Kosa spalinowa - niezbędne narzędzie w ogrodzie

Kosy spalinowe - rodzaje

Kosa spalinowa jest urządzeniem służącym do wykaszania trawy, a także innych roślin. Jej zaletą jest, możliwość koszenia trudno dostępnych miejsc. Czyli takich, do których tradycyjna kosiarka nie może dotrzeć.

Do wyboru mamy różne rodzaje kosiarek, zaczynając od ich mocy, a także typu silnika. Pod względem typu silnika, wymieniamy kosy z silnikiem dwusuwowym oraz czterosuwowym. Decydując się na pierwszy typ podkaszarki, należy pamiętać o przygotowaniu mieszanki oleju z paliwem. Jeżeli nie interesują nas kosy spalinowe, to ciekawym rozwiązaniem może okazać się podkaszarka elektryczna. Jednak przy bardzo rozległym ogrodzie podkaszarka zasilana energią elektryczną może okazać się kłopotliwa. Sprawdź także w tym miejscu, jakie są szacowane koszty trawnika.

Przeglądając opinie na temat kos spalinowych, znajdziemy podział urządzeń pod względem ich przeznaczenia. Dlatego wymienia się:

 • Kosy przeznaczone do prywatnego użytku - podkaszarki tego typu, wyróżniają się raczej niewielką mocą silnika (ok. 0,9-1,0 KM), a także niską wagą. Są wyjątkowo poręczne, dzięki czemu z łatwością skosimy brzegi trawnika, okolice drzew i krzewów, czy też ogrodzeń. Zazwyczaj proponowane urządzenia są wyposażone w uchwyt obwiedniowy. Nie jest on zbyt wygodny, jednak pozwala na sprawne i precyzyjne wykoszenie miejsc, które są niedostępne dla innych sprzętów.
 • Kosy przeznaczone do koszenia rozległych terenów - dzięki takim urządzeniom zwykle wyposażonym w silnik dwusuwowy, możemy pozbyć się nie tylko trawy, ale również zarośli o grubszych łodygach. Wraz ze wzrostem zaawansowania, podkaszarka zwiększa swoją wagę. Należy nastawić się na ciężar urządzenia wynoszący ok. 5 kg. Tego typu kosy są wyposażone w oburęczny uchwyt, co sprawia iż praca przy jego pomocy jest zdecydowanie łatwiejsza. Często tego typu podkaszarki mają możliwość przymocowania urządzenia tnącego.
 • Profesjonalne kosy przeznaczone do użytku komercyjnego - jest to profesjonalne urządzenie, często wyposażone w silnik czterosuwowy. Podkaszarki tego typu wyróżniają się mocą silnika od 1,9 do nawet 3,8 KM. Ich ciężar wynosi nawet do 11 kg, dlatego do użytku prywatnego, okazałyby się wyjątkowo nieporęczne. W podstawowym wyposażeniu znajduje się zwykle głowica do kosy spalinowej lub tarcza tnąca. W ten sposób urządzenie doskonale radzi sobie z zaroślami, chwastami, a nawet niewielkimi drzewami i krzewami, otaczającymi meble ogrodowe. Sprawdź także w tym artykule, jak dbać o trawnik.

Kosy spalinowe - na co zwracać uwagę przed zakupem?

Decydując się na zakup kosy spalinowej, w pierwszej kolejności należy ustalić jej konkretne przeznaczenie. Jeżeli mamy niewielki ogród przeznaczony do pielęgnacji, to zakup podkaszarki o silniku z dużą mocą, a także wyposażoną w tarczę, mija się z celem. Natomiast właściciele dużych przestrzeni, powinni zainwestować w coś więcej, niż podkaszarkę służącą wyłącznie do przycinania trawy.

Zdecydujmy, czy kosa spalinowa powinna posiadać silnik dwusuwowy, czy czterosuwowy. Tutaj należy odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie jednak podkaszarka elektryczna. Podkaszarka spalinowa na pewno jest wygodniejsza, ponieważ nie musimy się martwić o dostęp do gniazdka elektrycznego oraz często przeszkadzający przewód. Jednak podkaszarka elektryczna dla innych właścicieli ogrodów sprawia mniej kłopotu podczas przygotowania urządzenia do pracy.

Mając na uwadze przeznaczenie kosy spalinowej, zwróćmy uwagę na podstawowe wyposażenie. Najczęściej urządzeniu towarzyszy głowica do kosy spalinowej, którą uzbraja się w specjalną żyłkę. Chcąc przyciąć rośliny o grubszych łodygach, potrzebna będzie tarcza tnąca. Przy niektórych podkaszarkach ten element znajduje się na wyposażeniu. Częściej jednak należy zakupić głowicę jako dodatkową część, którą można swobodnie podmienić z głowicą żyłkową. Przed zakupem sprawdź, w jaki sposób konkretne urządzenie będzie przez Ciebie podtrzymywane. Pomocne w tym przypadku okażą się szelki do kosy spalinowej, które ustabilizują urządzenie, a także odciążą w znacznym stopniu kręgosłup.

Zwróć uwagę na ciężar kosy spalinowej, a także średnicę cięcia. Średnia szerokość robocza wynosi około 40 cm. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają system antywibracyjny. W ten sposób praca będzie jeszcze bardziej komfortowa i mniej męcząca. Jeśli interesuje cię założenie i pielęgnacja trawnika, sprawdź także cennik usług dostępny tutaj.

Kosy spalinowe są niezwykle wygodne. Pozwalają na szybkie koszenie wyższej trawy. Niektóre modele mają dodatkowe akcesoria, które zwiększają funkcjonalność produktów.
Kosy spalinowe - ceny, opinie, najlepsi producenci, polecane modele

Kosa spalinowa a akcesoria

Kosa spalinowa jest urządzeniem, do którego możemy dopasować szereg rozmaitych akcesoriów. Istnieją różne opinie na temat poszczególnych dodatków. Warto jednak i w tym momencie kierować się własnymi potrzebami, a także końcowym efektem, jaki chcemy uzyskać.

Do najczęściej stosowanych akcesoriów, jakie ma kosa spalinowa, zalicza się:

 • Żyłka do kosy spalinowej - żyłka do kosy spalinowej dostępna jest w rolkach. Można zakupić ją w różnych średnicach, w tym także żyłki okrągłe lub kwadratowe. Wszystkie z nich są wykonane z elastycznego oraz wytrzymałego materiału. Każda żyłka do kosy spalinowej pasuje do dowolnej głowicy.
 • Szelki do kosy spalinowej - szelki do kosy spalinowej pozwalają na wygodniejsze i wielogodzinne utrzymywanie urządzenia w rękach. Wysokiej jakości szelki powinny wyróżniać się małym ciężarem, a także wykonaniem z solidnego materiału. Ergonomia oraz rozstaw pasów, nie może powodować najmniejszego dyskomfortu oraz nieprzyjemnego ucisku na skórze.
 • Głowica do kosy spalinowej - głowica żyłkowa, posiada wyjście na dwie wystające żyłki, których długość zostaje automatycznie dopasowana. Łatwość montażu żyłki, a także brak konieczności nieustannej regulacji jej długości, powoduje że głowica działa bez większej ingerencji ze strony człowieka.
 • Tarcza tnąca - tarcza w postaci stalowych ostrzy, świetnie sprawdza się w wycinaniu roślin, chwastów, a nawet drobnych drzew i krzewów. Wymaga założenia dopasowanej osłony w celu zapewnienia bezpiecznego użytkowania z kosy spalinowej.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pokrowce na meble ogrodowe

Szukasz sprawdzonego pokrowca na meble ogrodowe? Sprawdź koniecznie najczęściej wybierane pokrowce przez naszych czytelników.

Polecane kosy spalinowe

Kosy spalinowe a popularni producenci

Istnieją różne opinie na temat kos spalinowych poszczególnych producentów. Możemy jednak szybko się przekonać, które marki są najpopularniejsze wśród użytkowników. Do nich zaliczają kosy spalinowe takich firm jak Husqvarna, Stihl,  kosa spalinowa NAC, Demon, Makita, Kawasaki, czy też Stigga.

Wszystkie z nich dostępne są na polskim rynku, oferując przynajmniej kilka modeli kos spalinowych. Opinie na temat poszczególnych producentów możemy zaczerpnąć w Internecie lub w branżowych czasopismach. Należy jednak określić, że Stihl oraz Husqvarna są w Polsce bardzo cenione oraz cieszące się bardzo dużą popularnością marki.

Kosa spalinowa - cennik

Cennik podkaszarek spalinowych, przedstawia się w następujący sposób:

 • Kosa Spalinowa 3KM Husqvarna, szerokość robocza 25-42 cm - 438 zł
 • Kosa spalinowa Stihl - 367 zł
 • Kosa spalinowa NAC 1,7 KM, szerokość robocza 25,5-41 cm - 419 zł
 • Kosa spalinowa Demon 5,2 KM - 349 zł
 • Kosa spalinowa Makita 1,45 KM - 1 448,62 zł
 • Kosa spalinowa Kawasaki Stiga SBC KD 2,72 KM, szerokość robocza 25,5-43 cm - 2089 zł
 • Kosa spalinowa Stigga 1,4 KM - 1579 zł
 • Podkaszarka spalinowa Mcculloch 33 cm3, Castorama - 848 zł
 • Podkaszarka spalinowa 24 cm3, Castorama - 248 zł

Cennik akcesoriów do podkaszarek spalinowych:

 • Głowica tnąca AutoCut 36-2 - 76 zł
 • Tarcza tnąca do trawy, 2 ostrza 230 mm - 28,60 zł
 • Żyłka tnąca - okrągła - od 12 zł

Kosy spalinowe - podsumowanie

Kosy spalinowe są rewelacyjnym sposobem na pielęgnowanie własnego ogrodu. Pozytywne opinie na temat przydatności tych urządzeń, szczególnie przy koszeniu trudno dostępnych miejsc, przekładają się na wzrost zainteresowania podczas ich zakupu. Dopasowane podkaszarki do areału, a także roślin, z którymi chcemy się uporać, gwarantuje sukces.

Warto czytać opinie na temat konkretnych urządzeń, przed ostatecznym zakupem. Należy jednak pamiętać, że każdy opiniodawca zmierza się z zupełnie inną sytuacją, a także posiada odmienne oczekiwania. Dzięki podkaszarce możemy jeszcze z większą precyzją dbać o własny ogród, w którym meble ogrodowe, a także inne elementy wyposażenia, zaprezentują się znacznie lepiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły