Dmuchawa ogrodowa do liści - zastosowanie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest usuwanie zaschniętych liści z ogrodu. Niestety zalegające liście są bardzo częstą przyczyną występowania chorób grzybowych drzew i krzewów. Dlatego w miarę możliwości należy je usuwać z ogrodu, aby nie stanowiły siedliska dla grzybów i pleśni. W tym celu możemy skorzystać z tradycyjnych grabi. Jednak przy bardzo dużych ogrodach, ręczne usuwanie liści będzie wyjątkowo czasochłonne i męczące. W związku z tym lepiej jest wybrać dmuchawę do liści.

Do wyboru mamy nie tylko dmuchawy do liści, ale również odkurzacze do liści. Bardzo często te dwie funkcje występują w jednym urządzeniu. Dmuchawa do liści, jak sama nazwa wskazuje, służy do rozdmuchiwania liści. W ten sposób z powodzeniem można przenosić liście w wybrane miejsce. Natomiast odkurzacze do liści wyposażone są w specjalny worek, do którego są zasysane liście.

Dmuchawa do liści - rodzaje

Wybór sprzętu do zbierania liści jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest wielkość ogrodu, w którym planujemy wykonać prace porządkowe. Rzeczywiście przy zbieraniu liści z niewielkiego trawnika, w zupełności wystarczą zwykłe grabie. Jednak przy średnich i bardzo dużych ogrodach, potrzebować będziemy sprzętu o odpowiedniej mocy.

Dmuchawy ogrodowe możemy podzielić ze względu na sposób zasilania. Pod tym względem wymienimy:

  • Dmuchawy elektryczne - tego typu urządzenia wymagają zasilania energią elektryczną. Sprawdzą się one przede wszystkim w średniej wielkości ogrodach, ze względu na konieczność podłączenia przy pomocy przewodów do gniazdka. Wśród zalet, jakie skrywa w sobie elektryczna dmuchawa, to przede wszystkim najniższa waga, a także bardzo duża wydajność urządzenia.
  • Dmuchawy akumulatorowe - alternatywą dla dmuchawy sieciowej, jest dmuchawa ogrodowa wyposażona w akumulator. Dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni od podłączenia urządzenia do sieci. Jednak trzeba mieć na uwadze, że tego typu dmuchawa do liści nie będzie wyróżniała się zbyt dużą mocą.
  • Spalinowe dmuchawy - sprawdzą się w bardzo dużych ogrodach, w których mamy sporą liczbę drzew i krzewów. Spalinowa dmuchawa ogrodowa ze względu na dużą moc, poradzi sobie ze sprzątaniem w ogrodzie również z drobnymi gałązkami i innymi elementami roślinnymi. Jedynymi minusami, jakie posiada spalinowa dmuchawa do liści, to dość duży hałas, a także waga sprzętu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wypożyczalniach sprzętu ogrodniczego?

Odkurzacze do liści - porady zakupowe

Wybierając dmuchawy bądź odkurzacze do liści, warto skupić się na kilku istotnych parametrach. Do nich zalicza się oczywiście moc urządzenia. Zazwyczaj elektryczna dmuchawa nie będzie miała aż tak dużej mocy, jak dmuchawa spalinowa. Warto jednak dopasowywać moc dmuchawy do wielkości ogrodu, a także intensywności pracy. W małym ogrodzie zdecydowanie lepiej sprawdzi się nieduża elektryczna dmuchawa.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest prędkość przepływu powietrza. Jeżeli z terenu posesji chcemy sprzątnąć wyłącznie suche liście, to z powodzeniem sprawdzi się dmuchawa ogrodowa, która osiąga prędkość przepływu powietrza do 200 km/h. Natomiast do mokrych liści, należy wybrać urządzenie, które pozwoli na wygenerowanie prędkości przepływu powietrza do 300 km/h. Spalinowa dmuchawa do liści, która poradzi sobie również z cięższymi i większymi frakcjami, osiąga prędkość przepływu powietrza powyżej 300 km/h.

W przypadku niewielkich ogrodów już wiemy, że sprawdzi się z powodzeniem elektryczna dmuchawa, która wyróżnia się objętością przepływu powietrza na poziomie 200 m3/godz. Jednak mając do uprzątnięcia pokaźny areał, warto zainwestować w mocniejsze urządzenie, które będzie wyróżniało się maksymalną objętością przepływu powietrza nawet na poziomie 800 m3/godz.

Zielona dmuchawa do liści w ogrodzie, a także dmuchawa ogrodowa, polecane modele i ceny
Dmuchawa ogrodowa i jej zakup krok po kroku, czyli polecana dmuchawa do liści i cena
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele kosiarek spalinowych

Trawa rośnie jak szalona, a Ty nie masz kosiarki? Pora to zmienić! Sprawdź najczęściej wybierane modele kosiarek spalinowych przez internautów.

Decydując się na odkurzacz do liści, warto wybrać urządzenie z rozdrabniaczem. W ten sposób będzie zdecydowanie łatwiej składować liście, a także inne odpady roślinne, takie jak gałązki. Okazuje się, że tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się nie tylko w ogrodach, ale również innych miejscach, szczególnie o charakterze przemysłowym bądź produkcyjnym. Odkurzacze do liści przeznaczone są również do sprzątania żwiru bądź trocin. Wybierając odpowiedni odkurzacz do liści, dobrze jest zwrócić uwagę na pojemność worka przeznaczonego do zbierania odpadów, a także sposób jego opróżniania.

Dmuchawa ogrodowa do zbierania liści - cennik

Gdy już podejmiemy wstępnie decyzję na temat tego, jaki rodzaj dmuchawy do liści będzie odpowiednie w przypadku naszego ogrodu, dobrze jest zapoznać się jeszcze z orientacyjnymi cenami urządzeń. W poniższym zestawieniu udostępniamy ceny zakupu dmuchaw do liści znanych producentów. Dzięki temu będzie łatwiej oszacować planowany wydatek.

Przykładowe ceny i opinie na odkurzacze do liści

Nazwa produktu

Cena

Dmuchawa ogrodowa z rozdrabniaczem liści Makita UBO801V

Cena od 373,01 zł - bardzo dobre opinie

Elektryczna dmuchawa z rozdrabniaczem, z workiem do zbierania liści Nac VBE350-AS-DW

Cena od 245,99 zł - bardzo dobre opinie

Odkurzacz do liści z rozdrabniaczem NAC 1KM

Cena od 455,00 zł - bardzo dobre opinie

Dmuchawa do liści Stihl BG 56

1189,00 zł

Dmuchawa akumulatorowa Stihl BGA 45

480,00 zł

Dmuchawa akumulatorowa Stihl BGA 56

970,00 zł

Odkurzacz ogrodowy Stihl SH86

1559,00 zł

Dmuchawa, odkurzacz do liści Garden ErgoJet 3000

373,99 zł

Dmuchawa Bosch AIs 30

369,00 zł

Odkurzacz do liści Einhell GE-CL36LI E

222,00 zł

VidaXL spalinowa dmuchawa do liści z uchwytem 900 m3/h

459,87 zł

Odkurzacz do liści Krcher BLV 36-240 Battery

869,00 zł

Dmuchawa Meec Tools 2,4 Kw

99,99 zł

Dmuchawa i odkurzacz 2w1 Ryobi RBV3000Csv

258,00 zł

Dmuchawa do liści Stiga SBL 327 V

875,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły