Czym malować meble ogrodowe drewniane - przegląd produktów

Chcesz dokładnie sprawdzić, czym malować meble ogrodowe, aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy? Nawet najlepsza farba do ściany nie pozwoli na dodatkową ochronę, jeżeli nie będzie dedykowana drewnianym powierzchniom. Dlatego przeglądając różnego rodzaju produkty, należy dokładnie sprawdzić, które z nich są przeznaczone do malowania drewnianych mebli ogrodowych.

Przeglądając różnego rodzaju produkty do malowania drewnianych powierzchni, w tym także do drewnianych mebli, wśród nich wymienić możemy m.in.:

  • Farbę do drewna - istnieje kilka rodzajów farby, które mogą być dedykowane drewnianym meblom ogrodowym. Do nich zalicza się m.in. farba akrylowa, kredowa, czy też alkidowa. Spośród nich największą trwałością wyróżnia się farba alkidowa, która nie tylko świetnie chroni drewniane meble przed czynnikami zewnętrznymi. Są one produkowane na bazie żywicy alkidowej. To właśnie dzięki takiemu składowi, farba alkidowa nie będzie wymagać już dodatkowej warstwy ochronnej przed wilgocią. Natomiast farba akrylowa oraz kredowa, nie tylko ładnie kryją, ale także wyróżniają się bardzo krótkim czasem schnięcia. Jednak muszą one być dodatkowo zabezpieczone przed działaniem wilgoci i wody.
  • Lakierobejcę - jest połączeniem bejcy oraz lakieru. Przy czym bejca jest odpowiedzialna za zabarwienie drewna, natomiast lakier za jego ochronę. Lakierobejca wyróżnia się przede wszystkim tym, że zabarwia meble drewniane, zachowując naturalne usłojenie.
  • Lakier do drewna - lakier do drewna odpowiedzialny jest za ochronę mebli przed czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej jest on bezbarwny, ale pozwala na uzyskanie powierzchni połyskowej, matowej lub półmatowej.
  • Olej do drewna - w przeciwieństwie do innych preparatów, olej do drewna służy przede wszystkim do zabezpieczania drewna od wewnątrz. To właśnie dzięki niemu możesz uzyskać znacznie trwalszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego oleje doskonale zabezpieczają drewniane meble przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Malowanie mebli ogrodowych - na co zwrócić uwagę?

Widzisz już zapewne, iż malowanie drewnianych powierzchni jest nie tylko najłatwiejszą drogą do zmiany ich wyglądu, ale również często pozwala na skuteczną ochronę przed czynnikami pogodowymi, takimi jak opady deszczu, zmienne temperatury, czy też promieniowanie słoneczne. Ponadto każdy preparat pozwala na uzyskanie zupełnie innego efektu. Podczas gdy farba jest odpowiedzialna za całkowite krycie drewnianej powierzchni, to lakierobejca lub oleje do drewna podkreśla naturalny rysunek drewna.

Decydując się na zmianę wyglądu drewnianych mebli ogrodowych, należy zastanowić się nad tym, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza. Nie zapomnij również o właściwym przygotowaniu mebli. W tym celu najczęściej należy pozbyć się starej warstwy lakieru lub dekoracyjnej. Jeżeli meble wymagają dokładnego wyszlifowania, to najlepiej do tego celu wykorzystujemy szlifierkę lub też drobnoziarnisty papier ścierny.

Zastanawiając się nad tym, czym malować meble ogrodowe, powinniśmy skupić się również na tym, jak ma przebiegać sam proces. Niezależnie od tego, czy to będzie lakierobejca, lakier, czy też farba do drewna, należy stosować się do zaleceń ze strony producenta. Dlatego ważne jest, aby malowanie odbywało się wyłącznie w odpowiednich warunkach, a także w stosownych odstępach. Sprawdź także ten artykuł na temat budowy altany ogrodowej krok po kroku.

Produkty do malowania mebli ogrodowych - ceny i opinie

Szeroki wybór produktów przeznaczonych do malowania drewna pozwoli Ci na wybranie odpowiedniego rozwiązania, które spełni Twoje oczekiwania. Na pewno kluczowym czynnikiem przy wyborze konkretnych preparatów jest cena. Należy pamiętać o tym, że każda farba lub lakierobejca wyróżnia się konkretnym zużyciem. Dlatego łatwiej będzie Ci przeliczyć, ile opakowań konkretnego preparatu do malowania będziesz potrzebować.

Przykładowe ceny na preparaty przeznaczone do malowania drewnianych mebli ogrodowych

Produkt

Cena

Najlepsza lakierobejca do drewna Sadolin Extra Piniowy 0,75 l

57,99 zł

Najlepsza farba do drewna Sadolin 0,25 l, kolor szary

26,99 zł

Lakier szybkoschnący Altax bezbarwny połysk 0,25 l

18,98 zł

Lakier zewnętrzny do drewna bezbarwny połysk 0,2 l Vidaron

17,00 zł

Mając już wybrane konkretne preparaty, które sprawdzą się podczas malowania drewna, dobrze jest znaleźć również odpowiedzi na pozostałe pytania. Dzięki tego typu poradom wykonywanie samodzielnych napraw oraz prac montażowych będzie znacznie łatwiejsze. Do takich wskazówek zalicza się między innymi to, jak zrobić taras drewniany na słupach, co posadzić wzdłuż ścieżki ogrodowej, czy też po prostu jak usunąć naklejki z mebli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły