Pompa do oczka wodnego – rodzaje oraz zastosowanie

Zalety oraz zasada działania pompy do oczka wodnego

Pompa z filtrem to niezbędna rzecz, aby móc zadbać właściwie o oczko wodne. Woda w niewielkim zbiorniku szybko mętnieje i zarasta glonami. Aby ryby oraz rośliny miały odpowiednie warunki do rozwoju, konieczne jest przeprowadzanie procesów napowietrzania oraz filtrowania wody. To właśnie pompa do oczka wodnego zapewni, że oczyszczanie wody będzie przebiegało prawidłowo i sprawnie.

Pompa do oczka wodnego doskonale sprawdzi się w niewielkich zbiornikach, których powierzchnia wynosi nie więcej niż 10 m2, a głębokość 1 m. To właśnie w tak małych oczkach wodnych najtrudniej zachować czystość wody i równowagę biologiczną bez użycia odpowiedniej pompy. Oczko wodne z mętną wodą czy zarośnięte glonami to nie tylko problem biologiczny, ale także estetyczny.

Parametry pompy filtrującej

Wybierając pompę zanurzeniową czy pompę do kaskady ogrodowej należy zapoznać się z jej różnymi parametrami. Najważniejsza jest wydajność, jaką posiada pompa z filtrem. Określa ona ilość wody, która może maksymalnie być przepompowana w ciągu jednej godziny. Parametr ten przestawiany jest w l/h. Dostępne na rynku są pompy filtrującej o wydajności nawet do kilkudziesięciu tysięcy litrów na godzinę.

Kolejnym ważnym parametrem będzie moc urządzenia. Wiadomo, że większy pobór mocy przekłada się na zwiększone rachunki za energię elektryczną. Pompa zanurzeniowa czy pompa fontannowa pracuje praktycznie bez przerwy z wyjątkiem kilku miesięcy w roku, dlatego istotne jest wybranie odpowiedniej mocy. Aby zaoszczędzić na poborze prądu, można zakupić pompkę niskonapięciową, ale z dodatkowym transformatorem lub wybrać pompę o zasilaniu solarnym.

Ostatnim ważnym parametrem jest wysokość podnoszenia wody. Jest niezwykle ważne w przypadku zakupu pompy fontannowej lub pomp do kaskad ogrodowych. Można również wybrać pompę do oczka wodnego z regulowaną wysokością dyszy. Informacje na temat wysokości podnoszenia wody zwykle są zobrazowane przez producenta na opakowaniu.

Pompa fontannowa czy pompa zanurzeniowa?

W zależności od indywidualnych preferencji oraz ukształtowania oczka wodnego można wybrać odpowiedni rodzaj pompy filtrującej. Pierwszy podział uwzględnia pompy wewnętrzne oraz pompy zewnętrzne. Pompy umiejscowione poza oczkiem wodnym mają za zadanie jedynie napowietrzać czy filtrować wodę.  Natomiast pompy wewnątrz oczka wodnego mogą dodatkowo tworzyć ciekawe efekty wizualne.

Pompa fontannowa zapewni atrakcji w postaci efektu fontanny. Dysze fontanny są wolne od zanieczyszczeń, dzięki zamontowaniu gąbki lub gęstej siatki filtrującej w pompie. Wybór pompy fontannowej powinien być dostosowany do wielkości oczekiwanego strumienia wody.

Pompa zanurzeniowa umieszczona jest w całości na dnie zbiornika i oczyszcza głównie brudną wodę, Podobnie jak pompa do kaskady wodnej, która bez problemu będzie działać na głębokości oraz w brudnej wodzie. W zależności od rodzaju pompy inna będzie jej sugerowana lokalizacja. Każda jednak pompa do oczka wodnego będzie miała dużo funkcji nie tylko filtrujących, ale także i dekoracyjnych. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego krok po kroku.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot, skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Przegląd oferty pomp do oczek wodnych

Odpowiedni zakup pompy z filtrem

Wybór pompy do oczka wodnego powinien być dostosowany do warunków zbiornika. Urządzenie powinno uwzględniać wielkość oczka wodnego oraz ilość wody koniecznej do przetłoczenia. Standardem jest przefiltrowanie całej objętości wody w oczku w ciągu maksymalnie dwóch godzin. Pompa filtrująca o zbyt dużej wydajności nie jest konieczna, ponieważ jedynie co, to może spowodować wzrost wysokości rachunków za energię elektryczną.

Dobór filtra powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Zakup zamiennika może wiązać się z większym ryzykiem awarii i utratą gwarancji producenta. W zależności od rodzaju pompy do oczka wodnego filtr i sama pompa będą umieszczone w różnych miejscach zbiornika.

Wykaz wybranych modeli pomp do oczka wodnego wraz z cenami

Model pompy do oczka wodnego

Przykładowa cena

Pompa zanurzeniowa do wody brudnej 900W Verto 52G449

199,00 zł

Pompa zanurzeniowa Metabo PS 15000 S

519,00 zł

pompa do oczka wodnego AN NCM-10000 ECO 85W 10000l/h

349,89 zł

Pompa do oczka energooszczędna CQP-10000 H3,2 155W

299,99 zł

Pompa zanurzeniowa do brudnej wody Gardena

178,00 zł

Oferta firmy Gardena

Najpopularniejszym producentem zapewniającym sprzęt ogrodowy jest firma Gardena. W swojej ofercie posiada pompy, które sprawdzą się w każdym ogrodzie, a co ważne będą to produkty wysokiej jakości. Pompy firmy Gardena są łatwe w montażu oraz późniejszym użytkowaniu. Gwarantują wysoką wydajność, a co za tym idzie również innowacyjne funkcje. Pompy do oczka wodnego firmy Gardena charakteryzują się wszechstronnością zastosowań i szerokim spektrum możliwości. 40-letnie doświadczenie w produkcji różnego rodzaju pomp ogrodowych pozwala być liderem w swojej branży.

Doskonałym przykładem może być pompa zanurzeniowa do brudnej wody Gardena 8800. Jest to pompa elektryczna, która poradzi sobie z dużą ilością zanieczyszczonej wody. Pompa Gardena 8800 może być zanurzona na głębokość nawet 6 metrów, co pozwala przeprowadzić solidne oczyszczanie wody. Model ten sprawdza się w wielu zastosowaniach. Pompę Gardena 8800 można wykorzystać nie tylko w oczku wodnym, ale także w studniach czy zalanych piwnicach.

Pompa Gardena 8800 jest w stanie oczyścić wodę zawierającą cząsteczki zanieczyszczeń, które są o średnicy nie większej niż 25 mm. Pompa wyposażona jest w dodatkowe funkcje, które zabezpieczają przed pracą na sucho i możliwymi awariami. Urządzenie dodatkowo posiada praktyczny uchwyt, dzięki któremu można łatwo przenieść pompę w dowolne miejsce. Orientacyjna cena pompy Gardena 8800 to około 178,00 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły