Ogrodzenie systemowe – co to jest?

Ogrodzenie systemowe, inaczej zwane ogrodzeniem panelowym, to zestaw gotowych, powtarzających się elementów, przygotowanych do błyskawicznego montażu. Elementy przytwierdza się do specjalnych słupków. Tego rodzaju ogrodzenie nie jest wcale gorszej jakości niż samodzielnie robione sztachety czy budowane podmurówki.

Panelowe systemy ogrodzeniowe mają bardzo wiele zalet. Są już gotowe i u jednego producenta możesz znaleźć wszystko: bloczki fundamentowe i podmurówkę, słupki, łączniki przęsła. Co więcej, takie rozwiązanie jest o wiele szybsze niż robienie zwykłego płotu. A co za tym idzie – tańsze i wygodniejsze. Są także uniwersalne. Pasują niemalże wszędzie. Ich montaż trwa chwilę i nie jest skomplikowany, więc możesz to zrobić samodzielnie. Jeśli jednak zdecydujesz się na ekipę, zaoszczędzisz wiele czasu – zrobienie ogrodzenia dla sprawnego zespołu to tak naprawdę 1 dzień. Bardzo dużym plusem ogrodzeń systemowych jest ogromny wybór. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Ogrodzenie panelowe – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów płotów systemowych. Jest to związane z materiałem, z którego zostały zrobione elementy. Najbardziej popularne są płoty metalowe, ale ta kategoria jest bardzo zróżnicowana. Może być to zarówno zwykła (lub wzmocniona i grubsza) siatka, a także po prostu ocynkowany panel z giętego metalu, o wiele bardziej elegancki i szykowny. Płoty metalowe mogą być także stosowane jako ogrodzenia przemysłowe – świetnie się sprawdzają.

Na uwagę zasługują także betonowe i drewniane. Mogą być ażurowe lub pełne, złożone z różnych elementów lub jednolite. Ogrodzenie segmentowe z drewna najczęściej wymaga zrobienia cokołu (by sztachety nie zachodziły glonem i nie rozkładały się od wilgoci i kontaktu z ziemią), co zajmuje nieco więcej czasu. Jednak w przypadku innych materiałów wystarczy zrobić fundamenty punktowe, w których zatapia się słupek. Takie ogrodzenie będzie stabilne i trwałe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych?

Panelowe systemy ogrodzeniowe – ogrodzenie z siatki i metalowe

Wybór jest tak duży, że trudno zdecydować się na jedno rozwiązanie. Ogrodzenia panelowe metalowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ogrodzenie z siatki nie wszędzie pasuje i czasami wydaje się mniej korzystne. Jest to dobre rozwiązanie przejściowe, kiedy chcesz odgrodzić się na przykład na czas budowy. Ogrodzenie siatkowe świetnie sprawdza się także na działkach i w przypadku bardzo dużych posesji, jest bowiem tańsze. Do wyboru masz panele ocynkowane lub lakierowane.

Metal natomiast o wiele lepiej sprawdzi się w pobliżu eleganckich i nowoczesnych domów. Panele metalowe są złożone często z ciekawie ułożonych pasków na różnych wysokościach. Bardzo ładnie wygląda z podmurówką i na cokoliku. Podmurówka także może być wykonana z elementów prefabrykowanych, będzie to więc o wiele wygodniejsze. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Porównanie cen paneli ogrodzeniowych metalowych

Nazwa

Rodzaj

Wykończenie

Wysokość

Ceny

Przęsło Horizontal Niuwsky

Metal

Ocynk i lakier

109 cm

550 zł/szuka (2 m bieżące)

Panel Antracyt Dirox

Siatka metalowa

Ocynk i lakier

153 cm

64,1 zł/metr bieżący

Panel Sparta Polagros

Siatka stalowa

Ocynk

123 cm

42,98 zł/2,5 m bieżącego

Panel zielony Vera Wiśniowski

Siatka stalowa

Ocynk i lakier

123 cm

84.93 zł/2,5 metra bieżącego

Betonowe ogrodzenie systemowe

Bardzo dobre opinie zbiera także betonowe ogrodzenie systemowe. Są trwałe i o wiele tańsze niż ogrodzenia z giętej stali czy drewna. Na dodatek jeszcze łatwo je zamontować. Stały się bardzo popularne a producenci prześcigają się w tworzeniu ciekawych wzorów i form. Ogrodzenie betonowe jest bardzo stabilne i trwałe i będzie służyło na wiele, wiele lat.

W tym wypadku masz dwie możliwości – albo kupić poszczególne wąskie płyty – najczęściej 3 wchodzą na jedno przęsło, albo kupić cały, jednolity panel. W tym pierwszym przypadku najczęściej najwyższa płyta jest ażurowa lub ozdobnie pofałdowana, jednak wielu producentów oferuje także całe płyty o nieszablonowym wzorze.

Ogrodzenia systemowe metalowe czy też ogrodzenia panelowe i polecane rodzaje ogrodzeń systemowych, w tym też betonowe czy drewniane
Ogrodzenie systemowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

Ze względu na dużą konkurencyjność i nagłe pojawienie się firm oferujących prefabrykowane ogrodzenia betonowe, ceny są obecnie bardzo niskie i mniej więcej ujednolicone. Jedno całe przęsło (3 płyty) kosztuje od 80 do 120 zł. Dotyczy to zarówno mniejszych, jak i większych producentów, jak na przykład Kamat, Ogbet czy Inex. Sprawdź także ten artykuł o tanich ogrodzeniach różnego rodzaju.

Ogrodzenia panelowe z drewna

Ogrodzenia panelowe z drewna to także świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, którym zależy na czasie. Są już gotowe i łatwe w montażu, dlatego nie trzeba przejmować się zakładaniem czy wymierzaniem sztachetek i tym podobnymi. Ogrodzenia drewniane są z reguły już zakonserwowane i pokryte odpowiednimi lakierami, ale to może być różne u różnych producentów. Czasami może okazać się, że konieczne będzie bejcowanie i malowanie płotu po montażu.

Ogrodzenia tego rodzaju to na pewno nie są ogrodzenia przemysłowe. O wiele lepiej prezentują się w pobliżu klasycznych domów. Dobrze ochronią przed wścibstwem sąsiadów, są bowiem dość gęste, a jednocześnie bardzo lekko i ładnie wyglądają. To także najbardziej naturalny sposób na ogrodzenie, idealnie wpisujące się w wygląd wiejskiego, gęstego ogrodu.

Popularne panele ogrodzeniowe - sprawdź promocje!

Porównanie paneli ogrodzeniowych z drewna

Nazwa

Wysokość

Materiał

Impregnacja

Ceny

Bryza (Castorama)

180 cm

Sosna

Ciśnieniowa

34,98 zł/1,8 mb

Płot panelowy Blooma

180 cm

Sosna

Ciśnieniowa

118 zł/1,8 mb

Panel Kambodża Pekabet

 198 cm

Drewno wycinane laserowo

Ciśnieniowa

430 zł/mb

Panel Grevex Andrewen

180 cm

Drewno wycinane laserowo

Lakierowanie

99-119 zł/1,8 mb

Bramy wjazdowe do ogrodzenia panelowego

Dobranie bramy to czasami problem, zwłaszcza w przypadku ogrodzenia betonowego. W tym wypadku konieczne są bramy wjazdowe lub bramy przesuwne metalowe. O wiele łatwiej jest dobrać bramę do ogrodzenia metalowego czy drewnianego.

Wszyscy producenci oferują dobrane bramy, bramy przesuwne i furtki do kolekcji paneli. Najlepiej skorzystać po prostu z jednego wzoru – to będzie najlepiej do siebie pasowało. Ogrodzenia segmentowe można oczywiście dowolnie komponować, jednakże warto zachować umiar i wybrać coś z jednej linii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach metalowych w Castoramie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii ogrodzenia