Gabiony - charakterystyka

Mając na myśli gabiony, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim kosze wykonane w oparciu o druciane siatki. Stanowią one swego rodzaju element, który można wypełnić rozmaitymi materiałami. Dzięki temu gabiony mogą posłużyć jako murek, a dokładniej ogrodzenie, czy też jako element dekoracyjny w naszym ogrodzie. Warto mieć na uwadze, że ogrodzenia gabionowe są produkowane w oparciu o ceownik, który sprawia, iż cała konstrukcja staje się sztywniejsza.

Ciekawostką jest to, iż gabiony są już znane od XIX wieku, kiedy to we Włoszech takie rozwiązania stosowano przy regulacji skarp w pobliżu koryt rzek. Dzięki temu zabezpieczano teren przed osuwaniem się ziemi. Najczęściej kosze gabionowe są wypełniane przy pomocy kamieni. Jednak nie ma najmniejszego problemu, by do tego celu wykorzystać również inne materiały, takie jak drewno, czy też surowce pochodzące z recyklingu. Do takich materiałów zalicza się gruz, czy też potłuczona ceramika. Interesującym rozwiązaniem są kosze przeobrażone w pionowy ogród, jeżeli obsadzimy je odpowiednimi roślinami.

Ogrodzenie gabionowe - montaż

Płot gabionowy możemy wykonać całkowicie samodzielnie. Najważniejsze jest to, aby przestrzegać wszystkich zasad zalecanych przez producenta, dzięki czemu nie dojdzie do odkształcenia gabionów. Do montażu potrzebne są takie elementy jak kosze gabionowe, słupki stabilizujące, a także wszystkie potrzebne akcesoria. Do nich zaliczają się łączniki i dociski stabilizujące, a także specjalne śluby.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeżeli grunt nie jest odpowiednio zwarty to zaleca się, aby wcześniej wykonać fundamenty lub murek. Fundamenty wcale nie muszą być bardzo głębokie, ponieważ w zupełności wystarczą wykopy na głębokości do 40 cm. Natomiast na dwa razy większą głębokość musimy zabetonować słupki stabilizacyjne. Średni rozstaw słupków powinien wynosić ok. 1 metr.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze bramy wjazdowe

Szukasz nowoczesnej bramy wjazdowej, która nie kosztuje mnóstwa pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane bramy przez naszych czytelników.

Po zamontowaniu koszy kolejnym krokiem jest montaż łączników. Powinniśmy koniecznie pamiętać o tym, aby stosować naprzemienną ilość łączników co 20 cm wysokości całego ogrodzenia gabionowego. W takim razie na jednym module stosujemy naprzemiennie cztery i dwa łączniki. Dzięki temu zabezpieczymy kosze przed ewentualnym odkształcaniem się. Ogrodzenia gabionowe przy prawidłowym montażu, a także wypełnieniu materiałem o odpowiedniej frakcji, wyróżniają się trwałością wynoszącą nawet do 40 lat. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat ogrodzeń gabionowych.

Murki z koszy gabionowych - co warto wiedzieć?

Wiedząc już, w jaki sposób montuje się ogrodzenie z gabionów, a także czym możemy je wypełnić, dobrze jest jeszcze poznać najważniejsze zalecenia ze strony producentów, a także inne przydatne informacje na temat gabionów. Do takich porad zalicza się między innymi możliwość lakierowania proszkowego gabionów. Dzięki temu ogrodzenie może przybrać zupełnie inny wygląd, idealnie dopasowany do architektury domu jednorodzinnego i całej posesji.

Gabiony z drewnem, a także cena gabionów krok po kroku, czyli koszt całego płotu gabionowego
Gabiony ogrodzeniowe i ich koszt, czyli jaka jest cena gabionów i całego płotu gabionowego

Wybierając kamień naturalny do wypełnienia koszy gabionowych, należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj, ale również wielkość frakcji. Tutaj najlepiej sprawdzi się kruszy o frakcji od ok. 5-6 cm do kilkunastu cm. Zbyt duża frakcja spowoduje, że nie wypełnimy całej przestrzeni w koszach gabionowych. Natomiast zbyt mała średnica spowoduje wypadanie kamieni przez oczka gabionów.

Jak już wcześniej wspomniano, ciekawym sposobem na wykorzystanie koszy gabionowych, jest przeznaczenie ich na stworzenie tzw. pionowego ogrodu. Nie jest to łatwe zadanie do wykonania, ponieważ wymaga nie tylko precyzji i wprawy, ale również wyboru roślin, które bez problemu dostosowują się do dość nietypowych warunków.

Muszą to być rośliny, które poradzą sobie z jednostajną ekspozycją, a czasem nawet na wystawienie na wiatr. Dlatego na takiej zielonej ścianie na pewno nie utrzymają się gatunki roślin, które nie wykazują się dość sporą odpornością na przemarzanie. Również podlewanie i nawożenie roślin obsadzonych w gabionach nie zalicza się do najłatwiejszych zadań. W związku z tym lepiej jest wybierać rośliny, które nie są zbyt wymagające w uprawie.

Ogrodzenia gabionowe - koszt

Decydując się na murki na swojej posesji, które będą wykonane z gabionów, dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób prezentuje się cennik na poszczególne elementy. Oczywiście w poniższym zestawieniu znajdują się zarówno propozycje gotowych ścian gabionowych, jak i również pojedynczych akcesoriów. Oprócz tego, w zestawieniu znajdują się także pozostałe elementy, które zazwyczaj potrzebujemy do wykańczania domu.

Przykładowy cennik za gabiony

Nazwa produktu

Cennik

Murek gabionowy - pokrywa dla kosza gabionowego o szerokości od 200 mm, producent Gabbar

Cennik od 49,00 zł/ za metr bieżący

Cena gabionów o wysokości kosza 210 mm, producent Gabbar

115,00 zł za metr bieżący

Płot z gabionów 250x250 cm

Od 299,90 zł

Murki gabionowe najtaniej do ogrodzenia długość 200 cm, wysokość 80-200 cm

Od 149,90 zł

Murki ogrodzenia gabionowe najtaniej, długość 100 cm, wysokość 40-250 cm

Od 119,90 zł

Słupki gabionowe na płot, najtaniej, wysokość od 400 do 2500 mm

Od 69,90 zł

Cena gabionów, wysokość kosza 610 mm, producent Gabbar

Koszt od 197,00 zł za metr bieżący

Cena gabionów, wysokość koszta 1010 mm

Koszt od 314,00 zł za metr bieżący

Słupki gabionowe na płot, wysokość 1200 mm, producent Wado

Koszt od 281,67 zł

Ile kosztuje traktorek kosiarka Stiga 2084 8KM

9227,00 zł

Ile kosztuje traktorek kosiarka MTF Mountifield 98B

5598,00 zł

Ile kosztuje traktorek kosiarka Estate 6102 HW2

17958,00 zł

Traktorek kosiarka Hecht 5161 6,5 KM, najtaniej

5099,00 zł

Deska elewacyjna kompozytowa Premium Gray długość, 3,2 m

65,00 zł

Deska elewacyjna kompozytowa Premium Redwood długość 2,8 m

56,90 zł

Deska elewacyjna kompozytowa Lamelowa Premium Antique długość 2,9 m

207,90 zł

Deska elewacyjna kompozytowa Seqo Premium 3D

61,50 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii ogrodzenia