Pomysły na płoty kamienne

Ogrodzenie z otoczaków i kamieni polnych

Nowoczesne ogrodzenia z kamienia nie przypominają już dawnych masywnych murów. Od tego, jaki rodzaj kamieni zastosujemy, zależy ostateczny efekt. Warto też przemyśleć, jaką rolę ma pełnić płotek.

Kamień łupany to materiał najłatwiej dostępny i najtańszy. Świetnie nadaje się do budowy dzikiego muru na dużej działce. Ogrodzenie z otoczaków lub kamieni polnych różnej wielkości, ułożonych nieregularnie, to bardzo popularne rozwiązanie. Kolorowe kamienie nie tylko spełnią rolę bariery, ale także będą ozdobą posesji. Zwłaszcza gdy na jej terenie znajdą się elementy architektury ogrodowej z identycznych kamieni. Ten naturalny, nieobrobiony materiał idealnie wkomponuje się w sielskie otoczenie i zieleń ogrodu.

Płoty z kamienia łupanego i ciosanego

Do budowy ogrodzeń kamiennych często używa się kamieni ciosanych lub łupanych. Doskonałe łączą się one z innymi materiałami, lecz budowa wymaga precyzji. Klasyczną linię muru można przełamać wstawkami z innych materiałów. Aby nadać mu lżejszego wyglądu, pozostawia się regularnie rozmieszczone otwory lub wystające fugi. Płoty kamienne z wapienia i piaskowca doskonale komponują się z domem, którego elewacja wykończona jest tym samym materiałem. Pięknie prezentują się płoty murowane z podziałem na przęsła i nakryte daszkiem ze spadkiem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Mur z kamienia w siatce

Gabiony (ogrodzenia gabionowe), czyli mur z kamienia w siatce, to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie teren jest wyjątkowo trudny, jak np. skarpa. Takie nowoczesne ogrodzenia z kamienia w połączeniu z zielenią ogrodu będą wyglądać minimalistycznie. Ich prostota i surowość sprawiają, że stanowią doskonałe tło dla roślin. Ogrodzenie gabionowe jako alternatywa dla ogrodzenia metalowego jest sposobem na szybkie i eleganckie ogrodzenie działki.

Płot z kamienia łączonego z innym materiałem

Płoty z kamienia można łączyć z gotowymi przęsłami z drewna lub metalu. Często spotykamy ogrodzenia z klinkieru połączone z metolowymi przęsłami. Zamiast niego możemy wykorzystać kamień łupany lub ciosany. Wykonane z kamienia słupki i fundamenty w zestawieniu z kutymi przęsłami są niezwykle nowoczesne i stylowe. Mają znacznie lżejszy wygląd od pełnych płotów. Kamień powinien wtedy występować również w architekturze ogrodowej. Ten rodzaj ogrodzeń jest znacznie bardziej oryginalny niż ogrodzenia z klinkieru.

Płot z kamienia - rodzaje i budowa

Ogrodzenia z otoczaków i kamieni polnych nieociosanych

Płot z kamienia może być wykonany różną techniką. Najczęściej zależy to od rodzaju zastosowanego materiału. A może zainteresuje cię także ten artykuł z wzorami na ogrodzenia metalowe?

Płotek kamienny z otoczaków lub kamieni polnych, jako mur dziki, to duże kamienie ułożone na sobie. Puste przestrzenie między nimi wypełnia się mniejszymi kamieniami. Do ustabilizowania całości układa się w poprzek podłużne kamienie. Warstwy są przemieszane nieregularne.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze bramy wjazdowe

Szukasz nowoczesnej bramy wjazdowej, która nie kosztuje mnóstwa pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane bramy przez naszych czytelników.

Ogrodzenia kamienne z kamieni ociosanych

Tu do wyboru mamy płot cyklopowy, układany tak, by kamienie stykały się największymi krawędziami. Kolejne warstwy układa się tak, jak mur z cegły z maksymalnie 3 spoinami. Innym sposobem budowy płotów kamiennych jest mur warstwowy z kamieni o dużej powierzchni. Kamienie ułożone w narożnikach wyznaczają grubość warstwy. Warstwa nie powinna być grubsza niż 10 cm. Płotki z kamieni o kształcie prostopadłościanów ułożonych jak cegły to mur rzędowy. W jednej warstwie układa się kamienie o podobnej wysokości. Poszczególne warstwy mogą mieć różną grubość.

Płot z kamienia z ociosanych kamieni przed domem oraz polecane płoty z kamienia i płoty kamienne do nowoczesnych ogrodów
Płot z kamienia - ciekawe pomysły, opinie, ceny, budowa krok po kroku

Ogrodzenia murowane na fundamencie

Fundament powinien sięgać do minimum 80 cm poniżej poziomu gruntu. W przypadku ogrodzeń murowanych z piaskowca lub wapienia konieczne jest zaizolowanie przeciwwilgociowe fundamentu. Niezbędna jest dylatacja, wykonana co 10-15 m. W poprzek przęsła i fundamentu wykonuje się w tym celu szczelinę, co zapobiega pękaniu muru w czasie osiadania. Kamienie łączy się zaprawą cementową. Grubość płotów z kamienia nie może być mniejsza niż 1/5 ich wysokości. Budowę zaczyna się od słupków i cokołów. Porowate kamienie, takie jak piaskowiec i wapień, wymagają impregnacji, gdyż z czasem mogą zmienić kolor i nasiąkać wodą. Dlatego wskazane jest wykonanie daszku ze spadem na szczycie muru. Prawidłowo wykonany mur z kamienia będzie znacznie trwalszy niż ogrodzenia z klinkieru czy ogrodzeń metalowych. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych.

Ceny i opinie na temat nowoczesnych ogrodzeń z kamienia

Cennik materiałów niezbędnych do budowy płotów kamiennych uzależniony jest od rejonu kraju. Dostępność materiałów jest zróżnicowana w zależności od regionu, więc dodatkowo dochodzą koszty transportu. Z tego powodu cena materiału rośnie. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne ogrodzenia z kamienia to inwestycja na wiele lat. Mur z kamienia w siatce może zostać wypełniony kamieniami różnej wielkości i rodzaju. Jego cena uzależniona jest od rodzaju kamienia, a nawet kolorystyki.

Cennik kamienia do budowy ogrodzeń w zależności od rodzaju

 Kamień polny

Od 50 do 120 zł za 1 tonę.

Piaskowiec

Od 200 do 1200 zł za 1 tonę

Granit

Od 350 do 2400 zł za 1 tonę

Sjenit

Od 250 do 500 zł za 1 tonę

Porfir

Od 150 do 400 zł za 1 tonę

Otoczaki granitowe

Od 450 do 600 zł za 1 tonę

Kamień do gabionów

Od 340 do 800 zł za 1 tonę

Powszechnie uważa się płoty z kamienia za drogie i czasochłonne w wykonaniu, za to trwałe i bardzo efektowne. Opinie na forach budowlanych są podzielone. Większość osób twierdzi, że to tańsze i trwalsze rozwiązanie, niż ogrodzenia z klinkieru. Padają też zdania, że jest to sposób na ogrodzenie wyłącznie dużej działki. Mała zostanie przez nie przytłoczona i zacieniona.

Portale budowlane polecają mur z kamienia w siatce jako nowoczesny sposób wyznaczenia granic trudno ukształtowanych działek ze skarpami. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie ogrodzenia metalowe nie spełnią swojej roli. Mur kamienny uważany jest za modny, ponadczasowy i bardzo trwały.

Podsumowanie

Nowoczesny płot z kamienia to sposób na ogrodzenie posesji dla osób ceniących prostotę i wytrzymałość. Jest ona nieporównywalna z żadnym innym materiałem. Do jego wykonania warto wykorzystać kamień występujący lokalnie, co znacznie zmniejszy koszty budowy. Cenniki w kamieniołomach są bardzo zróżnicowane. Koszt transportu może znacznie podnieść cenę.

Kamień w ogrodzeniu jest materiałem dającym świetne efekty wizualne. Powinien komponować się z elementami budynku lub architektury ogrodowej. Wtedy całość wygląda spójnie. Płot kamienny to nie tylko trwałość, ale także wysoka jakość i niepowtarzalność. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii ogrodzenia