Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego? Wyjaśniamy
Poszukując odpowiednio dopasowanego ogrodzenia na swoją posesję, świetnym rozwiązaniem może okazać się ogrodzenie panelowe. Dobrze jest dowiedzieć się, jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego powinna być zachowana, jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogrodzenie panelowe
Ogrodzenie panelowe to przede wszystkim ogrodzenie wyprodukowane z drutów stalowych ocynkowanych. Wśród nich wymienia się zarówno ogrodzenia ocynkowane ogniowo, jak i również malowanych proszkowo. Dzięki czemu takie ogrodzenia są wyjątkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Wśród ogrodzeń panelowych wymieniamy ogrodzenie panelowe przetłaczane, a także proste.
Najczęściej montaż ogrodzeń panelowych opiera się o wykonanie wcześniejszej podmurówki. Nie ma najmniejszego problemu z zakupieniem gotowych elementów wyprodukowanych z betonu. Oprócz tego, wśród akcesoriów wymienia się również słupki ogrodzeniowe, a także obejmy montażowe. Wszystkie z nich są wykonane z ocynkowanego metalu. Największą zaletą tego typu ogrodzeń jest cynkowanie ogniowe, które doskonałą gwarancję przed korozją.
Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego?
Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak wykonać ogrodzenie panelowe, to w pierwszej kolejności będzie nas interesować, jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego okaże się wskazana. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę planując odległości między słupkami. Warto mieć na uwadze, że to co ile słupek ma być zamontowany, zależy od dokładnych parametrów ustalonych przez producenta.
Przede wszystkim zwracamy uwagę na szerokość paneli ogrodzeniowych, jak i również na średnicę słupka. Do tej odległości naliczyć jeszcze wymiary obejm, których montaż jest niezbędny. Zazwyczaj mamy do czynienia z panelami o szerokości 250 cm. Czasami jednak zdarzają się panele ogrodzeniowe o szerokości 200 cm. Wtedy rozstaw pomiędzy słupkami będzie oczywiście mniejszy. Najczęściej jednak wynosi on ok. 258 cm. W związku z tym musimy samemu
Jak zrobić samemu rozstaw słupków?
Chociaż powyżej zostały przedstawione wytyczne, które najczęściej znajdziemy na stronie producenta informujące o tym, jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego powinna być zachowana, to jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. Przede wszystkim bardzo dużo zależy od ukształtowania terenu. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na rozstaw, a także późniejszy montaż słupków, są wymiary działki. W takim przypadku należy liczyć się z koniecznością dokonania cięcia.
Zatem najlepszą wskazówką do tego, jak wykonać montaż ogrodzenia panelowego, a także, by zaplanować, co ile słupek powinien się znajdować, jest ręczne wymierzenie wszystkich elementów. Wtedy nie tylko dopasujemy panele ogrodzeniowe do rzeczywistych warunków, ale jednocześnie łatwiej będzie nam wytyczyć odległości między słupkami. Pamiętajmy koniecznie nie tylko o uregulowaniu szerokości paneli i odległości pomiędzy kolejnymi elementami. Musimy zachować również równy poziom całego ogrodzenia. Ponieważ wszelkie spadki i podwyższenia w terenie, będą powodować, że standardowy rozstaw między słupkami zacznie ulegać zmianie. Sprawdź także ten artykuł na temat zastosowania ogrodzenia panelowego.
Montaż ogrodzenia panelowego
Wiedząc już, co ile słupek ogrodzeniowy powinien być zamontowany, kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy możemy samemu zamontować ogrodzenie. Ważnym etapem jest wyznaczenie skrajnych punktów powierzchni działki. Jak wykonać taki krok? W każdym narożniku działki ustawiamy słupek narożny, który powinien być postawiony na podmurówce. Jednak w celu zwiększenia stabilności ogrodzenia, dobrze jest wcześniej wykonać fundamenty punktowe.
Gdy już wiemy, jak wykonać osadzenie słupków w gruncie, przechodzimy do kolejnego kroku, którym jest montaż wszystkich pozostałych słupków łączących panele. Tak, jak już wcześniej wspomniano, chociaż wiemy teoretycznie, co ile słupek powinien się znajdować, to jednak należy wymierzyć każdy panel względem ukształtowania terenu, jak i również wymiarów działki. Wtedy unikniemy niepotrzebnych kilkucentymetrowych braków, które mogą się okazać niezwykle kłopotliwe.
Wykonując samemu podmurówkę pod ogrodzenie, musimy liczyć się z wykopem pod fundamenty, a także czekaniem na zawiązanie i całkowite wyschnięcie wylewki. Dużo łatwiej jest wykonać podmurówkę z bloczków betonowych lub też gotowych prefabrykatów. Bardzo ważnym elementem wykonania podmurówki, jest zachowanie odpowiedniej dylatacji. Dzięki temu zabezpieczymy ten element ogrodzenia przed pęknięciami.
Kolejnym etapem jest montaż obejm na słupkach, pomiędzy którymi zakłada się specjalne prowadnice. Służą one do łatwego montażu paneli ogrodzeniowych. Dzięki temu samodzielne wykonanie płotu jest bardzo proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Należy tylko pamiętać o wcześniejszym dokładnym wymierzeniu odległości między słupkami. Teraz już wiemy, jak się odgrodzić od sąsiada. Jeżeli lubimy inne prace remontowe, to na pewno zainteresuje nas również wiedza, jaki wybrać sufit podwieszony krzyżowy czy pojedynczy.