Ogrodzenia z siatki krok po kroku - rodzaje siatki, ceny, opinie
Grodzenie terenów to jeden ze sposobów zapewnienia sobie bezpieczeństwa i poczucia prywatności. Obecnie dostępne są różne rodzaje ogrodzeń panelowych, z siatki w ramach stalowych czy drewnianych. Jednym z popularnych rozwiązań są płoty siatkowe, czyli tanie ogrodzenia z drutu stalowego odpowiednio wykończonego. Ich cena oraz opinie zachęcą niejednego klienta. O wszystkich właściwościach ogrodzeń z siatki w artykule poniżej.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogrodzenia z siatki – krótka charakterystyka
Nieskomplikowane i tanie ogrodzenia
Popularność płotów z siatki jest ciągle wysoka z uwagi na kilka czynników. Jednym z nich niewątpliwie jest niska cena siatki stalowej w porównaniu z innymi materiałami na ogrodzenie. Kolejną zaletą jest prostota konstrukcji, a co za tym idzie również łatwość montażu. Często z powodzeniem można przeprowadzić mocowanie płotu siatkowego samodzielnie, dzięki czemu koszt inwestycji będzie znacznie mniejszy. Wystarczy zaopatrzyć się w wybrany rodzaj siatki ocynkowanej czy plecionej, odpowiednią ilość słupów i dodatkowe elementy montażowe.
Ogrodzenie z siatki choć nie wygląda tak efektownie jak ogrodzenie panelowe to z powodzeniem spełnia swoją funkcję. Może być wykorzystane zarówno jako płot tymczasowy, ochronę przed zwierzętami, jak również ostateczne ogrodzenie posesji. Płot z siatki może być postawiony nawet na najbardziej wymagających i nierównych terenach. Szeroki wybór kolorów oraz rozstawienia oczek pozwala wybrać odpowiedni dla siebie model siatki stalowej na ogrodzenie.
Na plus jest również to, że wszelkie uszkodzenia siatki drucianej można dość szybko naprawić. Płot siatkowy można dowolnie przedłużać czy skracać, a także uzupełniać wszelkie niespodziewane ubytki. Ogrodzenie z siatki jest łatwe do transportu i ewentualnego przeniesienia w wyjątkowych sytuacjach. Funkcjonalność tanich ogrodzeń z siatki wpływa na ciągle rosnącą ich popularność.
Rodzaje siatek wykorzystywanych do ogrodzeń
Siatka druciana niezabezpieczona dość szybko może zostać pokryta rdzą. Dlatego warto skorzystać z siatki powlekanej lub z siatki ocynkowanej. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się otoczką wykonaną z polichlorku winylu, która tworzy skuteczną warstwę chroniącą drut stalowy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Z uwagi na to, iż jest to tworzywo sztuczne, to dostępne są różne kolory siatki. Choć i tak najczęściej wybierane są odcienie czerni, szarości czy zieleni. Niestety jednak na PCV mogą pojawić się odbarwienia czy drobne pęknięcia.
Siatka ocynkowana, jak sama jej nazwa wskazuje, jest pokryta warstwą cynku. Na powierzchni siatki drucianej powstaje warstwa, która skutecznie chroni, ale z drugiej strony nie pozwala uzyskać szerokiej gamy kolorów. Zaletą jest jednak to, że drut ogrodzeniowy z siatki powlekanej musi być z założenia cieńszy niż w przypadku siatki ocynkowanej. Ta różnica wpływa na jakość ogrodzenia oraz jego sztywność.
Ogrodzenie z siatki zgrzewanej czy plecionej?
Siatki ogrodzeniowe możemy również podzielić ze względu na sposób wykonania. Ogrodzenia wykonane z siatek powlekanych czy ocynkowanych mogą się składać z drutów nie połączonych na sztywno ze sobą. Takie płoty będą charakteryzować się mniejszą sztywnością. Aby ogrodzenie z siatki plecionej spełniało swoją funkcję powinno być odpowiednio naciągnięte i wspomagane specjalnymi drutami naciągowymi na trzech poziomach wysokości. Cena takiego rozwiązania będzie niższa niż w przypadku siatek zgrzewanych.
Natomiast siatka zgrzewana jest sztywniejsza z uwagi na trwałe połączenia przy pomocy drutów zgrzewanych. W takim przypadku montaż siatki jest łatwiejszy, ponieważ nie wymaga konieczności mocnego jej naciągnięcia czy dodatkowych wzmocnień. Siatka zgrzewana prezentuje się lepiej w porównaniu z siatką plecioną. Sprawdź także ten artykuł o cenach ogrodzenia z siatki.
Płot siatkowy – ceny oraz opinie
Właściwy wybór rodzaju siatki ogrodzeniowej
Ogrodzenie z siatki w ramach stalowych jest rozwiązaniem praktycznym i niedrogim, co widać w opiniach klientów. Ceniona jest najczęściej łatwość montażu, która przekłada się na jego samodzielne wykonanie. Płot siatkowy choć nie wygląda nowocześnie, to dopasuje się do domów czy budynków w każdym stylu.
Szeroki wybór kolorów, rodzajów siatek czy rozstawienia oczek pozwala dobrać odpowiedni model do preferencji klienta. Płot z siatki w zależności od powierzchni nie powinien być drogą inwestycją porównując go choćby z ogrodzeniem drewnianym czy kamiennym. Warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić nie tylko w formie ogrodzenia tymczasowego podczas budowy.
Koszt zakupu wybranej siatki na ogrodzenie
Ceny podane za ogrodzenie siatkowe w ramie stalowej zwykle podawane są w zł/mb. Dlatego całkowity koszt inwestycji będzie zależny od długości planowanego ogrodzenia i kosztów ewentualnej robocizny. Rodzaj siatki czy planowana podmurówka również będą miały wpływ na cenę.
Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli płot siatkowy ma być tymczasowy, to nie zawsze trzeba korzystać z materiałów najwyższej jakości. Inaczej będzie w przypadku, jeśli planowane jest ogrodzenie terenu siatką drucianą na stałe. Dodatkowe elementy takie jak furtka, brama wjazdowa czy daszki są wyceniane indywidualnie zgodnie z projektem.
- Siatka ogrodzeniowe niezabezpieczona – 6-10 zł/mb
- Siatka ogrodzeniowa ocynkowana lub powlekana – 15 – 20 zł/mb
- Koszt wykonania dodatkowo podmurówki – 25-35 zł/mb
Płot z siatki z podmurówką czy bez? Porady praktyczne
W przypadku tymczasowego płotu z siatki nie ma konieczności wykonania bazy z podmurówki. Jeśli jednak planowane jest wykonanie ogrodzenia z siatki jako docelowego, warto zastanowić się nad jej wybudowaniem. Koszty całej inwestycji wzrosną, ale z drugiej strony płot siatkowy zyska większą stabilność i trwałość.
Aby wykonać ogrodzenia siatkowe z podmurówką, należy wykonać fundamenty na co najmniej 1 metr głębokości. Takie rozwiązanie zabezpieczy teren przed niechcianymi gryzoniami czy innymi zwierzętami, a także ochroni słupki przed działaniem wody i wilgoci.