Ogrodzenie z palet – jak zrobić krok po kroku?

Wykorzystanie palet przemysłowych do budowy ogrodzenia jest świetnym pomysłem. Wcale nie wymaga on od ciebie zaawansowanych zdolności manualnych, a także wybitnie drogich materiałów. Chcąc wykonać płotki z palet, należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

W pierwszej kolejności zastanów się, jak chcesz, by wyglądało ogrodzenie z palet. Czy mają to być po prostu połączone ze sobą sztachety, czy może jednak wyprofilowane deski, które odzyskasz z każdej palety. Oczywiście najprostszym ogrodzeniem będzie realizacja pierwszego pomysłu. W tym celu należy rozbroić z gwoździ całą podstawę. Wykorzystaj do tej czynności specjalne szczypce lub wyciągaczkę do gwoździ.

Kolejnym krokiem jest wygładzenie powierzchni każdego elementu palet. Mimo że budujesz ogrodzenia przenośne, to na pewno wolałbyś uniknąć wbicia drzazgi w swoje ciało, chociażby przy dalszej obróbce palet. Szlifowanie możesz wykonać przy pomocy szlifierki uniwersalnej. Jeżeli jednak nie masz takiego narzędzia, doskonale sprawdzi się najzwyklejszy drobnoziarnisty papier ścierny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Po rozmontowaniu palet oraz przeszlifowaniu potrzebnych elementów, w tym przypadku wszystkich sztachet, możesz przejść do malowania oraz impregnacji. Ogrodzenia przenośne z palet mogą być malowane w dowolnych kolorach. Ciekawą propozycją będzie pomalowanie każdej sztachety na inny kolor. Zarówno nakładanie farby oraz impregnatu do drewna, może odbywać się na wiele sposobów. Najszybciej i najprościej wykonasz to przy pomocy pistoletu natryskowego. Jednak równie dobrze sprawdzi się pędzel lub wałek.

Ogrodzenie z palet podczas malowania pistoletem, a także meble z palet i płotki z palet, czyli sposoby na wykorzystanie palet
Ogrodzenie z palet krok po kroku – wykonanie, koszty, opinie, porady

Do łączenia poszczególnych elementów sprawdzą się metalowe łączniki z wkrętami. Przydatnym narzędziem okaże się wiertarko-wkrętarka. Pamiętaj, aby dopasować rozmiar i kąt łączników do wymyślonego przez siebie ogrodzenia. Tego typu ogrodzenia tymczasowe nie wymagają wylania fundamentów, a nawet wykonania podmurówki. W celu posadowienia płotu z palet sprawdzą się drewniane słupki, które jednocześnie spełnią rolę łącznika pomiędzy kolejnymi paletami. Jak już wcześniej wspomniano, płotki z palet mogą być wykonane również z wyprofilowanych, pojedynczych sztachet. Wtedy jednak tak zrobione ogrodzenia przenośne o wiele lepiej sprawdzą się przy wydzielaniu ogródka lub trawnika, niż ogradzaniu całej posesji. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze bramy wjazdowe

Szukasz nowoczesnej bramy wjazdowej, która nie kosztuje mnóstwa pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane bramy przez naszych czytelników.

Pozostałe pomysły na wykorzystanie palet i ich wycena

Ogrodzenie z palet jest tylko jedną z wielu możliwości wykorzystania drewnianych platform. Ostatnio bardzo popularne stają się meble z palet. Tak jak w przypadku ogrodzeń, możesz je wykonać samodzielnie lub zamówić. Pod tym względem wykorzystanie palet jest naprawdę wszechstronne. Do popularnych mebli zaliczymy:

  • Kanapy z palet – najczęściej tego typu meble z palet służą jako zestaw wypoczynkowy na taras lub balkon. Jeżeli jednak cenisz sobie oryginalność, to z pewnością kanapy z palet mogą posłużyć również w salonie. Składają się one przynajmniej z dwóch ułożonych na sobie poziomo platform, które otoczone są pionowo ustawionymi paletami, pełniącymi rolę oparć. Specjalne poduszki i materace przeznaczone do mebli ogrodowych, posłużą jako wygodne siedzisko.
  • Stolik z palet – może to być po prostu podwójnie ułożona paleta. Przy czym blat wcale nie musi być cały odeskowany. Ciekawym rozwiązaniem jest stolik z palet z przymocowanymi kółkami. W ten sposób zyskasz mobilny mebel.

Oczywiście pomysły na wykorzystanie palet są nieograniczone. W dużej mierze zależą one od naszego zapotrzebowania, a nawet kreatywności. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na własnoręcznie wykonane meble z palet lub ogrodzenia tymczasowe, warto dowiedzieć się, ile kosztują poszczególne materiały. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Wycena materiałów na meble i płotki z palet:

Materiał

Cena

Drewniana paleta Euro wielorazowa na ogrodzenia tymczasowe

70,72 zł/szt.

Paleta jednorazowa 7 desek 1200x800 mm

27,95 zł/szt.

Paleta z pełnym blatem 1200x800 mm

38,95 zł/szt.

Farba do drewna Kolory Ogrodu, Biały Skandynawski, Sadolin

19,95 zł/szt.

Altax impregnat do drewna ogrodowego

53,90 zł/szt.

Pomysły na wykorzystanie palet mogą być również realizowane przez inne osoby. Dlatego za gotowe meble z drewnianych platform przykładowo zapłacisz:

Ceny gotowych mebli z palet

Nazwa produktu

Cena

Kanapy z palet vida X, 15 elementów z 9 poduszkami

2.677,00 zł

Siedzisko z palet Maxi

499,00 zł

Stolik z palet

369,00 zł

Meble ogrodowe z palet – stolik i3 ławki

700,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii ogrodzenia