Leżaki ogrodowe - charakterystyka

Leżaki do ogrodu - podstawowe informacje

Leżak ogrodowy pełni przede wszystkim taką samą funkcję, jak leżak plażowy, czyli służy do opalania, wypoczynku i do relaksu. Leżaki i leżanki ogrodowe wykonane mogą być z różnych materiałów. Spotkamy ogrodowe leżaki drewniane, plastikowe, z technorattanu, metalowe i aluminiowe. Oferowane przez producentów ogrodowe leżaki są wygodne i eleganckie. Dla polepszenia wygody możemy stosować na nie poduszki ogrodowe, a także materac na leżak w ogrodzie.

Spotkamy leżaki składane, z podnóżkiem, a także z innymi udogodnieniami. Leżaki ogrodowe sprawdzą się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na balkonie, na tarasie, na działce czy nad przydomowym basenem. W sprzedaży dostępne są różne wersje kolorystyczne takich leżaków, do których możemy dobrać materace i poduszki ogrodowe. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o meblach ogrodowych.

Dodatkowe wyposażenie leżaków ogrodowych

Bardzo ważne, aby leżak był stabilny oraz wygodny. Komfort zapewni nam leżak rozkładany, który może być wyposażony również w podnóżek oraz podłokietniki. Podnóżek umożliwia rozprostowanie nóg, natomiast podłokietniki pozwalają oprzeć ręce, także pomagają wstawać. Regulowany kąt nachylenia oparcia takich leżaków umożliwia to, że mogą one posłużyć nam również jako krzesła czy fotele ogrodowe.

Analogicznie, podobną funkcję jak leżaki ogrodowe, mogą także pełnić rozkładane krzesła i fotele ogrodowe. Jako leżak posłuży także łóżko ogrodowe, a także leżanki ogrodowe. Niektóre modele leżaków ogrodowych wyposażone są w kółka, co ułatwia zmianę ich miejsca. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku cięższych leżaków.

Ogrodowe leżaki - na co zwrócić uwagę?

Możemy również zakupić takie modele leżaków ogrodowych, które nie posiadają regulacji oparcia. Przez to możliwe jest na nich zajmowanie tylko jednej pozycji, na przykład tylko siedzącej, tylko półleżącej, półsiedzącej lub tylko leżącej. Takie modele leżaków bez regulacji są z reguły wygodnie wyprofilowane, ważne jednak, aby przed zakupem taki leżak wypróbować.

Ważne są także rozmiary leżaków ogrodowych. Nie powinny one być ani zbyt wąskie, ani zbyt krótkie. Przyjmuje się, że minimalne szerokość powinna wynosić 50 cm, a zalecana minimalna długość to 160 cm. Jednak w tym przypadku także powinniśmy wypróbować leżak, gdyż ludzie mają różny wzrost i różne preferencje co do tego, w jakiej pozycji czują się najwygodniej.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego leżak jest wykonany. Do najtrwalszych materiałów należą: aluminium, technorattan, dąb i egzotyczne odmiany drewna. Plastikowe leżaki ogrodowe są lekkie i łatwo je utrzymać w czystości. Spotkać się możemy także z modelami, które posiadają łączone materiały. Szczególnie metalowe leżaki występują z elementami wykonanymi z tworzywa sztucznego, drewna lub tkaniny. Sprawdź także ten kalkulator kosztów aranżacji ogrodu, który pomoże ci oszacować budżet na poszczególne meble.

Leżaki ogrodowe - rodzaje w ogrodzie

Drewniane leżaki ogrodowe

Leżaki drewniane wykonane mogą być z różnych gatunków drewna - zarówno rodzimego, jak i egzotycznego. Wśród gatunków rodzimych spotkamy między innymi drewno dębowe, bukowe akacjowe oraz sosnowe. Popularne gatunki drewna egzotycznego to mahoń, bangkirai oraz teak. Warto zwrócić uwagę na to, że leżaki wykonane z rodzimych gatunków drewna wymagają częstszej konserwacji niż z drewna egzotycznego, choć i te przynajmniej raz w roku powinniśmy olejować. W przeciwnym razie każdy gatunek drewna pod wpływem silnego promieniowania słonecznego prędzej, czy później straci swoją barwę. Leżak ogrodowy, w tym leżak drewniany, to także ciekawa propozycja na leżak plażowy.

Drewniany leżak rozkładany jako doskonała porpozycja na leżak ogrodowy i element innych mebli ogrodowych
Leżaki ogrodowe - przegląd ofert, rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci

Meble ogrodowe z drewna egzotycznego są bardziej odporne na działanie wody i wilgoci od tych z drewna rodzimego. Można je więc bez problemu ustawiać nawet bardzo blisko basenu. Ogrodowy drewniany leżak rozkładany może być bardzo ciężki, w związku z czym często zaopatrywany jest on w specjalne kółka ułatwiające zmianę miejsca takiego leżaka. Zdecydowanie lżejszy jest drewniany leżak plażowy z tkaniną. Na drewniany leżak rozkładany w kolorze ciemnego drewna położyć można materace i poduszki w kolorach jaskrawych. Na leżak drewniany o jasnym odcieniu sprawdzi się materac na leżak i poduszka w ciemniejszych barwach. Leżaki drewniane cechują się dużą estetyką i dobrze prezentują się w ogrodach. Są także przyjemne w dotyku.

Plastikowe leżaki ogrodowe

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z których produkuje się meble ogrodowe, są tworzywa sztuczne. Materiał ten jest bardzo lekki i łatwy w czyszczeniu, nie wymaga dodatkowej konserwacji. Plastikowe meble ogrodowe należą także do najtańszych. Są ponadto odporne na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak opady czy promieniowanie słoneczne. Możemy zakupić plastikowy leżak rozkładany, a także leżanki ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych.

Plastikowy leżak rozkładany nabyć można w różnych kolorach, jednak największą popularnością cieszą się białe leżaki z tworzyw sztucznych. Na nich możemy położyć materac na leżak i poduszki w rozmaitych kolorach najlepiej zaprezentuje się kolor granatowy i kolory jaskrawe. Plastikowy leżak rozkładany ma także zastosowanie jako leżak na plażę. Jako leżaki mogą także posłużyć mogą także składane krzesła i fotele ogrodowe. Taki leżak ogrodowy z plastiku często służy także jako leżak plażowy. A może zainteresuje cię także artykuł o meblach ogrodowych drewnianych?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pokrowce na meble ogrodowe

Szukasz sprawdzonego pokrowca na meble ogrodowe? Sprawdź koniecznie najczęściej wybierane pokrowce przez naszych czytelników.

Leżaki ogrodowe z technorattanu

Dużym uznaniem i bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników cieszą się leżaki ogrodowe wykonane z technorattanu. Są one wygodne i lekkie, dzięki czemu możemy je z łatwością przenosić. Są także bardzo wytrzymałe, pomimo tego, że technorattan jest tworzywem sztucznym. Materiał ten jest także odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, nie pęcznieje od wody i wilgoci i wybarwia się od promieniowania słonecznego.

W leżakach tych bardzo często montowany jest stelaż metalowy, dzięki czemu są bardziej stabilne. Leżaki ogrodowe mogą wyglądać jak wykonane z naturalnych plecionek. Nie wymagają konserwacji i są łatwe w czyszczeniu. Leżaki wykonane z tego materiału dostępne są w szerokiej gamie kolorów i pasują do ogrodów w każdym stylu. Najpopularniejsze leżaki z technorattanu mają kolor szary, biały lub grafitowy, pasują do nich kremowe, beżowe i jaskrawe materace na leżaki.

Metalowy leżak rozkładany w kolorze zielonym jako ciekawa propozycja na leżaki ogrodowe do przydomowej przestrzeni
Leżaki ogrodowe - przegląd ofert, rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci

Metalowe leżaki ogrodowe

Jeśli chodzi o ogrodowe leżaki metalowe to musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jedną bardzo istotną rzecz. Otóż z metalu wykonywany jest jedynie stelaż leżaka, natomiast siedzisko i oparcie z innego materiału. Może to być mocna tkanina wodoodporna, technorattan lub z naturalne plecionki. Siedziska i oparcia z naturalnych plecionek najszybciej ulegają zniszczeniu. W związku z czym powinny być przechowywane w zadaszonych pomieszczeniach.

Stelaże do leżaków mogą być produkowane między innymi z aluminium lub stali. Stelaże aluminiowe są lekkie, trwałe i nie wymagają konserwacji. Można je z łatwością przenosić. Stelaże wykonane ze stali są również bardzo wytrzymałe jednak znacznie cięższe od aluminiowych. Mogą być wykonane ze stali chromowanej, ocynkowanej, oksydowanej lub powleczonej plastikiem.

Leżaki ogrodowe - ceny, najlepsi producenci

Do najlepszych producentów mebli ogrodowych należą takie uznane i cieszące się świetnymi opiniami firmy, jak między innymi Cloveris, Oltre, Curver czy ZUMM. Zakup produktów tych firm to zawsze bardzo dobry wybór i gwarancja najwyższej jakości. Plastikowy ogrodowy leżak rozkładany to ceny od ok. 119 zł. Leżak rozkładany wykonany z technorattanu kosztuje od ok. 166,95 zł. Drewniane leżaki ogrodowe to ceny od ok. 149 zł. Metalowy leżak do ogrodu zakupimy od ok. 65 zł.

Leżaki ogrodowe to idealne rozwiązanie dla osób, które z sezonie letnim chcą się w zaciszu swojego przydomowego ogrodu opalać, wypoczywać czy przeczytać książkę. Leżaki znajdą zastosowanie w ogrodzie, na balkonie, na tarasie do przydomowego basenu. Wygodny leżak rozkładany do ogrodu może być zaopatrzony w szereg udogodnień, jak podnóżki, podłokietniki czy kółka. W sprzedaży dostępne są również leżanki ogrodowe, a także łóżko ogrodowe. Leżaki ogrodowe wykonane mogą być z takich materiałów jak drewno, metal, technorattan czy tworzywa sztuczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły