Traktorek kosiarka - małe traktorki ogrodowe

Traktorki ogrodowe do koszenia - zastosowanie

Oczywiście najważniejszym zastosowaniem, jakim wyróżnia się każdy kosiarko-traktorek to efektywne koszenie trawy. Okazuje się jednak, że nie są to jedyne możliwości tego urządzenia. Wszystko zależy od akcesoriów, którymi można dodatkowo wyposażyć kosiarkę. Dzięki dodatkowym akcesoriom kosiarka może być używana również do wielu innych czynności wykonywanych w ogrodzie.

Pielęgnacja trawnika wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy, a także wykonania takich czynności, jak na przykład wertykulacja, nawożenie, czy też dosiewanie trawy. Okazuje się, że taki ciągnik w formie traktorka może posiadać między doczepiany siewnik, walec z aeratorem do napowietrzania trawnika, czy też opryskiwacz. Dzięki temu wszystkie prace ogrodowe na dużych powierzchniach będziemy mogli wykonywać jeszcze szybciej i sprawniej.

Traktor ogrodniczy - rodzaje

Jest wiele elementów, które mają wpływ na to, jaki rodzaj kosiarki ostatecznie zdecydujemy się kupić. W przypadku kosiarek traktorków najczęściej zwracamy uwagę na umiejscowienie agregatu tnącego. Pod tym względem wymieniamy:

 • Kosiarki traktorki wyposażone w agregat tnący z przodu - nowoczesny typ kosiarki, który wyróżnia się przede wszystkim ekonomicznym zużyciem paliwa. Ponadto nie ma najmniejszego problemu z tym, aby taki kosiarko-traktorek wykorzystywać również do wcześniej wspomnianych celów, ponieważ urządzenie ma możliwość wymiany akcesoriów. Zatem do największych zalet takiej kosiarki zalicza się jej nie tylko multifunkcjonalność, ale również możliwość korzystania z urządzenia przez cały rok. Dodatkowo noże umiejscowione przed kosiarką zwiększają precyzję koszenia, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.
 • Kosiarki traktorki wyposażone w agregat centralny - zdecydowanie częściej spotykane urządzenia, ze względu na swoją większą moc. Ponadto takie traktorki bardzo często posiadają kosz do gromadzenia trawy. Urządzenia z tak umiejscowionym agregatem tnącym sprawdzą się przede wszystkim na dużych powierzchniach.

Wybierając traktor z kosiarką, należy mieć również na uwadze maksymalną wysokość trawy, jaką możemy ścinać przy pomocy zamontowanych noży. Zazwyczaj jest to parametr mieszczący się w przedziale od kilku do maksymalnie kilkunastu centymetrów. Za istotny element mający wpływ na to, do jakich powierzchni dedykowana jest kosiarka, uznaje się szerokość korpusu. Jeżeli szerokość korpusu wynosi:

 • Od 76 do 100 cm - ciągnik ogrodniczy sprawdzi się przy trawnikach o powierzchni nie większej niż 5 tys. m2
 • Od 101 do 115 cm - traktorek kosiarka poradzi sobie z koszeniem trawników o łącznej powierzchni do 10 tys. m2
 • Od 116 cm i więcej - urządzenia do koszenia trawy sprawdzą się przy największych trawnikach, których powierzchnia przekracza 10 tys. m2

Kosiarko-traktorek a prace ogrodnicze - pomocny traktor ogrodowy

Kosiarki traktorki - jak kosić trawę?

Wybór kosiarki jest jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na wygląd naszego trawnika, a także na efektywność przeprowadzanych prac ogrodowych. Jednak nie zapominajmy o tym, że istotne jest także to, kiedy podejmiemy się koszenia, jak i również, na jaką wysokość powinniśmy przycinać źdźbła. Pierwsze koszenie przeprowadzamy, gdy trawa osiągnie maksymalną wysokość 10 cm. Jeżeli źdźbła będą wyższe, to kosiarko-traktorek nie będzie radził sobie z wyrzutem skoszonej trawy.

Zaleca się, aby przed pierwszym koszeniem zastosować walec. Dzięki temu młode i niewysokie źdźbła będą przygniecione do gruntu. To uchroni je przed ewentualnym wyrwaniem. Najczęściej pierwsze koszenie przypada na marzec lub kwiecień. Tak naprawdę musimy się przyglądać panującym warunkom atmosferycznym. Kosząc trawę, powinniśmy koniecznie pamiętać o jej skracaniu maksymalnie o połowę. Najlepiej jednak ścinać ją o ⅓ wysokości, dzięki czemu podczas użytkowania trawników nie będzie dochodziło do uszkodzenia trawy.

Częstotliwość koszenia trawy w czasie sezonu jest oczywiście uzależniona od pogody. Im jest cieplej, a także wilgotność powietrza jest większa, tym częściej musimy podjąć się koszenia. Jednak trawnik powinien być koszony nie rzadziej niż raz na 10 dni. Natomiast ostatnie strzyżenie powinno odbyć się pod koniec października lub na początku listopada. Ten termin również jest uzależniony od warunków pogodowych. Zbyt późne koszenie trawy może jednak przyczynić się do jej znacznego osłabienia przed okresem zimowym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach kosiarek do trawy.

Pozostałe prace ogrodnicze

Właściciele ogrodów nie mogą narzekać na nudę. Nie brakuje również innych prac ogrodniczych, do których zalicza się również sadzenie drzew, krzewów, a także innych roślin, a także zabiegi pielęgnacyjne z nimi związane. Trzeba mieć na uwadze, że posiadanie własnego ogrodu może przyczynić się również do różnego rodzaju problemów.

Jednym z nich jest gniazdo szerszeni, które może okazać się bardzo niebezpieczne. Warto pamiętać o tym, aby taki problem zgłaszać do odpowiednich służb, najlepiej do straży pożarnej. Pod żadnym pozorem gniazdo szerszeni nie powinno być zdejmowane przez nas samodzielnie. Ponieważ pobudzone owady mogą nas zaatakować. Ponadto w naszym ogrodzie mogą pojawić się również inne szkodniki, do których zaliczają się między innymi nornice, mrówki, mszyce, czy też ślimaki. Warto z nimi najpierw walczyć domowymi sposobami. Jeżeli jednak nie zadziałają, to dopiero sięgać po chemiczne preparaty.

Co warto wiedzieć przed zakupem kosiarki?

Ciągniczki ogrodowe do trawy - porady przedzakupowe

Zakup traktorka wcale nie zalicza się do najłatwiejszych decyzji. Warto dowiedzieć się, na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę, tak aby zakupić urządzenie spełniające wszystkie potrzeby. Dobrze jest wcześniej określić, jaką powierzchnię mamy do koszenia, jaka jest trudność w koszeniu, a także jak często chcemy korzystać z kosiarki. Dobrze jest także wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy korzystać również z innych funkcji traktorka dzięki dodatkowym akcesoriom.

Koszenie trawy za pomocą traktorku kosiarki, a także rodzaje, ceny, porady oraz opinie
Traktorek kosiarka do ogrodu, czyli rodzaje, ceny, opinie oraz porady dla ogrodników

Do takich parametrów, na które należy zwracać uwagę, zaliczymy:

 • Moc silnika - do niedużych trawników warto zakupić kosiarko-traktorek, którego moc silnika wynosi kilka koni mechanicznych, a już na pewno nie przekracza wartości 10 KM. W przypadku średnich trawników, których powierzchnia wynosi maksymalnie 10 tys. m2, z powodzeniem wystarczy kosiarka z silnikiem o mocy do 15 KM, natomiast przy bardzo dużych areałach do koszenia, warto zdecydować się na traktorek o mocy około 20 KM.
 • Rodzaj silnika - do wyboru mamy urządzenia wyposażone w silniki dwucylindrowe, a także jednocylindrowe. Te pierwsze wyróżniają się zdecydowanie większą mocą, dzięki czemu doskonale radzą sobie z bardzo dużymi powierzchniami do koszenia.
 • Liczba noży tnących - zazwyczaj modele kosiarek traktorków są wyposażone w 2 noże tnące. Jednak oczywiście im jest ich więcej, tym zyskamy większą efektywność koszenia.
 • Regulacja wysokości koszenia trawy - pozwala na wybranie, na jaką wysokość ma zostać skoszona trawa. Jest to bardzo duże udogodnienie, ponieważ na inną wysokość kosimy trawę rekreacyjną, a na inną użytkową. Zazwyczaj urządzenia są wyposażone w kilkustopniową regulację wysokości koszenia trawy.
 • Dodatkowe udogodnienia - traktorki przeznaczone do koszenia mogą posiadać dodatkowe funkcje, dzięki którym możliwe jest na przykład regulowanie wysokości fotela, dbanie o czystość urządzenia poprzez wbudowany system mycia obudowy, czy też zwiększenie bezpieczeństwa dzięki odpowiednim systemom zabezpieczającym silnik i urządzenia tnące.
 • Pojemność kosza na trawę - zazwyczaj kosiarki tego typu posiadają na wyposażeniu kosz na trawę o pojemności od 240 do nawet 300 litrów.

Ile kosztuje kosiarko-traktorek?

Kosiarka w postaci traktorka jest dość kosztowną inwestycją. Jednak warto dowiedzieć się, ile rzeczywiście kosztuje używana, a ile nowa kosiarka. Dzięki temu będzie nam łatwiej podjąć decyzję o wyborze konkretnego modelu. Oczywiście wcześniej warto zastanowić się nad tym, jaki budżet chcemy przeznaczyć na ten cel.

Przykładowe ceny kosiarek ogrodowych do trawy

Nazwa produktu

Cena

Traktorek kosiarka Park 120, nowa

Cena od 10698,00 zł

Traktorek kosiarka Hecht 5161, promocje

Ceny od 4999,00 zł

Kosiarka spalinowa do trawy Briggs Stratton 675, używane

Ceny od 7999,00 zł

Kosiarka spalinowa do trawy Stiga Villa Combi 85, używane

8610,00 zł

Traktorek kosiarka Yard-Man, używane, promocje

3500,00 zł

Ciągniczki do koszenia trawy, używana kosiarka Castel Garden

3500,00 zł

Koszenie kosiarką ogrodową Stihl RT61272ZL, używane

14800,00 zł

Koszenie kosiarką ogrodową Etesia Mke, używane

6550,00 zł

Traktor ogrodowy z agregatem Stiga Park 740 PWX, używane

19900,00 zł

Koszt instalacji gazowej jednopunktowy wtrysk paliwa

2000,00 zł

Koszt instalacji gazowej wielopunktowy wtrysk paliwa

2300,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły