Jak zrobić aerator do trawy? Praktyczny poradnik krok po kroku
Zabiegi pielęgnacyjne trawy nie ograniczają się do nawożenia, podlewania oraz regularnego koszenia. Jedną z takich czynności, którą również poleca się zaplanować, jest odpowiednie napowietrzanie trawnika. Warto dowiedzieć się, jak zrobić aerator do trawy, aby nie być zmuszonym do kupowania nowego urządzenia.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Napowietrzanie trawnika
Zanim jednak przejdziemy do wskazówek, jak zrobić aerator do trawy, wcześniej dobrze jest dowiedzieć się, jakie korzyści niesie za sobą systematyczne napowietrzanie trawnika. Przede wszystkim nakłuwanie trawy polega rzeczywiście na pionowym nakłuwaniu gleby do głębokości od 2 do nawet 10 cm - w zależności od tego, czy przeprowadzane jest nakłuwanie powierzchniowe, czy też wgłębne.
Napowietrzanie trawnika ma przede wszystkim za zadanie spulchnić glebę, pozwalając na doprowadzenie do podłoża większej ilości cząsteczek powietrza, a także składników mineralnych, które trafiają do gleby podczas nawożenia. Dodatkowo trawnik po aeracji zdecydowanie szybciej regeneruje się po okresie zimowym. Przeprowadzona aeracja ma również za zadanie pozbycie się mchów oraz chwastów. Jednak problematyczne rośliny najczęściej są wycinane w uprzednio wykonanej wertykulacji.
Nakłuwanie trawy - terminy
Napowietrzanie trawnika wykonujemy do dwóch razy w roku. Terminy nakłuwania murawy pokrywają się z zabiegami wertykulacji. Zatem pierwszy zabieg aeracji wykonamy wiosną. Najczęściej terminy napowietrzania murawy przypadają na okres od początku kwietnia do końca maja. Pamiętajmy, że aeracja powinna być wykonana zawsze po koszeniu, a także po uprzedniej wertykulacji trawnika.
Wiosenne terminy nie są jedynymi, podczas których możemy przeprowadzić zabieg aeracji. Ponieważ nakłuwanie trawnika zalecane jest również w okresie letnim. Wtedy napowietrzanie trawy powinno być wykonane nie później niż pod koniec sierpnia. Takie terminy wiążą się przede wszystkim z tym, iż trawnik po aeracji musi mieć czas na zregenerowanie się, co jest bardzo ważne przed nadchodzącym okresem zimowym.
Trawnik po aeracji
Jedną z najczęstszych wątpliwości dotyczących tego, czy rzeczywiście wykonać nakłuwanie trawnika, jest wygląd murawy po przeprowadzonym zabiegu. Rzeczywiście zarówno zastosowany wertykulator, jak i również późniejszy aerator, powodują wizualne spustoszenie na murawie. Kępki trawy nie są takie gęste, a pomiędzy źdźbłami widać mocno spulchnioną glebę. Zatem często trawnik po aeracji wizualnie wygląda gorzej niż przed całym zabiegiem.
Należy jednak mieć na uwadze, że jest to okres przejściowy. Ponieważ do gleby po aeracji zacznie trafiać znacznie więcej składników mineralnych, wody, a także cząsteczek powietrza. Dzięki temu trawa dość szybko się zregeneruje. Kępki trawy nie tylko mocno się rozrosną i zagęszczą, ale również cała murawa ładnie się wyrówna. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem aeracji trawnika?
Trawnik po aeracji możemy poddać kolejnym zabiegom pielęgnacyjnym. Do nich zaliczymy nawożenie, które jest uzależnione od sezonu, a także piaskowanie. W okresie wiosennym stosujemy do gleby nawozy bogate w azot. Natomiast w okresie jesiennym, należy sięgać po preparaty, w których przeważa potas. Zastosowanie wysokoazotowych nawozów w tym czasie spowoduje przedłużenie wegetacji trawy, która ostatecznie nie będzie przygotowana na sezon zimowy.
Wybierając nawozy po aeracji, warto sięgać po preparaty dedykowane do trawy. W sklepach znajdziemy bez problemu specjalistyczne nawozy wiosenne oraz jesienne, których skład będzie dopasowany do konkretnej pory roku. Jeżeli na naszym trawniku borykamy się z problemem mchu, to warto zdecydować się na nawozy bogate w żelazo. Jest to pierwiastek, który zapobiega inwazji mchu na murawie. Tego typu preparaty można stosować zarówno podczas wiosennego, jak i również jesiennego nawożenia.
Jak zrobić aerator do trawy?
Okazuje się, że wcale nie musimy kupować drogiego aeratora do trawy. Szczególnie jeżeli nie dysponujemy bardzo dużym trawnikiem. Ponieważ nakłuwanie trawy z powodzeniem będziemy mogli wykonać przy pomocy zwykłych wideł. Pamiętajmy jednak o tym, aby nakłuwanie było dostosowane do stanu, a także rodzaju trawnika. Młode, jak i również ozdobne trawniki należy nakłuwać na głębokość maksymalnie 2-3 centymetrów. Natomiast w przypadku użytkowej murawy, która jest mocno zniszczona po zimie, głębokość aeracji może sięgać nawet 10 cm.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak zrobić aerator do trawy, to tak naprawdę w tej kwestii ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość. Jednym ze sposobów jest zakupienie dużego walca, który zostanie nakłuty gwoźdźmi o dopasowanej długości. Oczywiście do walca montujemy rączkę, tak aby móc go swobodnie prowadzić po trawie. Jest to samodzielnie wykonany aerator do gleby, który pozwoli na szybkie i sprawne napowietrzanie trawnika na całkiem sporej powierzchni.
Innym sposobem na to, jak zrobić aerator do trawy, jest wykorzystanie drewnianej deski, którą tak samo nakłuwamy gwoźdźmi. Do takiej deski z przygotowanymi kolcami montujemy pionową rączkę. W ten sposób możemy pracować przy pomocy takiego narzędzia, jak przy użyciu tradycyjnych wideł. Jednak drewniana deska pomieści znacznie większą liczbę gwoździ, a także ich długość będzie dopasowana do typu trawnika. Dlatego minimalizujemy ryzyko zbyt głębokiej aeracji w przypadku ozdobnych trawników.
Oczywiście pomysłów na wykonanie swojego aeratora do trawy może być znacznie więcej. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest jedynie nasza wyobraźnia oraz umiejętności manualne. Ciekawą propozycją jest również wykonanie specjalnych nakładek na buty, które będą wyposażone w kolce. Nie ma żadnego problemu z zakupieniem gotowych nakładek. Jednak, jeżeli chcemy wykonać samodzielnie narzędzia do pielęgnacji trawnika, to możemy się wzorować na gotowych produktach.
Wertykulator a aerator
Bardzo często urządzenia, jakimi są wertykulator oraz aerator do gleby, są ze sobą bardzo często mylone. Jak sama nazwa wsakazuje, wertykulator jest urządzeniem przeznaczonym do wertykulacji trawnika. Jest to zabieg polegający na pionowym nacinaniu trawy, dzięki czemu pozbywamy się chorych, słabych oraz suchych źdźbeł trawy, które tworzą tzw. filc. Wertykulacja jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonać szczególnie po zimie. Pozbywając się zalegającego filcu, chronimy murawę przed rozwojem chorób grzybowych.
Wertykulator jest urządzeniem, które posiada ostrza poruszająco się w głąb do gleby, nawet na głębokość do 4 cm. W przypadku tego typu narzędzi również możemy rozróżnić wertykulator ręczny, jak i również mechaniczny. Natomiast aerator jest urządzeniem wyposażonym w odpowiedniej długości kolce. Zaleca się, aby na 1 metrze kwadratowym powierzchni wykonać nawet do 200 nakłuć.
W takim razie wybierając aerator do gleby, powinniśmy kierować się również gęstością zastosowanych kolców. Natomiast wykonując aerator samodzielnie, należy wziąć ten czynnik pod uwagę. Pamiętajmy także o tym, aby zabieg wertykulacji oraz aeracji wykonywać zawsze bardzo dokładnie. Ponieważ od tego będzie zależeć stan naszej murawy.