Zalety i wady wypożyczania sprzętu ogrodniczego

Niewątpliwą zaletą wypożyczania sprzętu ogrodniczego jest ich dostępność. Większość sprzętów w wypożyczalniach będzie dostępna od ręki. Nie musimy martwić się ceną zakupu urządzenia, dzięki czemu nasz budżet domowy nie będzie zbytnio obciążony. Pamiętajmy, że profesjonalne sprzęty ogrodnicze są często dość drogie w zakupie. Z kolei ich wypożyczenie to wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na dobę. Dlatego rezygnacja z zakupu może przynieść nam dość duże oszczędności.

Pamiętajmy też, że wypożyczalnie dbają o dobry stan techniczny swojego sprzętu. Wypożyczane maszyny, sprzęty i narzędzia nie powinny być zatem zbyt mocno wyeksploatowane. Wiąże się to ze zwiększeniem komfortu wykonywania prac ogrodowych. Ponadto większe i droższe sprzęty z wypożyczalni posiadają dodatkowe ubezpieczenie. Jest to dobre zabezpieczenie zarówno dla wypożyczalni jak i dla klienta (pod warunkiem, że usterka nie powstała z winy użytkownika).

Omawiając atuty wypożyczania sprzętu ogrodniczego nie sposób pominąć także oszczędności miejsca w naszych garażach. Wiele maszyn i sprzętów ogrodniczych zajmuje dość dużo miejsca, a użytkujemy je przeważnie tylko wiosną i latem. Skorzystanie z usług wypożyczalni sprawia, że nie musimy przejmować się konserwacją ani przechowywaniem sprzętów po zakończeniu sezonu letniego. To szczególnie istotna zaleta dla osób, które na swojej posesji nie dysponują zbyt dużą powierzchnią użytkową.

Wypożyczanie sprzętu ogrodniczego wiąże się także z kilkoma uciążliwymi wadami. Jedną z nich jest konieczność stałego opłacania wypożyczonego sprzętu. Stawki za dobę może i nie są zbyt duże, jednak problem pojawia się w sytuacji, gdy sprzęt jest nam potrzebny przez dłuższy czas. W niektórych wypadkach koszt wypożyczenia sprzętu byłby porównywalny z kosztami jego zakupu. Dotyczy to przede wszystkim małych narzędzi i sprzętów ogrodniczych, które są dość tanie w zakupie. Zwróćmy uwagę na fakt, że podstawowe narzędzia oraz sprzęty są używane przez większość sezonu wiosenno–letniego. Dlatego ich wypożyczenie nie ma żadnego uzasadnienia finansowego. Kolejna wada wiąże się z wypożyczaniem sprzętów specjalistycznych. Drogie ciągniki jednoosiowe i małe traktorki ogrodowe nie są standardowym wyposażeniem każdej wypożyczalni. Czasem odnalezienie wypożyczalni dysponującej odpowiednim sprzętem może być dość problematyczne.

Zasady korzystania z wypożyczalni

Każda wypożyczalnia sprzętu ogrodniczego prosperuje według indywidualnych, jasno określonych zasad. Jednak istnieją także podstawowe normy z którymi spotkamy się w każdej firmie. Po pierwsze konieczne będzie podpisanie umowy najmu. Warto ją dokładnie przeczytać i zaznajomić się z ogólnymi postanowieniami. Zwróćmy szczególną uwagę na akapit poświęcony niezwróceniu sprzętu w określonym terminie. Niektóre wypożyczalnie naliczają na najemców dość wysokie kary związane z niedotrzymaniem ustalonego terminu.

Pamiętajmy też, że do podpisania owej umowy będzie nam potrzebny dokument tożsamości ze zdjęciem. Większość wypożyczalni przyjmie zarówno dowód osobisty jak i paszport. W przypadku wypożyczania sprzętu dla firmy konieczne będą także dane dodatkowe. Za wypożyczony sprzęt pobierana jest kaucja zwrotna. Jej wysokość powinna być jasno określona w umowie najmu. Zwrot kaucji nastąpi po zwróceniu sprzętu w odpowiednim stanie.

Najemca oświadcza także, że zapoznał się z podstawowymi zasadami pracy z wypożyczanym sprzętem. Żadna wypożyczalnia nie weźmie na siebie odpowiedzialności za ewentualny wypadek ani straty materialne związane z użytkowaniem sprzętu. Wszystkie powyższe zasady powinny być jasno określone w umowie najmu.

Sprzęty ogrodnicze, które warto posiadać na własność

Powyżej wspomnieliśmy, że nie opłaca się wypożyczać sprzętu ogrodniczego, który będzie nam potrzebny przez dłuższy czas. Z pewnością warto zakupić własną kosiarkę (szczególnie w przypadku mniejszych ogrodów). Przydatnym sprzętem będą także nożyce do żywopłotów, podkaszarki oraz wszystkie rodzaje narzędzi ręcznych. Ich zakup nie będzie zbyt kosztowny, a są to przedmioty, których potrzebujemy regularnie. Wyjątek stanowią różnego typu kosiarki wysięgnikowe i traktorowe. Kosiarka wysięgnikowa to sprzęt to koszenia poboczy. Koszt jego zakupu może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W podobnej cenie nabędziemy dobre jakościowo, rozbudowane kosiarki traktorowe. Koszt ich zakupu jest na tyle duży, że skorzystanie z wypożyczalni sprzętu ogrodniczego staje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Jaki sprzęt warto wypożyczyć?

Najbardziej opłaca się wypożyczanie droższych sprzętów i urządzeń, których potrzebujemy jedynie przez bardzo krótki czas. Z pewnością opłaca się wypożyczyć takie sprzęty jak

Glebogryzarka

Glebogryzarka to urządzenie służące do spulchniania gleby. Za dobrą jakościowo glebogryzarkę zapłacimy ponad 1 000 zł. Tymczasem koszt jej wypożyczenia powinien zamknąć się w kwocie 60 – 90 zł na dobę. Tego typu sprzęty potrzebne są nam maksymalnie raz do roku. Dlatego ich wypożyczanie wydaje się być dobrym pomysłem.

Dmuchawa do liści

Za dobrej jakości dmuchawę do liści zapłacimy od 600 zł w górę. Dmuchawa do liści będzie nam potrzebna jedynie kilka dni w roku. Za jej wypożyczenie zapłacimy ok. 40 – 60 zł na dobę.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Łuparka

Łuparka to bardziej specjalistyczny sprzęt służący do rozłupywania drewna o określonych gabarytach. Znacznie przyspiesza niektóre prace ogrodowe. Opłacalność wypożyczania łuparki zależy od naszych potrzeb i częstotliwości użytkowania. Najtańszy sprzęt nabędziemy za ok. 500 zł. Jego wypożyczenie to koszt ok. 50 – 60 zł na dobę. Łuparki są przeważnie wypożyczane na kilka dni, dlatego w powyższym wypadku bardziej opłaca się zakup własnego sprzętu. Za lepszą jakościowo, większą łuparkę zapłacimy powyżej 1 800 zł. Jej wypożyczenie wyniesie ok. 60 – 70 zł na dobę. W tym wypadku opłacalność najmu jest znacznie wyższa.

Odśnieżarki

Podstawowe odśnieżarki nabędziemy poniżej 400 zł. Tani sprzęt poradzi sobie z odśnieżeniem przydomowej ścieżki czy krótkiego wjazdu. Jego wypożyczanie nie będzie dla nas opłacalne. Pamiętajmy jednak, że bardziej wyspecjalizowane, duże odśnieżarki to wydatek kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszt wynajmu to 70 – 150 zł na dobę. Opłacalność wynajmu zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jednak wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na brak konieczności posezonowego przechowywania sprzętu.

Rozdrabniacz do gałęzi

Sprzęt, który przydaje się w każdym ogrodzie na którym rosną niewielkie drzewka. Rozdrabniacz znacznie usprawnia prace porządkowe i przydaje się wiosną, gdy rozpoczynamy formowanie i przycinanie pielęgnacyjne drzew. Przy dobrej organizacji pracy rozdrabniacz będzie nam potrzebny maksymalnie przez 2 dni w roku. Koszt zakupu dobrego jakościowo, wydajnego sprzętu oscyluje wokół 800 zł. Z kolei za wynajem zapłacimy do 70 zł na dobę. Rozdrabniacz zajmuje dość dużo miejsca, dlatego jego wypożyczenie staje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Wertykulator i areator

Wertykulator i aerator są przydatne podczas pielęgnacji trawników. Służą do rozluźniania gleby i zapewniają bujniejszy wzrost traw. Lepsze jakościowo urządzenia łączą w sobie funkcję wertykulatora oraz areatora. Dodatkowo usuwają filc i mech z każdego równego podłoża. Koszt zakupu profesjonalnego sprzętu to ok. 1 500 – 2 500 zł. Dodajmy, że wertykulator i areator użytkujemy raz lub maksymalnie dwa razy do roku. Koszt wypożyczenia nie powinien przekroczyć kwoty 90 zł na dobę. Tego typu sprzęt wymaga także dokonywania okresowych przeglądów i właściwych warunków posezonowego przechowywania. Dlatego większość ogrodników decyduje się na skorzystanie z ofert wypożyczalni sprzętu.

Siewnik

Prosty sprzęt ogrodniczy, który znacznie ułatwia i usprawnia obsiewanie trawników. Koszt jego zakupu nie jest zbyt wysoki, za dobre jakościowo urządzenie zapłacimy do 400 zł. Jednak siewnik jest z reguły potrzebny jedynie raz na kilka lat. Koszt jego wynajmu wyniesie 15 – 30 zł na dobę. Z pewnością jest to jedno z tych urządzeń, których nie warto kupować.

Sprzęty wielkogabarytowe

W ofertach wypożyczalni znajdują się także ogrodnicze sprzęty wielkogabarytowe. Ich zakup wiązałby się z dość dużymi wydatkami, jednak największym problemem byłaby konieczność posezonowego przechowywania oraz konserwacji urządzenia. Do najważniejszych sprzętów wielkogabarytowych zaliczamy

Ciągnik z pługiem

Trudno ustalić koszt zakupu ciągnika z pługiem. Wszystko zależy od specyfiki, osiągów i rocznika urządzenia. Ciągnik z pługiem nie jest zbyt często wynajmowany przez osoby prywatne. Z owej oferty wypożyczalni znacznie częściej korzystają firmy. Koszt wypożyczenia ciągnika z pługiem jest dość odczuwalnym wydatkiem. Za dobę zapłacimy od 1 500 do 2 500 zł.

Warto pamiętać, że owa cena dotyczy wynajęcia maszyny, a także wyspecjalizowanego operatora. W kosztach całkowitych musimy także uwzględnić cenę dojazdu na miejsce. Większość wypożyczalni pobiera opłatę w wysokości 3 do 6 zł za każdy kilometr. Trudno jednoznacznie określić czy wypożyczenie ciągnika z pługiem ma uzasadnienie ekonomiczne. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także od sezonowych warunków pogodowych. Czasem wypożyczenie owego sprzętu jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

Ciągnik jednoosiowy

To sprzęt, który charakteryzuje się bardzo dużą funkcjonalnością. Przeważnie korzystamy z niego podczas zakładania ogrodów. Urządzenie może posiadać różnorodny osprzęt i akcesoria dodatkowe, które usprawniają prace ogrodowe. Warto też pamiętać, że ciągniki jednoosiowe są bardzo zwrotne i dobrze sprawdzają się podczas prac na niewielkich posesjach. Koszt ich zakupu często przekracza 10 000 zł. Z kolei za wynajem zapłacimy od 300 zł w górę. Opłacalność wynajmu ciągnika to kwestia indywidualna, jednak w większości przypadków zakup tego sprzętu nie jest zbyt opłacalny.

Maszyny komunalne

To urządzenia specjalistyczne, które są na wyposażeniu większych wypożyczalni. Koszty zakupu i wypożyczenia będą w tym wypadku bardzo trudne do ustalenia. Wszystko zależy od specyfikacji maszyny. Do maszyn komunalnych zaliczamy między innymi miniciągniki Kubota, ciągniki tradycyjne, spycharki, minikoparki itp. Większość maszyn komunalnych wykorzystujemy podczas tworzenia i modernizacji przestronnych aranżacji ogrodowych. Duże grono inwestorów korzysta w wypożyczania sprzętu komunalnego jedynie ze względów braku konieczności jego przechowywania. Opłacalność finansowa tego przedsięwzięcia zależy do naszych indywidualnych potrzeb oraz od zakresu prac ogrodowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły