Czym odśnieżać chodnik czy podjazd?

Odśnieżanie chodników – coroczny obowiązek

Wraz z nadejściem zimy zaczyna się okres odśnieżania chodników i dachów. Zalegający na podjeździe czy na chodniku śnieg stwarza niebezpieczeństwo dla przechodniów, jak i mieszkańców domu. Odśnieżanie zatem jest nie tylko koniecznością, ale także obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Za niewywiązywanie się z tego obowiązku można zostać ukaranym karą nagany lub karą grzywny o wysokości nawet 1500 złotych. Natomiast jeśli dojdzie do wypadku z udziałem przechodnia w związku z nieodśnieżonym chodnikiem, trzeba się liczyć z potencjalną sprawą o odszkodowanie i zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu.

Odśnieżanie nie musi być jednak nudne i demotywujące. Choć łopaty plastikowe są na chwilę obecną najtańszym wyborem, to dobrze jest zapoznać się także z innymi alternatywnymi narzędziami do odśnieżania. Obecnie dostępnych jest na rynku bardzo dużo praktycznych narzędzi do odśnieżania chodników, które znacznie ułatwiają i przyspieszają prace porządkowe. Warto o tym pamiętać podobnie jak o tym, czym posypać chodnik czy jaką sól drogową wybrać.

Łopata plastikowa czy traktorek – co wybrać do odśnieżania?

Z pewnością każdy pytanie, czym odśnieżać odpowie najszybciej „łopatą!”. Jest to najpopularniejszy wybór wśród użytkowników domów jednorodzinnych z uwagi na jej dostępność i atrakcyjną cenę. Zarówno łopata plastikowa, jak i metalowa do pracy potrzebuje siły rąk ludzkich. To jest jej niestety minus. Jeśli chodnik ma długość kilkunastu metrów, to wybierając łopatę do odśnieżania, trzeba się napracować. Po skończonej pracy posypana na chodniku sól drogowa zwiększy bezpieczeństwo korzystania z niego. Warto również wiedzieć, czym posypać chodnik w alternatywie do soli drogowej.

Na drugim końcu szeregu narzędzi do odśnieżania stoją wysoko wyspecjalizowane traktorki czy odśnieżarka elektryczna/spalinowa. Komfort użytkowania tych sprzętów będzie dużo wyższy niż w przypadku korzystania jedynie z łopaty metalowej czy plastikowej. Niestety wraz ze wzrostem wygody użytkownika, wzrasta również cena urządzenia. Niemniej jednak wybór odpowiedniego narzędzie do odśnieżania będzie zależał od wielu czynników, o czym będzie mowa w kolejnym rozdziale.

Odśnieżarki elektryczne i spalinowe – nowoczesne narzędzia do odśnieżania

Warto poświęcić chwilę na omówienie grupy narzędzi, jakimi są odśnieżarki. Dzięki nim można w szybki sposób odśnieżyć dużą powierzchnię. Traktorek czy odśnieżarka spalinowa ma możliwość regulacji ustawień takich jak biegi czy moc silnika. Zdecydowaną zaletą odśnieżarek spalinowych jest ich długość pracy. Sprawdzą się one nie tylko na dużej powierzchni, ale także przy czasochłonnej pracy.

Drugą grupą odśnieżarek są te napędzane elektrycznie. Ich wydajność jest mniejsza, dlatego sprawdzą się na niewielkich powierzchniach wokół domu. Odśnieżarka, szczotka czy traktorek pozwalają na zużycie mniejszej ilości energii przez osobę je obsługującą. Wadą zautomatyzowanych narzędzie do odśnieżania mogą być dodatkowe koszty użytkowania jak te za paliwo czy za prąd.

Narzędzia do odśnieżania – przegląd oferty producentów

Różnorodność cen narzędzi do odśnieżania

Ceny narzędzi do odśnieżania oscylują od kilkunastu złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Wpływ na kształtowanie się ceny będzie miało dużo czynników. Przede wszystkim rodzaj narzędzia, a dokładniej mówiąc fakt, czy jest ono ręcznie napędzane, czy elektrycznie/spalinowo. Za bardziej rozwinięte technologicznie narzędzia do odśnieżania trzeba zapłacić dużo więcej. Cena urządzenia wzrasta proporcjonalnie do zwiększającego się komfortu jego użytkowania.

Dodatkowe zalety narzędzi do odśnieżania również będą wpływały na wysokość ceny za dany model. Przykładem może być odśnieżarka dedykowana wyłącznie odśnieżaniu kostki brukowej. Jej cechą charakterystyczną jest to, że podajniki ślimakowe ma wykonane z gumy. Pozwala to na bezpieczne używanie odśnieżarki na kostce brukowej i minimalizacja ryzyka powstania na niej niekorzystnie wyglądających zarysowań. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem odśnieżania dachów i chodników.

Wybrane narzędzia do odśnieżania wraz z cenami

Nazwa narzędzia do odśnieżania

Przykładowa cena

Łopata plastikowa do odśnieżania ILT41 (metalowa końcówka łopaty)

24,99 zł

Łopata Alumax Ergo Aluminium ILMAXAE

159,00 zł

Odśnieżarka akumulatorowa Multiseries

18 V 280 mm

379,00 zł

Odśnieżarka spalinowa NAC STP196L-56 40-K

2399,00 zł

Zamiatarka/Odśnieżarka/Szczotka spalinowa Cedrus ZM06E 4w1

5399,00 zł

Zakup narzędzi do odśnieżania – porady praktyczne

Odśnieżarki, szczotki, szufle czy łopaty – wybór odpowiedniego narzędzia do odśnieżania może być ciężki. Warto zastanowić się, jakie potrzeby ma dane gospodarstwo domowe, a przede wszystkim jaki budżet posiada na zakup narzędzia do odśnieżania. Jak widać, ceny za sprzęt oscylują od kilkunastu złotych za tradycyjną łopatę plastikową do nawet kilku tysięcy złotych za wysoce wyspecjalizowane urządzenie.

Zwykła łopata do śniegu sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym nawet, jeśli obok niej stoi odśnieżarka spalinowa. Łopatą można na szybko odśnieżyć wejście do domu czy niewielki odcinek chodnika. Natomiast odśnieżarka spalinowa sprawdzi się przy zaplanowanych pracach porządkowych na dużej powierzchni. Dobrym wyborem będzie także odśnieżarka elektryczna, ale w tym przypadku konieczny będzie stały dopływ prądu. Z tego też powodu zasięg działania odśnieżarki elektrycznej może być ograniczony w porównaniu do odśnieżarki spalinowej. Po przeanalizowaniu powyższego artykułu każdy z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednie narzędzie do odśnieżania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły