Drewniane przęsła ogrodzeniowe – wady i zalety

Zamiast robić płot samodzielnie, przybijając sztachety do podpórek, możesz kupić gotowe panele ogrodzeniowe. Mają bardzo wiele zalet. Po pierwsze są po prostu łatwiejsze w montażu – wystarczy przymocować je do zanurzonych w fundamentach, mocno osadzonych słupkach. Po drugie – dają więcej możliwości aranżacyjnych.

Przęsła ogrodzeniowe to nie tylko płoty ze sztachet. Tak naprawdę wybór modeli, zdobnictwa, wysokości i sposobu łączenia drewna z innymi materiałami jest ogromny i może nas przyprawić o zawrót głowy. Niestety gotowe przęsła mają także wadę. Jest nią mianowicie to, że mają określoną szerokość. Dlatego czasami może być trudno je dopasować do ogrodzenia, a w przypadku niektórych modeli przycinanie na brzegach nie wchodzi w grę. Jeśli szukasz więcej porad, na przykład interesuje cię płot lamelowy, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Panele ogrodzeniowe różnego rodzaju

Panele ogrodzeniowe można podzielić na kilka kategorii. Bardzo popularny jest oczywiście płot sztachetowy – to gotowe przęsło złożone ze sztachet, najczęściej dość prostych. Płot sztachetowy nadaje się zarówno do ogrodzenia posesji, jak i do odgrodzenia jakiegoś elementu ogródka.

Drugi rodzaj to płoty lamelowe. Składają się one z lamelek – cienkich listewek, które są ciasno ułożone obok siebie. Płoty lamelowe są bardzo popularne przede wszystkim ze względu na ich nowoczesny wygląd. Często są używane do ogradzania nowoczesnych budynków.

Na uwagę zasługują także ogrodzenia ażurowe z drewna. Płoty o gotowych przęsłach mogą być bardzo ciekawie zdobione. Często są to drewniane płyty, które w górnej części mają ciekawe ażury i prześwity. Na uwagę zasługują także panele złożone z nieregularnych lub niesymetrycznie ułożonych desek w różnym kształcie. Jak widać ogrodzenia systemowe dają bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach kompozytowych?

Płot z drewna – wybór materiału

Decydując się na płot z przęseł ogrodzeniowych, należy zastanowić się nad rodzajem drewna, które zamierzasz użyć. Ważną informacją jest to, że w wielu przypadkach panele są wykonywane z materiałów sztucznych, drewnopodobnych lub drewnopochodnych albo z deski kompozytowej a nie z czystego drewna. W takim przypadku prawdopodobnie będą tańsze, ale mogą być także mniej trwałe.

Drewniane przęsła ogrodzeniowe, ich cena i opinie oraz polecane przęsła ogrodzeniowe dostępne w sklepach OBI i Castorama
Drewniane przęsła ogrodzeniowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

Decydując się na drewno, warto rozważyć rodzime gatunki. Zdecydowanie najbardziej powszechne są sosna i świerk – stosunkowo tanie, jasne, łatwe w pielęgnacji. Dobre opinie zbiera także olszyna i osika. To droższe i twardsze drewno. Na uwagę zasługuje także buk, dąb i jesion – trio najbardziej pożądanych, najdroższych i najtrwalszych drzew w naszym kraju. Na pewno należy się wystrzegać liściastych drzew miękkich i owocowych.

Ceny i opinie o producentach

Cena paneli może być różna ze względu na wiele czynników. Znaczenie ma zarówno rodzaj drewna, jego klasa, jak i wielkość i poziom ozdobienia przęseł. Drewniane przęsła ogrodowe potrafią więc kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Rozstrzał jest ogromny. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach drewnianych.

Płoty drewniane możesz zakupić zarówno bezpośrednio od producenta, na przykład w lokalnym tartaku, który się tym zajmuje, jak i w sklepach typu dom i ogród. Przęsła ogrodzeniowe w OBI czy w innych sklepach są z reguły dość tanie, ale nie możesz tam skontrolować jakości drewna. Przedstawiamy porównanie cen.

Ceny drewnianych przęseł ogrodzeniowych

Rodzaj ogrodzenia

Producent/sklep

Materiał

Cena

Płot lamelowy

Andrewex

Impregnowane ciśnieniowo drewno sosnowe

100 zł za sztukę

Płot boazeryjny (ażurowy)

Andrewex

Lakierowane natryskowo drewno sosnowe

175 zł za sztukę

Płot sztachetowy prosty

B&D

Impregnowane ciśnienioweo drewno sosnowe

Od 60 do 100 zł za sztukę w zależności od wysokości sztachet

Płot sztachetowy prosty

Blooma Castorama

Tarcica

Około 60 zł sztuka

Płot ażurowy łukowy

Wooder

Sosna impregnowana preparatem antygrzybiczym, przygotowana do dalszych prac

100 zł za sztukę

Przęsła ogrodzeniowe w Castoramie czy innych marketach nie zawsze są odpowiednio zaimpregnowane. Należy zwrócić na to uwagę – powinny być pokryte odpowiednim preparatem lub zaimpregnowane ciśnieniowo. Czasami należy zrobić to samodzielnie. Płot drewniany i płot lamelowy to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z aktualnym cennikiem ogrodzeń?

ikona podziel się Przekaż dalej