Dlaczego warto kupić kwasomierz glebowy?

Odczyn pH gleby w ogrodzie

Każda gleba ogrodowa jest inna, posiada odmienne właściwości i skład. Piaszczysta albo gliniasta gleba ma wpływ nie tylko na wyniki uprawy roślin, ale również na przykład na to, jak działa pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym. Na życie roślin w zasadniczy sposób wpływa odczyn gleby. Jego pomiar wskazuje, czy gleba jest kwaśna, czy zasadowa.

Odczyn gleby zależy w naturalny sposób od rodzaju skały, z jakiej ona powstała. Ze skał węglanowych powstała gleba słabo kwaśna albo zasadowa, natomiast na przykład kwaśne skały magmowe są źródłem gleb ubogich w jony zasadotwórcze. Dla większości roślin najbardziej odpowiedni jest odczyn gleby lekko kwaśny do obojętnego. Niektóre, na przykład z rodziny wrzosowatych, mają pozytywne opinie wyłącznie na temat gleby kwaśnej. Gleby kwaśnej potrzebują hortensje i magnolie, a bardzo kwaśnych azalie, borówki, wrzosy i wrzośce.

Odczyn podłoża wpływa na dostępność dla roślin określonych minerałów, decyduje o rozwoju albo zaniku pożytecznych mikroorganizmów. Ten ważny parametr nie jest wartością niezmienną. Wapń, wpływający na zasadowość gleby, zostaje przez rośliny pobierany, a także wypłukiwany przez wodę w głąb gruntu. Z czasem zawartość tego pierwiastka w podłożu spada do poziomu, kiedy gleba staje się kwaśna. Rośliny, które w tym miejscu dobrze rosły, ograniczają swój wzrost, często żółkną, na trawniku pojawia się mech. Usuwanie resztek organicznych powoduje jałowienie gleby. Dlatego co kilka lat należy wykonywać pomiar kwasowości gleby, a wyniki wykorzystywać do odpowiedniej regulacji odczynu podłoża.

Rodzaje odczynu gleby i wartość pH

Dla porządku może warto wyjaśnić znaczenie symboli, które często się tutaj pojawiają. Sama nazwa „pH” składa się z dwóch elementów: litera „p” jest skrótem łacińskiego słowa potentio = potęga, a „H” to po prostu symbol wodoru w układzie okresowym pierwiastków. Wartość pH jest ujemnym logarytmem dziesiętnym z aktywności jonów wodorowych w molach na litr (dm3). Matematycznie można to zapisać w sposób następujący: pH = - log10[H+].  Jeśli ktoś będzie szukać rozwinięcia tematu, na pewno znajdzie odpowiednie forum.

Dla celów praktycznych przyjmuje się taki oto związek wartości pH gleby z jej odczynem:

  • gleby bardzo kwaśne – pH do 4,5
  • gleby kwaśne – pH 4,6-5,5
  • gleby lekko kwaśne – pH 5,6-6,5
  • gleby obojętne – pH 6,6-7,2
  • gleby wapienne – pH od 7,2

Kwasomierz glebowy – rodzaje i zasada działania

Sposoby sprawdzania odczynu gleby

Kwasowość gleby jest podstawowym parametrem, którego znajomość gwarantuje właściwą uprawę roślin. Wprowadzanie gatunków na źle dobraną glebę (o niewłaściwym pH dla danej rośliny) powoduje ograniczenia w pobieraniu składników odżywczych. Bez względu na intensywność nawożenia i podlewania rośliny będą cierpiały na niedobór pożywienia. Przejawia się to słabym rozwojem oraz przebarwianiem liści.

Najprostszą metodą określenia odczynu gleby jest pobranie próbek gleby z ogrodu i przekazanie ich do stacji chemiczno-rolniczej. Próbkę przygotowuje się, kopiąc w ogrodzie w różnych miejscach dołki i pobierając porcje ziemi. Jeden dołek przypada na około 50 m2. Nie należy pobierać próbek ziemi świeżo nawożonej, z miejsca po kompostowniku albo składzie materiałów budowlanych. Zgromadzone porcje ziemi z różnych miejsc ogrodu zsypuje się razem, miesza i pobiera próbkę do badań.

Inna metoda polega na samodzielnym przeprowadzeniu pomiaru pH. W tym celu trzeba kupić aparat elektroniczny albo sprzęt do przybliżonej analizy stanu kwasowości gleby. Biorąc pod uwagę, że określanie wartości pH ogrodowego podłoża przeprowadza się co kilka lat, cena zabiegu nie jest wysoka. Instrukcja obsługi i zasada działania są proste. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu higrometru?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot, skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Rodzaje kwasomierzy ogrodowych

  • Kwasomierz glebowy z płynem Helliga – cena takiego urządzenia wynosi około 30 zł. Służy do wielorazowego określania pH gleby, instrukcja jest bardzo prosta. Wspomniany płyn Helliga jest mieszaniną barwników organicznych, które zmieniają barwę wraz ze zmianą stężenia jonów wodorowych. We wgłębieniu płytki ceramicznej albo polimerowej umieszcza się przygotowaną uprzednio próbkę gleby ogrodowej. Płyn Helliga dodaje się kroplami na glebę aż całkowitego zwilżenia i utworzenia cienkiej warstwy powyżej próbki. Po podanym w instrukcji czasie (zwykle 3 minuty) przechyla się płytkę, aby płyn pokazał się w specjalnym kanaliku. Barwę płynu porównuje się z barwną skalą i określa wartość pH. Opinie na temat tej metody oceniają dokładność na ok. 0,5 jednostki. Wśród producentów kwasomierzy glebowych i płynu Helliga można wymienić m.in. firmę Kolchem i Bioterm.
  • Kwasomierz glebowy z paskami wskaźnikowymi – cena takiego kwasomierza (na przykład Biopon) wynosi kilkanaście złotych. Badanie gleby opiera się na porównywaniu zabarwienia papierka lakmusowego z barwną skalą. Próbkę ziemi umieszcza się w szklanym naczyniu i miesza z wodą destylowaną. Zanurzony w płynie papierek wskaźnikowy zmienia kolor już po 30 sekundach. Metoda jest dosyć dokładna i tania; wadą mogą być jednorazowe paski lakmusowe.
  • Elektroniczny miernik pH gleby – aparat np. firmy Bioterm kosztuje około 30 złotych i umożliwia szybkie wykonanie pomiaru pH. W tym celu próbkę gleby oczyszczoną z resztek organicznych wsypuje się do słoika i zwilża wodą. Czystą końcówkę miernika wsuwa się do przygotowanej próbki. Po minucie dokonuje się odczytu na skali urządzenia.

Kompostownik domowy jako regulator pH gleby

Gotowy do użycia kompost ma odczyn pH rzędu od 6 do 8. Dla większości roślin odpowiednia jest neutralna wartość około 7, jednak wiele gatunków preferuje gleby kwaśne albo zasadowe. Na przykład dobrze znana borówka amerykańska dobrze rośnie na glebach kwaśnych o pH 3,8-4,8.  Z kolei warzywa jak seler, por, czy pietruszka wolą glebę obojętną do alkalicznej (pH 6,5-7,5).

Kompostownik domowy wymaga również badania poziomu kwasowości. Kompost ma zdolności równoważenia odczynu pH. Dodany do gleby naturalnie zwiększy wartość pH w glebie kwaśnej i obniży go w glebie zasadowej. Poprzez dodatek materiałów kwaśnych, jak igły sosnowe albo liście dębowe w trakcie rozkładu, uzyskuje się kompost kwaśny (wrzosowy – jako że rośliny z tej rodziny lubią kwaśną glebę). Zwiększenie zasadowości kompostu da się uzyskać przez napowietrzanie oraz dodanie wapna na koniec kompostowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 79,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły