Najlepsze materiały na płoty kamienne i rodzaje murów

Z jakich surowców tworzy się mur kamienny?

W zasadzie ogrodzenia kamienne można wykonać z dowolnych rodzajów kamieni w tym łupanych i ciosanych. Jednakże nie wszystkie sprawdzają się tak samo dobrze. Zajmiemy się, więc najczęściej stosowanymi odmianami. Największą wytrzymałość graniczącą z niezniszczalnością oferuje granit, bazalt i kwarcyt. Do tej listy należy też dodać sjenit i porfir. Mur kamienny z tych surowców będzie odporny na uszkodzenia i estetyczny. Istnieje jednak pewna, znacząca wada. Wymienione kamienie są bardzo twarde, a więc trudne w obróbce.

Dużo łatwiejsze w formowaniu są piaskowce i wapieńce, dlatego też często wykorzystuje się je do budowy ogrodzenia z kamienia. Odznaczają się ciepłymi barwami i charakterystyczną, chropowatą fakturą. Dzięki temu pasują do wielu aranżacji ogrodów i otoczenia domu. Płoty kamienne z piaskowca niszczeją pod wpływem wody. By je przed tym uchronić mur należy wyposażyć w daszki ze spadkiem. W wyjątkowo wilgotnych miejscach wspomniane kamienie mogą porastać glonami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Popularnością cieszą się też ogrodzenia z kamienia polnego. Przede wszystkim ten materiał jest tani, można też korzystać ze skał znalezionych w terenie. Ten surowiec występuje w wielu ciekawych barwach i kształtach. Mury z kamieni polnych nie ulegają degradacji pod wpływem wody. Alternatywnym rozwiązaniem dla tej wersji są ogrodzenia z otoczaków. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych kamieni warto przejrzeć galerie z zdjęciami istniejących już murów.

Koszt ogrodzenia z kamienia naturalnego – cena materiałów

Mur z kamienia polnego

Od 40 do 100 zł za tonę kamienia.

Ogrodzenie kamienne z piaskowca

Od 200 do powyżej 1000 zł za tonę. W zależności od klasy kamienia.

Płot z granitu

Od 350 do powyżej 2000 zł za tonę. W zależności od klasy kamienia.

Płot z porfiru/sjenitu

Pierwszy materiał od 150 do 400 zł za tonę. Drugi 250-500 zł za tonę.

Ogrodzenie z otoczaków granitowych

Około 450-600 zł za tonę.

Podział płotów z kamienia ze względu na konstrukcję

Płot z kamienia jest ciekawą alternatywą dla ogrodzeń kutych. By dobrze spełniał swoje zadanie potrzebny jest projekt ogrodzenia z kamienia. W tej kwestii mamy kilka opcji do wyboru. Pierwszą jest tak zwany mur dziki. Powstaje z nieobrobionych kamieni polnych lub łamanych. Przestrzenie pomiędzy większymi kamieniami wypełnia się mniejszymi. W poprzek układa się dłuższe kamienie, które stabilizują całość. Ogrodzenie z otoczaków również powstaje z nieobrobionych kamieni.

Cyklopowy płot z kamienia to kolejna z możliwości do wyboru. On również powstaje z kamieni polnych i łamanych z tym, że są one ociosane. Układa się je tak by przylegały do siebie największymi krawędziami. Ponadto kamienie powinny być ułożone tak by łączyły je z innymi maksymalnie trzy spoiny. Z elementów o dużych i płaskich powierzchniach wykonuje się mur warstwowy. Projekt ogrodzenia z kamienia tego typu uwzględnia ważną kwestię. W rogach i w samej ścianie muru umieszcza się duże kamienie wyznaczające wysokość warstw. A może zainteresuje cię także ten artykuł z wzorami na ogrodzenia metalowe?

Ogrodzenia z kamienia przed domem, czyli ogrodzenia kamienne, a także szacowany koszt ogrodzenia z kamienia naturalnego
Ogrodzenia z kamienia - rodzaje, koszty, opinie, przykłady, budowa krok po kroku

Ogrodzenia kamienne mogą też przybierać konstrukcję rzędową. Tworzy się ją tak samo jak mur z cegieł. Najlepszym budulcem są tu kamienie łupane i ciosane. Optymalny kształt budulca to regularny prostopadłościan. Materiał ułożony w pierwszym rzędzie powinien mieć jednakową wysokość. Dopiero następne warstwy można układać w zróżnicowany sposób. Widać, zatem, że ogrodzenia z kamienia, podobnie do ogrodzeń kutych, występują w kilku ciekawych odmianach.

Popularne panele ogrodzeniowe - sprawdź promocje!

Projekt ogrodzenia z kamienia – niezbędne elementy konstrukcji

Porady dotyczące murowania ogrodzeń z kamienia

Koszt ogrodzenia z kamienia naturalnego to nie tylko cena samych materiałów. W ogólną kwotę trzeba też wliczyć koszt fundamentów. Są one niezbędnym elementem ogrodzenia tego typu. Kamienny mur jest ciężki, dlatego też fundament musi być umiejscowiony poniżej poziomu zamarzania gruntu. Zalecana głębokość wykopu to 80-120 cm. Warto też wiedzieć, że jeśli mur powstaje z piaskowca lub wapienia, konieczne będzie zastosowanie poziomej izolacji fundamentu.

Ważnym etapem budowy muru jest wykonanie dylatacji, co 10-15 metrów. Dylatacja to nic innego jak poprzeczna szczelina, która dzieli płot na osobne fragmenty. To oczywiście nie jest jej jedyne zadanie. Nierównomierne osiadanie gruntu może być przyczyną powstawania pęknięć w murze. Dobrze wykonana dylatacja zapobiega temu procesowi. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych.

Minimalna szerokość ogrodzenia z kamienia to 30 cm. Trzeba, więc starannie dobierać materiały by osiągnąć ten wynik. Czym łączymy już wyselekcjonowane kamienie? Najlepsza do tego celu jest zaprawa cementowa. Staranność wykonywania spoin to niezwykle ważna kwestia. Od tego zależy wygląd całego muru. Przy murowaniu nie należy brudzić kamienia zaprawą. Gdy zaschnie ciężko się ją usuwa. Czyszczenie może też mieć wpływ na końcowe koszty ogrodzenia z kamienia naturalnego.

Zastosowanie ogrodzeń gabionowych

Ogrodzenia kute, mury z kamienia naturalnego czy słupki kamienne z kutymi przęsłami to popularne wersje płotów. Jednakże ogrodzenia gabionowe rzucają im wyzwanie. Pojawiają się coraz częściej na prywatnych posesjach. Zawdzięczają to między innymi stosunkowo niskiej cenie. Najważniejsze jest jednak to, że gabiony dają mnóstwo opcji aranżacyjnych. Poświadczyć o tym może niejedna galeria ze zdjęciami zamieszczona w sieci.

Ogrodzenia gabionowe a konkretnie ich podstawa to pusta klatka wykonana z mocnej stali. Jako wypełnienie może posłużyć dowolny rodzaj kamienia naturalnego. Płoty tego typu są stabilne, szczelne i co najważniejsze trwałe. Wykazują odporność na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Mury tego typu mogą być pełne lub też wyposażone w słupki, pomiędzy którymi rozpina się przęsło. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii ogrodzenia