Kosiarki do trawy – rodzaje

Wybór kosiarek do trawy jest naprawdę okazały. Ich budowa, funkcjonalność, moc, a także sposób koszenia pozwalają na niemalże idealne dopasowanie konkretnego typu sprzętu do naszych potrzeb. Warto zapoznać się z najczęściej obowiązującymi podziałami kosiarek, a także ich charakterystyką. Wtedy unikniemy zakupu urządzenia, które w dużym procencie nie spełni naszych oczekiwań. Podstawowy podział kosiarek dotyczy rodzaju napędu, w który zostały one wyposażone. Pod tym względem wymieniamy:

  • Kosiarki ręczne – raczej zaliczają się do coraz rzadziej spotykanych kosiarek ze względu na swoją niską efektywność. Kosiarki wyposażone są w bębnowy przyrząd tnący, który tnie trawę przy pomocy listwowych noży. Chociaż koszenie trawy przy ich pomocy jest długotrwałe, to jednak kosiarki ręczne gwarantują uzyskanie zdrowych źdźbeł. Ciekawostką jest to, że kosiarki z napędem ręcznym są nieodłącznym urządzeniem w pielęgnowaniu ogrodów angielskich.
  • Kosiarki elektryczne – w tej grupie kosiarek znajdują się urządzenia zasilane energią elektryczną przy pomocy kabla. Silnik połączony jest z nożem tnącym, dlatego trzeba zadbać o stałe źródło zasilania prądem. Należy uważać, by podczas koszenia nie doszło do uszkodzenia silnika, które może przydarzyć się natrafiając na przeszkodę. Kosiarki elektryczne sprawdzą się przede wszystkim w przypadku niewielkich trawników i ogrodów znajdujących się w pobliżu zasilania sieciowego.
  • Kosiarki spalinowe – cieszą się największą popularnością ze względu na wysoką efektywność pracy. Wyróżniają się większą mocą niż kosiarki elektryczne, dzięki czemu poradzą sobie z dość wysoką, a nawet zachwaszczoną trawą. Dodatkową zaletą jest niezależność od sieci elektrycznej. Dlatego kosiarki spalinowe zalecane są na dużych działkach.
  • Kosiarki akumulatorowe – jest to alternatywa dla kosiarki elektrycznej w przypadku braku stałego źródła zasilania energią elektryczną. Niestety ich koszt jest dużo wyższy. Dodatkowo urządzenia wyróżniają się niższą mocą, przez co dedykowane są do niedużych powierzchni przeznaczonych do koszenia.
  • Kosiarki hybrydowe – działają w oparciu o akumulator, który po rozładowaniu można ładować podczas koszenia przy zasilaniu sieciowym. Jest to zatem dobre rozwiązanie, jeżeli tylko niektóre części ogrodu znajdują się poza zasięgiem źródła energii elektrycznej. Kosiarki hybrydowe, tak jak w przypadku kosiarek akumulatorowych, sprawdzą się przy niewysokiej trawie pozbawionej zarośli i chwastów o grubych łodygach.
  • Kosiarki traktorowe – przeznaczone są raczej do użytku komercyjnego, a także na bardzo dużych powierzchniach. Najczęściej wyposażone są w silnik o mocy około 12-18 KM. Pozwalają na wygodne zbieranie skoszonej trawy lub rozrzucanie jej po trawniku przy pomocy wyrzutu bocznego. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem koszenia trawy?

Kosiarki do trawy możemy podzielić także pod względem przeznaczenia. W tej grupie zaliczymy m.in.:

  • Kosiarki automatyczne – rozwiązanie dla osób ceniących wygodę. Kosiarka samodzielnie będzie kosiła trawę, dodatkowo posiada możliwość ustawienia harmonogramu pracy. Jest to urządzenie idealne dla zapracowanych osób. Minusem urządzeń automatycznych jest konieczność posiadania trawnika pozbawionego przeszkód. Kosiarka nie będzie dedykowana do dużej trawy.
  • Kosy mechaniczne – zwane inaczej podkaszarkami, są optymalnym rozwiązaniem do dużej trawy oraz zarośli. Mogą to być kosiarki spalinowe lub elektryczne. Warto tutaj zastanowić się nad grubością łodyg, z jakimi musi uporać się urządzenie. Ponieważ z chwastami o bardzo grubych łodygach oraz z zaroślami poradzi sobie kosa spalinowa, natomiast podkaszarka elektryczna dedykowana jest do lżejszych prac.
  • Kosiarki do trawy żyłkowe – również są to urządzenia do dużej trawy oraz cięcia chwastów. Pod względem budowy oraz funkcjonalności, spełniają one rolę kosy mechanicznej oraz kosiarki spalinowej. Zatem są one najlepszym rozwiązaniem, jeżeli dysponujemy nie tylko równym trawnikiem, ale również zmagamy się z wysokimi trawami oraz chwastami. Jednak w porównaniu do kos mechanicznych, kosiarki żyłkowe są wygodniejsze w operowaniu.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Kosa do trawy podczas pracy w ogrodzie, a także polecane kosiarki do trawy
Jakie kosiarki do trawy warto wziąć pod uwagę przy zakupie

Koszenie trawy kosiarką – porady przedzakupowe

Wybór kosiarki będzie ściśle uzależniony od naszych potrzeb. Należy zwrócić uwagę na wielkość powierzchni przeznaczonej do koszenia, rodzaj trawy, konieczność koszenia chwastów i zarośli, czy też rodzaj podłoża. Już wiemy, że przy urozmaiconym terenie, dobrze sprawdzą się kosiarki żyłkowe, które dedykowane są zarówno do dużej trawy, jak i również tradycyjnych trawników. Nie bez znaczenia jest w takich przypadkach moc kosiarki. Przy średniej wielkości areałach przeznaczonych do koszenia, sprawdzą się kosiarki spalinowe o mocy 4-6 KM.

Jeżeli koszenie trawy odbywa się z dużą częstotliwością na dużych powierzchniach, warto wyposażyć się w kosiarkę z rozdrabniaczem. Zabieg ten nazywany jest mulczowaniem. Rozdrabniana trawa staje się dla trawnika świetnym zasobem składników mineralnych. Warto pamiętać, by koszenie trawy kosiarką z rozdrabniaczem zaplanować na suche dni. Jeżeli trawnik nie cieszy się zbyt dużą kondycją, trzeba zapewnić systematyczne grabienie skoszonej trawy. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zakup kosiarki z koszem.

Kosiarki do trawy – ceny

Już wiemy, jakie rodzaje kosiarek dostępne są w sprzedaży, a także jakie jest ich konkretne przeznaczenie. Jednak kluczową rolą przy wyborze urządzania, jest również jego koszt. Wiemy doskonale, że niektóre rodzaje kosiarek są dużo droższe od tradycyjnych spalinówek. Dobrze jest jednak zapoznać się z szacunkowymi cenami najpopularniejszych modeli.

Przykładowe rodzaje kosiarek do trawy

Nazwa produktu

Cena

Kosiarki spalinowe Wolf Garden, używane

Ceny od 465,00 zł

Kosiarki spalinowe Makita PLM4628N

Ceny od 1299,00 zł

Kosiarki spalinowe NAC LS56-EA190-HSGD-G

Ceny od 1518,00 zł

Kosiarki spalinowe STIGA Combi48 SQ

Ceny od 1235,00 zł

Kosiarki z rozdrabniaczem 1,15 M, promocje

3099,00 zł

Kosiarki bijakowe z rozdrabniaczem 1,60 m, promocje

4950,00 zł

Kosiarka samojezdna Worx S300l 20 V, promocje

1998,00 zł

Kosiarka ręczna 30 cm, promocje

148,00 zł

Kosiarki spalinowe żyłkowe WM560, używane

1099,00 zł

Kosiarki spalinowe Viking MB 455, używane

800,00 zł

Kosiarki spalinowe Honda HRX 537 Select Drive16ROK, używane

1980,00 zł

Traktorek ogrodowy z koszem, CUB Cadet LT1 NR92

7349,00 zł

Traktorek ogrodowy samojezdny John Deere 105 z agregatem 107 cm

9990,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły