to, jak zrobić miejsce na ognisko, przewidują również to, abyśmy mieli do czynienia z bezpiecznym paleniskiem. Dlatego nasz krąg, który będzie wyznaczał miejsce na ogień, powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od łatwopalnych materiałów. Ponadto budowa paleniska powinna przewidywać łatwy dostęp do wody oraz piasku, aby móc w każdej chwili ugasić ogień. Nie zapominajmy także o takich elementach jak:

  • Plac przeznaczony na ognisko powinien znajdować się z dala od budynków oraz architektury ogrodowej
  • Projekt ogniska warto zrealizować w miejscu, z dala od drzew i krzewów, które mogłyby zająć się ogniem
  • Plac przeznaczony na ognisko powinien być osłonięty od wiatru, aby zminimalizować ryzyko rozniecenia ognia w inne części ogrodu lub na budynki
  • Budowa paleniska powinna obejmować miejsce z dala od zaparkowanych samochodów lub też innych pojazdów

O czym warto pamiętać, wybierając miejsce na ognisko?

Niezależnie od tego, na jaki pomysł się zdecydujemy, jeżeli chodzi o budowę miejsca na ognisko, to warto zadbać o jego funkcjonalność oraz wygodę. Chcąc korzystać częściej ze wspaniałych chwil spędzonych na pieczeniu nad ogniem kiełbasek, dobrze jest takie miejsce urządzić, abyśmy nie musieli cały czas stać lub kucać. Świetne inspiracje obejmują wykonanie ławek, które z łatwością będziemy mogli przenosić w dowolne miejsce. Takie ławki mogą zostać zastąpione wygodnymi pieńkami, na których będzie można usiąść.

Ognisko w ogrodzie oraz jak zrobić ognisko w ogrodzie i miejsce na ognisko
Bezpieczne ognisko w ogrodzie, czyli jak zrobić miejsce na ognisko krok po kroku

Budowa takiego miejsca z ogniskiem może przewidywać również obecność stolika lub nawet dużego stołu, przy którym będziemy mogli biesiadować. Ciekawą propozycją jest także stworzenie mini infrastruktury. Jeśli jest to w dalszej części ogrodu od domu, to projekt może przewidywać również obecność baniaka z kranem, dzięki czemu z powodzeniem umyjemy ręce. Długiemu przesiadywaniu przy ognisku może sprzyjać również wybudowanie wychodka, czyli toalety. W ten sposób nie będziemy musieli się co jakiś czas wracać do domu. Aranżacja ogniska, a także otoczenia znajdującego się wokół niego może być udekorowana lampami solarnymi, roślinami posadzonymi w donicach, czy też świecami zapachowymi odstraszającymi komary.

Prysznic ogrodowy - budowa

Jeżeli spędzamy w sezonie letnim bardzo dużo czasu w ogrodzie, to z pewnością możemy przenieść wiele różnych rzeczy na zewnątrz ze swojego codziennego życia. Dlatego właśnie często pada pomysł na prysznic ogrodowy. Aranżacja takiego miejsca może być naprawdę różnorodna, ponieważ wszystko będzie uzależnione od tego, jak bardzo ma być zaawansowany prysznic ogrodowy. Najłatwiejszą formą wykonania takiego prysznica, będzie zakupienie prysznica turystycznego, który zawiesić można na dowolnej gałęzi.

Jednak jeżeli zależy nam na tym, aby prysznic ogrodowy był bardziej rozbudowany, to możesz zamontować słuchawkę lub deszczownicę. Musimy pamiętać o tym, aby był on podłączony do instalacji wodnej. Świetnym pomysłem będzie prysznic ogrodowy solarny, który pozwala na magazynowanie dużej ilości wody, a także jego nagrzewanie. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić palenisko ogrodowe krok po kroku? Oto praktyczny poradnik.

Aranżacja w pobliżu prysznica, również może zawierać walory dekoracyjne. Przede wszystkim przyda się osłona. Taka aranżacja z osłoną może być wykonana przy pomocy wysokich roślin pełniących rolę naturalnej bariery. Ale także sprawdzi się samodzielna budowa drewnianych osłon, tak aby zrobić swego rodzaju plac przeznaczony na prysznic. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli nie tylko korzystać z orzeźwiającego prysznica na świeżym powietrzu, ale również w komfortowej przestrzeni.

ikona podziel się Przekaż dalej