Płoty drewniane - ogrodzenie działki wokół domu

Płot sztachetowy do ogrodzenia zewnętrznego działki

Płot sztachetowy jest najpopularniejszym i jednym z najbardziej solidnych spośród płotów drewnianych. Dlatego najczęściej wykorzystuje się go jako ogrodzenie zewnętrzne działki, aby wyznaczyć obrzeże ogrodowe. Ten rodzaj płotu bardzo dobrze będzie się komponował w domach wiejskich. Płot sztachetowy opiera się na konstrukcji, w której pomiędzy drewniane przęsła ogrodzeniowe, mocowane są poprzeczne deski. Do poprzecznych desek są z kolei montowane deski pionowo, zwane sztachetami. Płoty sztachetowe z drewna są bardzo popularnym rozwiązaniem.

Wysoki płot sztachetowy osiągający ok. 120 cm jest świetnym rozwiązaniem jako ogrodzenie zewnętrzne działki. Niższy płot sztachetowy o wysokości ok. 45 - 60 cm może posłużyć np. do wydzielania poszczególnych fragmentów ogrodu. Drewniany płot sztachetowy jest lekki i łatwy w montażu. Nie ogranicza on całkowicie widoczności, jest jednak na tyle szczelny, że skutecznie ochroni działkę przed szkodnikami. Cena płotu sztachetowego o wymiarach 100 x 180 cm wynosi od ok. 65 zł. A może zainteresuje cię także płot wykonany z siatki?

Drewniane sztachety mogą być również wypełnieniem murowanych lub kamiennych konstrukcji. Konstrukcję z drewnianych sztachet przytwierdzonych do metalowych poprzecznie poprowadzonych kątowników metalowych, które łączą betonowe przęsła ogrodzeniowe. Rozwiązanie takie jest często spotykane. Cechuje się dużą solidnością oraz estetyką.

Płoty drewniane myśliwskie

Płoty drewniane myśliwskie posiadają solidne, grube, pionowe belki, do których przytwierdzane są prześwitujące przęsła ogrodzeniowe. Przęsła ogrodzeniowe osiągają 2 - 2,5m długości. Są więc dłuższe niż innych ogrodzeniach. Ogrodzenie tego typu jest niższe od płotu sztachetowego. Takie płoty drewniane osiągają zwykle wysokość ok. 80 - 100 cm, ale spotykane są również niższe, które możemy użyć do wydzielenia stref w ogrodzie. Na rynku dostępne są płoty myśliwskie w różnych formach, np.: kratownicy.

Myśliwskie płoty drewniane służą do ogradzania działek o większej powierzchni oraz terenów, gdzie przeważa trawnik. Takie płoty drewniane sprawdzają się w przypadku ogrodów naturalistycznych, wiejskich oraz leśnych. Płoty drewniane myśliwskie można również zastosować do wydzielania poszczególnych stref w ogrodzie. Niski, kratowany płotek myśliwski można zastosować jako ogrodzenie miejsca zabaw dla dzieci.

Płot myśliwski może wyznaczać granicę działki lub pełnić funkcję dekoracyjną. Nie zasłania on jednak ogrodu i nie ochroni go przed gryzoniami. Cennik takiego płotu w małych wymiarach wynosi ok. 24 zł za 1 metr bieżący. Natomiast drewniane płoty myśliwskie do ogrodzenia działki będą kosztować od ok. 150 zł za przęsło o długości 2 m.

Inne płoty drewniane do grodzenia działki - panele ogrodzeniowe drewniane

Innymi rodzajami płotów drewnianych, którymi możemy ogrodzić naszą działkę są płoty lamelowe, osłonowe i boazeryjne. W przeciwieństwie do płotów sztachetowych i myśliwskich, nie posiadają one prześwitów. Ich drewniane panele ogrodzeniowe tworzą szczelne ściany. Są jednymi z najwyższych ogrodzeń, mogą mieć wysokość ok. 150-200cm, a ich wysokość zależy od modelu. Konstrukcję tych płotów tworzą lekkie, drewniane panele ogrodzeniowe. Dobrze sprawdzają się w ogrodach miejskich. Skutecznie chronią przed wiatrem i dziką zwierzyną.

Płoty osłonowo-ażurowe są grupą obejmującą płoty lamelowe, osłonowe czy boazeryjne, w których drewniane panele ogrodzeniowe, połączone są z dodatkowymi dekoracjami, np. z łukiem czy z kratką. Drewniane panele ogrodzeniowe płotów tego typu będą się dobrze komponować w ogrodach miejskich, mieszanych i nowoczesnych. Takie płoty drewniane mogą wyznaczyć obrzeże ogrodowe i zasłonić ogród.

Płoty ogrodowe lamelowe, boazeryjne, osłonowe i osłonowo-ażurowe to cennik w granicach 50 - 200 zł za jeden panel ogrodzeniowy. Cena zależy tutaj w dużym stopniu od materiału, z jakiego płot jest wykonany oraz od projektu. Dostępne są bardzo proste panele ogrodzeniowe tych rodzajów płotów od kilkudziesięciu złotych lub bogato zdobione w cenie kilkuset złotych.

Płoty drewniane - zastosowanie w przydomowym ogrodzie

Płot lamelowy do ogrodu - panele ogrodzeniowe drewniane

Płot lamelowy to taki rodzaj płotu drewnianego, który jest pleciony z desek. Można zakupić panele ogrodzeniowe drewniane do tego rodzaju płotu i samemu zamontować. Płot lamelowy drewniany może być ciasno pleciony lub ażurowy. Może występować jako samodzielna konstrukcja, ale może być również wypełnieniem pomiędzy murowanymi przęsłami.

Drewniana palisada ogrodowa ładnie wygląda w ogrodach rustykalnych i w stylu wiejskim. Jej cena jest wyższa niż paneli ogrodzeniowych, ale montaż nie jest wymagający
Drewniana palisada ogrodowa - rodzaje, ceny, montaż, opinie, porady

Płot lamelowy, szczególnie z łukiem, sprawdza się najlepiej do zastosowania ozdobnego wewnątrz ogrodu. Drewniane płoty tego typu w wersji ażurowej pełnią szczególnie ozdobą funkcję. Panele ogrodzeniowe drewniane płotu lamelowego sprawdzają się jako architektura ogrodowa. Dzięki nim można utworzyć zakątki np. na grilla w ogrodzie.

Płoty ogrodowe lamelowe można również wykorzystać jako ogrodzenie zewnętrzne całej działki, np. układając panele ogrodzeniowe na podmurówce, pomiędzy murowanymi przęsłami. Panel ogrodzeniowy płotu lamelowego to cena w granicach 100 - 200 zł. Sprawdź także cennik ogrodzeń różnego typu.

Płot żaluzjowy w ogrodzie

Drewniany płot żaluzjowy w ogrodzie jest specyficznym rodzajem płotu drewnianego stosowanego wewnątrz ogrodów. Skonstruowany jest na zasadzie umieszczenia drewnianych żaluzji wewnątrz drewnianej ramy.

Stosowane są najczęściej w tych częściach ogrodu, w których się wypoczywa. Mogą służyć do osłonięcia i ochrony przed parzącymi promieniami w upalne dni i wścibskimi oczami sąsiadów. Gdy z kolej chcemy roślinom w naszym zakątku udostępnić słońce, można te żaluzje odsłonić.

Cena płotu żaluzjowego jest zależna od jego jakości, od tego z jakiego rodzaju drewna został wykonany oraz od jego wielkości i wynosi średnio od ok. 300 zł.

Płoty ogrodowe z półwałków, płoty ażurowe z kratką i bambusowe płoty ogrodowe

Drewniane płoty z półwałków są doskonałymi elementami ozdobnymi ogrodu. Płoty ogrodowe z półwałków mogą w bardzo estetyczny sposób wydzielić poszczególne elementów ogrodzie, jak na przykład rabaty, skalniaki, czy trawniki. Tego rodzaju płoty ogrodowe są bardzo niskie, osiągają ok. 10 - 20 cm wysokości oraz są bardzo proste w konstrukcji. W uproszczeniu można powiedzieć, że wyglądają jak miniaturki tradycyjnego płotu sztachetowego. Zwykle najdłuższe sztachety są po prostu wkopywane w ziemię. Poprzez kontakt z gruntem, trwałość tego rodzaju płotu szacuje się jedynie na kilka lat. I to pomimo częstego impregnowania. Cena płotu z półwałków wynosi ok. 25 zł za metr bieżący.

Płoty ażurowe z kratką skonstruowane są z cienkich, drewnianych listewek, które są względem siebie bardzo gęsto montowane. Takie ogrodzenie jest bardzo lekkie, stosuje się je w ogrodzie. Cechuje się bardzo dużymi prześwitami. Panele ogrodzeniowe drewniane płotów ażurowych z kratką przyjmują dowolne wysokość i kształty. Bardzo popularna jest forma krat, ścianek oraz trejaży. W ogrodach przydomowych czy ogródkach działkowych są zazwyczaj obsadzane pnączami. Kosztują one ok. 50 - 150 zł za pojedynczy panel ogrodzeniowy tego typu.

Płoty ogrodowe z bambusa są bardzo dobrym rozwiązaniem w ogrodach orientalnych. Mogą osiągać wysokość od 80 do 160cm. Najczęściej w sprzedaży są dostępne jako maty. Płoty bambusowe tworzą szczelne ściany, które skutecznie chronią przed wiatrem oraz zapewniają odosobnienie i prywatność. Technicznie mogą również stanowić fragment głównego ogrodzenia, najczęściej jednak są wykorzystywane do dzielenia poszczególnych części ogrodu. Dosyć popularne jest także ich wykorzystanie do osłaniania przed wiatrem i wścibskimi oczami sąsiadów i przechodniów balkonu lub tarasu. Podobne w swoich właściwościach i wykorzystaniu są płoty z wikliny, trzciny czy suchej, zawijanej kory. Cennik jaki osiągają tego typu panele ogrodzeniowe drewniane kształtuje się w granicach 50 - 200 zł za metr bieżący w zależności od jakości i materiału, z jakiego jest wykonany.

Palisada ogrodowa jako mała architektura ogrodowa

Do tworzenia małych przestrzeni w ogrodzie znakomicie sprawdzi się palisada ogrodowa. Układając małe paliki obok siebie jako palisady ogrodowe można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Zakupić można całe zestawy do tego celu i wykonać samemu małe zakamarki z użyciem palisady. Palisada ogrodowa to ciekawe rozwiązanie.

Palisada ogrodowa to rozwiązanie do tworzenia rabat, skalników czy innych wyodrębnionych przestrzeni dla roślin czy elementów ogrodu. Taka palisada ogrodowa może również tworzyć schodkowe przestrzenie dla roślin. Ma szereg zastosowań jako mała architektura do ogrodu. Palisada ogrodowa może również posłużyć jako materiał do budowy schodów na ścieżkach ogrodowych. Palisada ogrodowa jest rozwiązaniem trwałym i bardzo praktycznym. Gdy zdecydujemy się na zakup palisady, musimy być gotowi na cennik od ok. 1,50 zł za jeden palik.

Płoty drewniane - konserwacja i pielęgnacja

Płoty drewniane należy zabezpieczać przed działaniem czynników zewnętrznych. Drewno jest materiałem szczególnie narażonym na szkodliwe działanie pleśni, grzybów, owadów oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne. Producenci oferują gotowe płoty drewniane, panele ogrodzeniowe drewniane i inne elementy impregnowane ciśnieniowo, malowane ręcznie lub impregnowane metodą natryskową. Gdy kupujemy gotowy zaimpregnowany płot lub jego elementy, najlepiej wybierać drewno impregnowane ciśnieniowo.

W przypadku, gdy sami wykonujemy płot drewniany lub nie jest on odpowiednio zabezpieczony przez producenta, musimy zadbać o jego odpowiednie zakonserwowanie. Wówczas musimy zaimpregnować zarówno drewniane przęsła ogrodzeniowe, jak i drewniane panele ogrodzeniowe. Zwykle do impregnacji drewna stosuje się impregnaty, lakiery, lakierobejce i oleje. Powinniśmy również pamiętać o tym, by co kilka lat ponawiać impregnację. Gdy sami impregnujemy drewno, musimy wiedzieć o tym, że preparaty nanosi się pędzlem i dokładnie rozprowadza po całej powierzchni. Jeśli chcemy pomalować płot powinniśmy użyć do tego farb akrylowych. Stosowanie innych farb jest niewskazane. Warto również co kilka lat malować nasz płot drewniany, gdyż farba płowieje na słońcu.

Wśród ogrodzeń domów, działek oraz wewnątrz ogrodów płoty drewniane cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. Mamy do wyboru płot sztachetowy, płot lamelowy lub płot żaluzjowy. Panele ogrodzeniowe drewniane osiągają przystępne ceny. Możemy się zdecydować na płoty ogrodowe z łukiem czy płoty drewniane z kratką. Równie popularna jest palisada ogrodowa.

ikona podziel się Przekaż dalej