Ogrodzenia betonowe – dlaczego warto?

Niewątpliwą zaletą ogrodzenia betonowego jest jego wysoka trwałość. Beton to materiał, któremu niestraszne będą trudne czynniki atmosferyczne, w tym opady deszczu, śnieg czy wiatru. Odpowiedni montaż płotu z betonu przekłada się na wyjątkową odporność na działanie niskich temperatur, wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Co prawda, ogrodzenia betonowe wymagają impregnacji, ale nie są to tak częste zabiegi, jakie muszą przeprowadzać właściciele płotów drewnianych. Pokrywanie płotu specjalnym preparatem ma na celu wzmocnienie jego właściwości. Zaletą ogrodzenia betonowego jest przede wszystkim dobra izolacja akustyczna, która jest gwarancją prywatności domowników. Tego typu rozwiązanie zaleca się głównie osobom, które mieszkają od strony ulicy. W tym przypadku beton skutecznie zatrzyma hałas i kurz z ulicy.

Ogrodzenia betonowe z paneli prefabrykowanych

Jeśli chcemy niewielkim kosztem wykonać ogrodzenie betonowe, wówczas powinniśmy wybrać panele prefabrykowane. Pojedyncze bloczki wykonane z zagęszczonego betonu zazwyczaj mają wymiary 50 cm szerokości i 2 m długości. Aby zrobić panel o wysokości 150 cm, niezbędne będzie wykorzystanie od dwóch do czterech bloczków, które umieszcza się na słupkach montażowych ustawionych pionowo. Tego typu ogrodzenia betonowe zazwyczaj są zbrojone, co przekłada się na ich większą trwałość. Zaletą takiego rozwiązania jest szybki i łatwy montaż. Przęsła betonowe występują w wersji ażurowej, jednak najlepiej wyglądają w pełnej formie, którą wyróżnia gładka faktura pozbawiona wzorów. Na niekorzyść płotu z paneli prefabrykowanych przemawia nieatrakcyjny wygląd.

Ogrodzenie betonowe z prefabrykatów jest najłatwiejsze do zainstalowania. Może być bardzo ozdobne, na dodatek cena ogrodzeń betonowych jest niezwykle atrakcyjna, dlatego są tak popularne.
Ogrodzenia betonowe – ceny, wymiary, opinie, porady

Ogrodzenia z betonu wylewanego

Ciekawą alternatywą zdaje się być wykonanie ogrodzenia z betonu wylewanego. W tym przypadku tworzone są filary, pod którymi wylewane są stopy fundamentowe. Pod przęsłami muru natomiast wylewane są ławy. Aby zapobiec pęknięciom betonu, powinniśmy utworzyć pionowe szczeliny, czyli dylatacje, co 10-15 m.

Atutem ogrodzenia z betonu wylewanego jest wysoka trwałość i izolacja akustyczna. Tego typu ogrodzenia betonowe dają dużo możliwości wykończeniowych. Według opinii użytkowników, wykonanie płotu zajmuje dużo czasu i wymaga doświadczenia.

Cena ogrodzeń betonowych

Płyta o standardowych wymiarach 50x200 cm może nas kosztować od 20 do 45 zł. Na wykonanie ogrodzenia o wysokości 150 cm potrzebne nam będą trzy płyty i dwa słupki montażowe (koszt jednego wynosi 15-30 zł). Tak więc pojedynczy panel prefabrykowany może nas kosztować ok. 145 zł. Do całkowitego kosztu, należy doliczyć montaż ogrodzenia i wykonanie podmurówki. Szacunkowo, cena tego typu usług opiewa na kwotę 20 zł/m2. Sprawdź także, ile kosztują ogrodzenia betonowe.

W przypadku ogrodzenia wylewanego potrzebne będzie wykonanie fundamentu, który jest wydatkiem rzędu 40-70 zł/m2. W cenie znajduje się koszt materiałów, deskowania i wykopu. Kolejnym wydatkiem będzie wykonanie wylewki. Taka usługa mieści się w zakresie cenowym 75-100 zł/m2. Ogólnie ogrodzenie betonowe z betonu wylewanego to wydatek rzędu 115-170 zł/m2.

ikona podziel się Przekaż dalej