Furtki drewniane do ogrodu – rodzaje, wzory, ceny, opinie, porady
Furtka drewniana stanowić może bez wątpienia istotny element architektury ogrodu. Jej stworzenie z naturalnego materiału (do którego wszak drewno jest zaliczane) sprawia, że bardzo dobrze komponuje się ona z roślinnością. Spełnia jednocześnie funkcje estetyczne oraz praktyczne, ciesząc się powodzeniem wśród właścicieli ogrodów.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Stylowe furtki ogrodowe dla wymagających
Furtka drewniana ważnym elementem całości ogrodu
Kiedy właściciele ogrodu lub osoby pragnące go na swojej posesji stworzyć poszukują dla siebie najlepszej furtki ogrodzeniowej, nierzadko zwracają przede wszystkim uwagę na jej walory natury estetycznej. To postępowanie nie jest do końca słuszne, bowiem pamiętać należy o wymiarach konstrukcji oraz o tym, jak ma być ona wykonana. Co to oznacza w praktyce?
Należy umożliwić domownikom i gościom wygodne i komfortowe przechodzenie furtką ogrodową, więc wyboru jej światła (czyli innymi słowy szerokości) nie możemy pozostawić przypadkowi. Furtka drewniana musi zostać dobrana z wielką starannością.
W opinii ekspertów najlepszym i zarazem najczęściej wybieranym przez kupujących rozwiązaniem jest to, by furtka ogrodzeniowa miała metr szerokości.
Wybór furtki do ogrodu
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnej furtki do ogrodu?
- Należy dobrać jej rodzaj do indywidualnych preferencji domowników. Jedni wybiorą dla siebie model transparentny, dzięki któremu ich ogród będzie „otwarty na świat”, rezygnując zarazem z atmosfery intymności. Inni zakupują model nieprzepuszczalny, zabudowany, taki, dzięki któremu stworzyć mogą w tej przestrzeni enklawę spokoju oraz odpoczynku.
- Ważne jest dobre zaimpregnowanie drewna używanego do stworzenia furtki do ogrodu, to bowiem w dużej mierze decyduje o jej trwałości oraz wytrzymałości.
- Wzmocnienie ramy modelu jednocześnie elementami poziomymi i pionowymi daje w rezultacie solidną konstrukcję, która przetrwa wiele lat, pozostając w znakomitym stanie.
- Warto zwracać uwagę na solidność okucia, jakie posiada furtka ogrodzeniowa.
- Kierowanie się przy zakupie wyłącznie niską ceną z pewnością nie zadecyduje o tym, że wybierzemy model wysokiej jakości. Miejmy zatem na uwadze fakt, że zakup furtki ogrodowej to inwestycja na lata. Skoro planujesz furtkę drewnianą, sprawdź także ten artykuł o płotach drewnianych na ogrodzenie.
Solidna konstrukcja i ciekawy wygląd gwarancją sukcesu!
Tanie furtki ogrodowe można nabyć nawet za kwotę rzędu 100 złotych. To podstawowe modele sztachetowe, które wzmacnia się zazwyczaj dwiema poziomymi deskami. Opinie klientów na ich temat są jednak bardzo zróżnicowane. Niektórzy uważają, że tak niska cena modelu nie jest niestety w stanie zagwarantować jego wysokiej jakości, w opinii innych natomiast są one wystarczające.
Zwykle przęsło stanowiące tanią furtkę ogrodową producenci oferują w kilku wysokościach, w grę wchodzi najczęściej:
- 60 cm
- 80 cm
- 100 cm
Wybór jednej z nich powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb mieszkańców oraz od tego, w jakim otoczeniu ich przestrzeń ogrodu się znajduje.
Furtki ogrodowe – cena
Wspomnieliśmy już, że najniższe ceny furtek ogrodowych oscylują w granicach 100 złotych. Zwykle jednak inwestorzy wybierają dla siebie egzemplarze droższe.
Cena modelu impregnowanego ciśnieniowo (dzięki użyciu tego typu impregnacji wg producenta przez 10 lat furtka jest zabezpieczona przed działaniem bakterii, grzybów czy owadów) wynosi około 220-240 złotych.
Ceny furtek z ornamentem wypełnionym specjalnymi listwami ryflowanymi wynoszą średnio 200-280 złotych, przy czym każdy z producentów ustala je indywidualnie.
Podwójny model, który staje się de facto bramką drewnianą, to zwykle koszt rzędu 400-500 złotych. Przypomnieć warto, iż w przypadku egzemplarzy, których ceny są najniższe, dodatkowe elementy (zamki, zawiasy) nie znajdują się w zestawie, należy zatem dokupić je osobno.
Praktyczna i stylowa furtka do ogrodu
Furtki ogrodowe – z jakiego drewna?
Powszechnie wiadomo, że drewno dominuje w przestrzeniach ogrodowych jako materiał budulcowy. Wykorzystuje się je od wielu lat, nieustannie (mimo pojawienia się nowych możliwości typu konstrukcja metalowa) doceniając jego wygląd oraz właściwości.
Jakich konkretnie jego gatunków używa się do produkcji tych elementów ogrodowej architektury? Bardzo często wykorzystywane jest drewno sosnowe, słynie ono bowiem z wysokiej odporności na gnicie. Producenci używają także leszczyny, która bardzo stylowo prezentuje się w przestrzeni.
Inne typy drewna stosowane są rzadziej, ale kupujący również mogą się na ich zakup zdecydować. Ważne jest to, by wybierać egzemplarze łączące w sobie solidność, wysoką jakość wykonania i estetyczny wygląd. Wielu klientów swoje modele montuje samodzielnie, nie jest to bowiem czynność wymagająca posiadania specjalistycznych narzędzi czy też umiejętności.
Relatywnie tanie i bardzo stylowe furtki z drewna do ogrodu
Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań stawiają zwykle na elementy metalowe. Jednak wielbiciele klasyki w przestrzeni ogrodu oraz tego, by budulec jego poszczególnych elementów architektonicznych był dopasowany do roślinności w idealny sposób, zdecydowanie częściej stawiają na modele drewniane.
Podkreślić trzeba, że ich ceny zwykle są niższe niż te, które trzeba ponieść, kupując wersje metalowe, zaś specyficznego uroku drewna opinii wielu nie sposób z niczym porównać.
Jeśli jest ono odpowiednio zaimpregnowane, jego wieloletnie zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków klienci mają zagwarantowane.
Furtka lub bramka drewniana sposobem na aranżacyjny sukces w ogrodzie
Wielu wielbicieli uprawiania ogrodu wprost nie wyobraża sobie, by w tej przestrzeni miałby się pojawić materiał inny niż drewno. Stworzone z niego elementy (jak bramka drewniana czy furtka) są przez Polaków cenione od dawna.
Świetnie komponują się z pergolami, elementami zestawów wypoczynkowych czy też wreszcie ze wspomnianą już roślinnością. Jednak wybór tanich modeli niekoniecznie jest dobrą opcją, lepiej zainwestować nieco więcej, by cieszyć się ich wysoką jakością.
Warto zatem wybrać trwałe, solidne i estetycznie wykonane drewniane furtki do ogrodu, ciesząc się przez wiele lat ich nieskazitelnym wyglądem oraz praktycznością.