Wypalarka do chwastów - rodzaje, ceny, zastosowanie, skuteczność, opinie
Nasz starannie zaprojektowany ogród szybko zamienia się w zaniedbany nieużytek. Krzewy kwitnące całe lato, rabaty kwiatowe, trawniki czy kostka brukowa na podjazdach zarastają chwastami. Chwasty stają się problemem, szczególnie jeśli nie mamy siły ani czasu na regularne, ręczne pielenie, a jednocześnie chcemy uniknąć stosowania chemii w swoim ogrodzie. Rozwiązaniem może być skuteczne i łatwe do stosowania urządzenie jakim jest wypalarka do chwastów. Przedstawiamy opinie, najpopularniejsze marki, jak Lidl czy Gardena i pomagamy zdecydować, czy warto wykorzystać to urządzenie w swoim ogrodzie.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wypalarka do chwastów - rodzaje, zastosowanie, opinie
Praktyczne i skuteczne środki na chwasty
Chwasty w ogrodzie są utrapieniem ogrodników. Przede wszystkim zaburzają estetykę ogrodu i niszczą z trudem osiągnięty dekoracyjny układ roślin. Chwasty to nie tylko kwestia estetyki. Zabierają one składniki odżywcze przydatnym roślinom i stanowią żywicieli pośrednich dla szkodników. Ważne jest aby odchwaszczać krzewy kwitnące całe lato i drzewka owocowe.
Są to rośliny inwazyjne, które doskonale przystosowały się do niekorzystnych warunków. Rosną szybko i rozmnażają się. Usuwanie ich jest konieczne, gdyż zaniedbanie w tym zakresie powoduje bardzo szybkie dziczenie ogrodu, który zamienia się w nieużytek.
Stosujemy różne środki na chwasty. W ogródku przydomowym lub na działce staramy się unikać stosowania herbicydów, aby móc hodować owoce i warzywa bez chemii. Najprostsze, naturalne środki na chwasty to ręczne pielenie, wyrywanie ich przy pomocy mechanicznych przyrządów, stosowanie własnoręcznie zrobionych preparatów na bazie octu lub sody oczyszczonej. Krzewy kwitnące całe lato lub drzewka owocowe możemy obsypać ściółką, która znacznie ogranicza rozrost chwastów. Dobrym sposobem na pozbycie się chwastów, szczególnie z trudno dostępnych miejsc, jest wypalarka do chwastów.
Elektryczna lub gazowa opalarka do chwastów - czy warto ją kupić i jaką wybrać
Opalarka do chwastów to urządzenie dostępne w każdym markecie, jak na przykład Lidl czy Castorama. Znajdujemy wiele ofert tych przyrządów, jak Lidl, Ecopower, Hozelock, Kinzo czy Gardena i zastanawiamy się czy warto je kupić i czy są bezpieczne i łatwe w obsłudze. Palnik tego urządzenia działa na zasadzie wysokiej temperatury. Elektryczny wypalacz osiąga temperaturę nawet 650 stopni Celsjusza. Czytamy więc opinie i zastanawiamy się, czy obsługa tego urządzenia jest łatwa i wygodna.
Opalarka do chwastów wypala rośliny wysoką temperaturą, tak że zniszczone zostają zarówno części nadziemne rośliny jak i korzeń. Jak mówią opinie specjalistów, urządzenie to jest niezwykle skuteczne i usuwa chwasty trwale. Palnik znajduje się na długim wysięgniku, dzięki czemu nie musimy się schylać.
Rodzaje opalarek do chwastów:
- gazowa,
- elektryczna.
Obsługa urządzenia wymaga pewnej wprawy, gdyż można łatwo spalić pożyteczne rośliny znajdujące się w pobliżu chwastów. Dlatego też, na początku należy stosować go ostrożnie, póki nie osiągniemy wprawy. Ostrożności wymaga szczególnie opalarka gazowa.
Wypalarka do chwastów znajduje zastosowanie szczególnie do usuwania chwastów z podjazdów, ścieżek, między kostką brukową, przy krawężnikach, obrzeżach murków lub w trudno dostępnych miejscach. Skutecznie usuwa chwasty między kamieniami czy żwirem bez niebezpieczeństwa uszkodzenia cennych roślin. Jednak przy osiągnięciu pewnej wprawy możemy przy pomocy wypalarki usuwać chwasty także z trawnika nie niszcząc trawy. Palnik trzymamy przy roślinach krótko, gdyż nie trzeba ich spalać. Wystarczy tylko podgrzać, aby spowodować obumieranie chwastów.
Wadą opalarek jest niekorzystny wpływ na niektóre owady i organizmy żyjące w glebie. Dlatego też jest to metoda bardziej ekologiczna niż stosowanie herbicydów, lecz mniej ekologiczna niż ręczne pielenie. Sprawdź także ten artykuł: Jak się pozbyć chwastów w trawie? 5 najskuteczniejszych sposobów.
Jak działa wypalarka do chwastów - rodzaje, wady i zalety
Elektryczny wypalacz do chwastów - jak działa to urządzenie
Wypalarka elektryczna działa na prąd i wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jest lekka i łatwa w obsłudze. Działa punktowo, dlatego też niebezpieczeństwo uszkodzenia sąsiednich, cennych roślin jest znikome. Działa szybko, a zniszczenie chwastu z korzeniami trwa kilka sekund.
Elektryczny wypalacz jest łatwy w obsłudze, lekki i precyzyjny. Jego wadą jest konieczność podłączenia do prądu w ogrodzie i ciągnięcie kabla.
Gazowa opalarka do chwastów - działanie i zastosowanie
Wypalarka gazowa zasilana jest nabojami gazowymi, które można łatwo dokupić. Dzięki temu nie wymaga podłączenia do prądu i ciągnięcia kabla. Wypalarka gazowa może służyć także do rozpalania ogniska lub grilla w ogrodzie.
Urządzenie to jest łatwe w obsłudze, ale wymaga odrobiny wprawy. W zależności od modelu możemy kupić urządzenie z regulacją wielkości płomienia lub z wymiennymi końcówkami. Dzięki temu możemy uzyskać palnik działający punktowo lub na większej powierzchni.
Czym się kierować przy wyborze urządzenia
Wybierając wypalarkę do chwastów należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, wagę, wysokość oraz dodatkowe akcesoria. Warto również sprawdzić wygodę uchwytu, tak aby nie ślizgał się w dłoni.
Należy dobrać urządzenie do swojego wzrostu, tak aby nie obsługa nie wymagała schylania się. Warto również wybierać modele zaopatrzone w stojak, który pozwoli na chwilę oprzeć urządzenie w pozycji pionowej, gdy chcemy zrobić przerwę i odpocząć. Urządzenie waży 1 - 2 kg. Wydaje się lekkie, lecz przy dłuższej pracy możemy się zmęczyć. Podstawka jest szczególnie potrzebna, jeśli chcemy dodatkowo używać wypalarki do rozpalania ogniska lub grilla.
Warto również wybierać urządzenie z dodatkowymi nasadkami, które pozwalają na wypalanie punktowe i szerokie. Palnik punktowy pozwala na usuwanie chwastów z trawnika nie niszcząc trawy. Natomiast dysza szersza umożliwia wypalanie kostki brukowej obrosłej chwastami, jak również przygotowanie grządek przed siewem.