Zastosowanie i rodzaje glebogryzarek

Jak sama nazwa wskazuje glebogryzarka jest maszyną która spulchnia i wzrusza ziemię. Stosuje się ją na poletkach lub w ogrodach do przygotowania ziemi pod uprawę różnego rodzaju roślin, w tym także trawy. Zastępuje skutecznie zwykłe grabie, jako urządzenie efektywniejsze, przy którego użyciu oszczędność czasu ma największe znaczenie. Dzięki niej szybciej zagospodarujesz swój ogród.

Glebogryzarka sprawdzi się szczególnie w miejscach gdzie do przekopania jest stosunkowo duży obszar, a jego ręczne spulchnienie byłoby po prostu niewydajne i czasochłonne. Dodatkowo glebogryzarki "przekopują" ziemię dużo dokładniej i sprawniej niż ręczne narzędzia ogrodowe.

Kolejną funkcją i zastosowaniem glebogryzarki jest  napowietrzenie i odchwaszczenie ziemi. Istnieją modele glebogryzarek które również rozprowadzają torf czy kompost. Glebogryzarki  to maszyny które do pewnego stopnia wyręczają człowieka. Narzędzie to rozbije duże grudy ziemi, wypieli i zrobi to szybko. Istnieją również urządzenia które po montażu dodatkowych akcesoriów umożliwią przeprowadzenie odśnieżania, jak również będą spełniać rolę pługu czy obsypnika.

Glebogryzarki dzielimy ze względu na miejsce wykorzystywania i w zależności od napędu. Według pierwszej kategoryzacji glebogryzarki dzielimy na ogrodowe, polowe oraz specjalne. Jak sama nazwa wskazuję, glebogryzarka ogrodowa sprawdzi się najlepiej przy uprawie ogrodu.

Glebogryzarki polowe, często o dużo większych gabarytach będziemy wykorzystywać na łąkach i gruntach ornych. Natomiast glebogryzarki specjalne, według obowiązującej nomenklatury są stosowane w celu eksploatacji torfowisk.

Jeśli chodzi o napęd, na rynku istnieją trzy główne typy glebogryzarki. Jest to glebogryzarka ręczna, glebogryzarka elektryczna oraz glebogryzarka wyposażona w silnik spalinowy. Glebogryzarka ręczna to najprostszy rodzaj tych maszyn. Posiada zęby spulchniające. Te narzędzia są stosunkowo lekkie, rzadko przekraczają wagę 7 kg. Jednak wysiłek jaki trzeba włożyć w jej obsługę wpływa niekorzystnie na  komfort pracy.

Kolejną grupę stanowi glebogryzarka elektryczna. Napęd elektryczny ma przełożenie na cichą pracę. Najlepiej tego typu urządzenia sprawdzają się w ogrodach o małej lub średniej powierzchni.

Glebogryzarka spalinowa ma większą moc i wykorzystuje silnik spalinowy. Spalinowe glebogryzarki używane są z reguły w większych ogrodach i na działkach. Glebogryzarka spalinowa jest w stanie dużo głębiej przekopać ziemię. Jest dużo głośniejsza niż glebogryzarka elektryczna, co stanowi jej wadę. Kolejną wadą jest wydzielanie spalin, co może przeszkadzać osobom przebywającym w jej pobliżu oraz sąsiadom.

Kultywator ogrodowy to urządzenie które stanowi odrębną jakość. Posiada silnik spalinowy, często o wyższej mocy niż ten stosowany w glebogryzarce. W przeciwieństwie do glebogryzarki zęby kultywatora ogrodowego nie obracają się, pozostawiając szczeliny. Kultywator ogrodowy może służyć także do rozprowadzania torfu i kompostu.

Czym kierować się przy zakupie glebogryzarki?

Najważniejszym kryterium jakim powinniśmy kierować się przy wyborze glebogryzarki jest informacja co i gdzie będziemy uprawiać. Jaki rodzaj gleby oraz jaką powierzchnię mamy do przekopania. Jeśli teren do obrobienia jest niewielkich rozmiarów i fundusze są ograniczone, odpowiedzią będzie glebogryzarka ręczna. Jest lekka, stosunkowo tania, jednak ma małą szerokość roboczą.

Dużo większą głębokość oraz szerokość roboczą ma zasadniczo glebogryzarka elektryczna. Jest przyjazna środowisku i stosunkowo cicha. Nadaje się do stosowania w różnych ogrodach, oczywiście z dostępem do prądu elektrycznego. Do pracy w trudnych warunkach i przy większych powierzchniach lepiej sprawdzi się jednak glebogryzarka wyposażona w silnik spalinowy. Jest wytrzymała i wydajna.

Przy zakupie glebogryzarki musimy kierować się szeregiem kryteriów. Wspomniana wcześniej szerokość robocza, czyli szerokość konstrukcji roboczej ma bardzo duże znaczenie. Im większa przestrzeń działki czy ogrodu, tym szerokość robocza powinna być większa. Przykładowo do prac w niewielkim ogródku w zupełności wystarczy model glebogryzarki której szerokość robocza nie przekracza 40 cm. Jednak w dużych ogrodach polecane są glebogryzarki o szerokości ponad 50 cm.

Kolejnym ważnym aspektem jest moc jednostki napędowej. Jeśli ziemia która wymaga wzruszenia i spulchnienia jest twarda i zbita moc glebogryzarki powinna być stosunkowo wysoka. Parametr ten powinien być wyznacznikiem w przypadku dużych działek.

Oprócz wyżej wymienionych parametrów liczą się również wszystkie dodatkowe funkcje oraz zastosowania. Niektóre glebogryzarki mają bieg wsteczny, który umożliwia komfortowe manewrowanie urządzeniem w obrębie ogrodu. Istnieją modele w których możemy również dostosować głębokość pracy oraz obroty ostrza.

Kultywator ogrodowy lub glebogryzarka może być również urządzeniem wielofunkcyjnym. Można spotkać modele które mają funkcje koszenia, odśnieżania czy walcowania. Działają jak mini ciągniki. Wiele funkcji dodatkowych spotkamy również przy wyborze niektórych glebogryzarek z silnikiem spalinowym.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pasy narzędziowe

Poznaj najczęściej wybierane pasy narzędziowe. Pasy te doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Modele i  ceny glebogryzarek

Glebogryzarki można dostać obecnie w prawie każdym sklepie ogrodniczym oraz w budowlano-dekoratorskich sieciach sklepów wielkopowierzchniowych. Istnieje naturalnie możliwość zakupu również przez internet. Mnogość marek wpływa na możliwość wyboru, jednak nie zawsze ułatwia decyzję. Ceny glebogryzarki zaczynają się już od 250 zł, i dochodzą w porywach nawet do 3 tyś zł.

Wśród producentów maszyn i narzędzi ogrodowych na uwagę zasługuje firma Texas. Przyjrzyjmy się bliżej modelom od tego producenta, gdyż ma w swojej ofercie zarówno różne glebogryzarki jak również urządzenia wielofunkcyjne.

Texas glebogryzarka spalinowa (HOBBY 400) to prosta i solidna propozycja dla właścicieli małych i średnich ogrodów i działek. Jest to urządzenie o stosunkowo niewielkich gabarytach jak na glebogryzarkę wyposażoną w silnik spalinowy. Waży 28 kg, szerokość robocza tego modelu to 38 cm, a głębokość pracy 20 cm. Posiada regulowany uchwyt. Texas glebogryzarka spalinowa kosztuje około 1200 zł.

Do dużo cięższych prac ogrodowych idealnie nadaje się Texas glebogryzarka Lilli. Jest to glebogryzarka spalinowa. Można zamontować do niej elementy dodatkowe takie jak obsypnik, grabie do kamieni i ziemi, kultywator ogrodowy, pług do śniegu oraz dużo więcej. Szerokość robocza tego modelu to 35 do 85 cm, a maksymalna głębokość pracy 33 cm. Moc silnika to aż 5,5 KM. Posiada tylny bieg i regulowany uchwyt. Texas glebogryzarka Lili kosztuje 2200 zł, lecz na pewno nie będą to zmarnowane pieniądze, gdyż jest to narzędzie zaawansowane.

Texas ma w swojej ofercie również liczne glebogryzarki elektryczne. Jedną z nich jest Texas glebogryzarka El-Tech 2000. Glebogryzarka elektryczna posiada głębokość roboczą 25 cm, jej szerokość robocza wynosi 45 cm. Można ją nabyć w cenie od 1000 zł, w zależności od sklepu. Elektryczne glebogryzarki używane są głównie do pracy przy średniej wielkości działkach i ogrodach.

W sieciach marketów budowlanych są dostępne również glebogryzarki elektryczne w bardzo przystępnych cenach. Glebogryzarka elektryczna C-E-BH-700/36 kosztuje zaledwie 250 zł. Szerokość robocza tego modelu wynosi aż 36 cm, co przy takiej cenie jest wysoką wartością. Jednak za pomocą tej glebogryzarki przekopiemy ziemie jedynie 9 cm w głąb. Przyda się jednak do niewielkich prac ogrodowych, jest lekka i łatwa w obsłudze.

W niewysokiej cenie dostaniemy również urządzenia producenta Grizzly. Glebogryzarka elektryczna EGT 1345 kosztuje około 520 zł. Ma dość dobre parametry użytkowe i z powodzeniem sprawdzi się w ogrodzie. Szerokość robocza tego modelu to 40 cm, a głębokość 23 cm. Zaletą jest składany uchwyt oraz regulacja. Zapewnia efektywną i komfortowa pracę. Waży zaledwie 14 kg. Dodatkowo została wyposażona w kółka transportowe.

Texas również posiada w swojej ofercie modele tańszych urządzeń elektrycznych. Za przystępną cenę 550 zł dostaniemy model EL-TEX 1400, o wydajnym silniku i optymalnej wadze 12 kg. Texas glebogryzarka elektryczna posiada wytrzymały korpus i mechaniczne sprzęgło. Szerokość robocza to 38 cm, można nią spulchniać ziemię na głębokość 21 cm.

Glebogryzarka a kwestia bezpieczeństwa

Glebogryzarki używane w ogrodzie lub na działce mają pomóc w pracy i jednocześnie muszą być łatwe w obsłudze. Jednak glebogryzarka powinna być urządzeniem przede wszystkim bezpiecznym. Kupujmy tylko glebogryzarki ze stosownymi atestami oraz certyfikatami. Już po zakupie należy pamiętać o bezpieczeństwie pracy, oraz zwracać uwagę na wszelkie wycieki paliwa przy glebogryzarkach spalinowych, oraz uszkodzenia przewodów.

Zawsze należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi, nawet jeśli jest to glebogryzarka ręczna. Oczywistym jest, że należy chronić dzieci przed niebezpieczeństwem doznania obrażeń. Łatwo można sobie wyobrazić czym może się skończyć dostanie się ręki lub nogi w zasięg rotujących noży. Takie wypadki jednak się zdarzają, więc trzeba zachować daleko idącą ostrożność.

Ponadto glebogryzarka powinna być używana do prac przystosowanych do jej funkcjonalności. Nie należy przeciążać urządzenia. Pracę przy użyciu glebogryzarki winno prowadzić się w okularach ochronnych. Noże glebogryzarki mogą wyrzucać w górę nie tylko ziemię, ale także różne ciała obce, które mogą dostać się do oczu.

Instrukcje obsługi glebogryzarek są często długie (szczególnie w przypadku spalinowych i elektrycznych) jednak trzeba wnikliwie się z nimi zapoznać. Aby praca w ogrodzie była przyjemna i efektywna nie należy nigdy bagatelizować spraw związanych z bezpieczeństwem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły