Czym zasłonić się od sąsiedniej posesji?

Najczęściej decydujemy się na zwykły płot, który okala całą naszą działkę. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że nie każdy typ ogrodzenia zapewni nam oczekiwaną dozę prywatności. Często jest niestety to zbyt słaby sposób na to, żeby skutecznie się zasłonić. Pamiętajmy, że ogrodzenie może być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej decydujemy się na ogrodzenia panelowe, kompozytowe, czy też murowane.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu całkowitej prywatności, to musimy się zdecydować na pełne ogrodzenie. Nie zapomnijmy jednak o jego stabilności, ponieważ płot musi być odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, jak i również na konkretne uwarunkowaniu gruntu. Dlatego mimo że odgrodzenie się od sąsiadów może być naszym głównym celem, to jednak nie możemy zapominać o trwałości płotu.

Jak odgrodzić się od sąsiada?

Chcesz się dowiedzieć, jak możesz skutecznie zasłonić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów? W swoich planach należy uwzględnić maksymalną wysokość ogrodzenia, która zgodnie z Prawem budowlanym nie może przekroczyć 2,2 metra. Powyżej tej wysokości musimy już starać się o specjalne pozwolenia. Dlatego nie możemy zapominać o tym, iż całkowita samowola, jeżeli chodzi o odgrodzenie się, może zostać ukarana.

Poniżej przedstawiamy 5 TOP pomysłów na to, aby szybko i jak najlepiej się odgrodzić od sąsiadów:

  • Sztuczny żywopłot - jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak odgrodzić się od sąsiada, aby szybko uzyskać oczekiwany efekt, to sztuczny żywopłot okaże się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko nie musimy wcale czekać na przyrost naturalnych roślin, ale jednocześnie takie panele ze sztucznym bluszczem prezentują się wyjątkowo dekoracyjnie. Najczęściej sztuczny żywopłot jest imitacją bluszczu pospolitego. Panele o rozmiarach 40 na 60 cm można bez problemu ze sobą łączyć, tworząc przy tym piękną, zieloną ścianę. Jest to sposób na to, aby oddzielić się nie tylko od sąsiedniej posesji, ale również możemy panelami zasłonić swój balkon.
  • Płotek z tworzywa sztucznego - płotek ten jest wyprodukowanych z wąskich listewek. Całość tworzy barwiony w dowolnym kolorze materiał PCV. Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest to, że można takie panele swobodnie przycinać do pożądanej długości. Zatem tak jak w poprzednim przypadku, tutaj również mamy możliwość, aby zasłonić się od sąsiadów zarówno na terenie swojej posesji, jak i również na balkonie.
  • Płot drewniany - jeżeli chcemy się oddzielić płotem z wykonanym z drewna, to świetnym pomysłem będzie ogrodzenie lamelowe, ryflowane lub boazeryjne. Dzięki temu tanio i szybko uda nam się zasłonić. Najczęściej tego typu ogrodzenia wykonywane są z drewna sosnowego. Nie ma żadnego problemu z tym, żeby pomalować panele na dowolny kolor. Musimy jednak koniecznie pamiętać o tym, aby regularnie elementy ogrodzenia impregnować. Decydując się na płot lamelowy, ze względu na jego niewielką grubość, a także podatność na połamanie pod wpływem porywistego wiatru, panele muszą być koniecznie montowane na istniejącym już ogrodzeniu.
  • Siatka cieniująca - jest to doskonałe rozwiązanie na to, aby oddzielić się od sąsiadów wyjątkowo tanio i szybko. Jednak jej montaż powinien się odbywać na istniejącej już siatce ogrodzeniowej. Tak powstały tanio płot, pozwala się oddzielić nie tylko od sąsiedniej posesji, ale również chroni nas przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Chociaż takie odgrodzenie jest dość efektywne, to jednak mamy do czynienia z plecionką, która swobodnie przepuszcza powietrze. Zatem możemy się siatką cieniującą zasłonić szczególnie w sytuacji, kiedy zależy nam na zachowaniu naturalnej cyrkulacji powietrza. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem osłon na płoty i ogrodzenia.

Ciekawe porady dla właścicieli domów jednorodzinnych

Widząc już, że jeden z częstych problemów dotyczących tego, jak odgrodzić się od sąsiada może być szybko rozwiązany. Sami jednak wybierzemy, czym chcemy najlepiej zasłonić swój balkon, a także jakiego typu płot znajduje się w naszych możliwościach finansowych. Jeżeli jednak uznamy, że odgrodzenie się tymi sposobami, nie do końca nam odpowiada, to dobrze będzie zastanowić się nad żywopłotem.

Tutaj oczywiście może pojawić się pytanie, czym dokładnie obsadzić naturalne odgrodzenie, a także w jakiej odległości sadzić tuje od płotu. Najlepiej jest zielone odgrodzenie zaplanować mimo wszystko z dużo większym wyprzedzeniem, ponieważ musimy dać iglakom czas na ich naturalny przyrost. Czym najlepiej osłonić się od sąsiadów - to już wiemy. Prowadząc swój dom jednorodzinny, możemy spotkać się z wieloma innymi problemami. Do nich zalicza się szukanie odpowiedzi na pytanie, jak zrobić makramy, jak odnowić meble kuchenne z okleiną, czy też co zamiast kostki brukowej okaże się najlepszym rozwiązaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej