Płot sztachetowy nie tylko do domów wiejskich

Płoty ze sztachetek kojarzą nam się głównie z domami w stylu wiejskim. Faktycznie – do sielskich scenerii nie pasuje nic innego. Ale tak naprawdę płoty sztachetowe w bardziej nowoczesnym wydaniu mogą być dopasowane do domów miejskich, dobrze wyglądają nawet przy tych nowoczesnych i minimalistycznych. Dobrze pasują także do małej architektury ogrodowej z drewna, jak altany czy wiaty. Dzięki prześwitom między sztachetami cały płot nabiera lekkości, dlatego właśnie płoty lamelowe nie są tak często spotykane.

Płoty drewniane to nie tylko proste sztachety na żerdziach. Sztachetki można zamontować także na podmurówce lub przy kamiennych czy murowanych słupkach. W tym wypadku drewno będzie tylko naturalnym dopełnieniem. Bardzo wiele osób decyduje się na ogrodzenie drewniane właśnie dlatego, że drewno wygląda naturalnie. Na dodatek jest także trwałe, chociaż oczywiście wymaga dość intensywnej pielęgnacji i konserwacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Sztachety czy drewniane przęsła ogrodzeniowe?

Płot sztachetowy można zrobić na dwa sposoby: możesz zamówić pojedyncze sztachety, pomalować je i przykręcić, albo zdecydować się na zakup gotowych przęseł drewnianych, które tylko montuje się do słupków. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Drewniane przęsła ogrodzeniowe są łatwiejsze w montażu. Mają jednak taką wadę, że mają już określony wymiar, który nie zawsze odpowiada obwodowi działki. Zatem przęsła gotowe wymuszają podzielenie ich i niektóre fragmenty nie są po prostu symetryczne. Samodzielne zrobienie płotu pozwala na takie wymierzenie ogrodzenia, by każde przęsło rozdzielone słupkiem miało taką samą lub zbliżoną długość. Wszelkie różnice można zniwelować ilością lub rozstawem sztachetek.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze przęsła ogrodzeniowe

Szukasz nowoczesnych przęseł ogrodzeniowych, które nie kosztuje mnóstwa pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane przęsła przez naszych czytelników.

Biały płot sztachetowy podczas montażu sztachet oraz polecane płoty lamelowe i płoty drewniane oraz ich ceny
Płot sztachetowy - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady

Kupno sztachet nie musi być wcale tańsze niż paneli ogrodzeniowych. W obu przypadkach najtańsi są producenci – bardzo wielu z nich oferuje możliwość bezpośredniego zakupu. Warto jednak pamiętać, że ceny są związane także z rodzajem drewna. Panele ogrodzeniowe można kupić także w sklepach typu dom i ogród. Tam można dostać także drewniane, dość podobne do sztachetowych płoty lamelowe. Dużą zaletą sztachet jest możliwość wykonania ich na zamówienie – mogą mieć różną wysokość lub wcięcia, zaokrąglenia. To najlepszy sposób na dopasowanie płotu do budynku i małej architektury ogrodowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach kompozytowych?

Ogrodzenie drewniane: wybór drewna

Wybierając drewno na płot powinno się jechać je obejrzeć. Płot musi być trwały, zatem drewno powinno być wysezonowane i zdrowe, optymalnie także zabezpieczone przed wilgocią, pleśnią i grzybem. Możesz kupić surowe deski lub od razu pociągnięte impregnatem.

Warto także zastanowić się nad rodzajem drewna na płot. Najczęściej robi się płoty sosnowe lub świerkowe. Przede wszystkim dlatego, że są po prostu najtańsze. Po drugie – drewno iglaste jest stosunkowo jasne, więc można pomalować je na dowolny kolor. Jedna sztacheta sosnowa kosztuje około 4 zł.

Dobrze sprawdza się także twardsze drewno: dąb, modrzew, jesion, olcha czy osika. Ceny sztachet mogą być w tym przypadku bardzo zróżnicowane, ale ogólnie za standardową sztachetę o wysokości 80 cm zapłacisz od 4 do 10 zł. Dużym powodzeniem cieszy się także drewno egzotyczne. Faktycznie jest ładne, ale jest dość drogie, a drewno rodzime dobrze radzi sobie nawet w czasie deszczu czy mrozu. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach drewnianych.

Wydaje się niewiele, ale należy do tego doliczyć także koszt robocizny i koszt wkrętów ze stali nierdzewnej. Tak naprawdę na jedno przęsło możesz wydać około 200-250 zł. Cena przęseł ogrodzeniowych wykonanych z drewna także zaczyna się od takich cen.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii ogrodzenia