Płoty lamelowe – charakterystyka

Płoty lamelowe są wybierane przede wszystkim przez osoby, które cenią sobie prywatność i chcą osłonić swój ogródek przed wzrokiem postronnych osób. To rozwiązanie, które dobrze sprawdza się zwłaszcza w posesjach zlokalizowanych blisko ulicy czy często uczęszczanego chodnika. Płotki lamelowe są bowiem pełne.

Jest to gotowy panel ogrodzeniowy, który składa się z cieniutkich listewek. Są one ułożone poziomo, co już sprawia, że wyglądają oryginalnie i dekoracyjne. Listewki są ułożone bardzo blisko siebie, dlatego płot nie pozwala na prześwit. Ma to swoje wady i zalety, więc lamelowe ogrodzenia zbierają bardzo różne opinie. Z jednej strony dobrze osłaniają, z drugiej – mogą wydawać się ciężkie i zacieniać podwórko. Dlatego dobrym rozwiązaniem są drewniane przęsła ogrodzeniowe z kratką na górnej części. Może ona służyć za pergolę, ponieważ po płotach tego rodzaju bardzo chętnie pną się rośliny. Płot lamelowy z kratką ciekawie się prezentuje. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Płoty lamelowe a sztachetowe

Płoty lamelowe zdają się wypierać te tradycyjne ogrodzenia drewniane. Jednak jest wiele miejsc, gdzie płot sztachetowy zawsze będzie lepiej się prezentował. Płoty lamelowe zacieniają ogród lub jego części, co może stać się dużą zaletą, jak i wadą. Świetnie sprawdzają się w roli odgradzania elementów ogrodu. Są dobrym rozwiązaniem, jeśli sąsiednie działki są małe i blisko do siebie przylegają. Wtedy płot lamelowy to gwarancja zachowania prywatności.

Z drugiej strony nie zawsze pasuje do małych, wiejskich domków. W przypadku domów w stylu rustykalnym lub ogrodów wiejskich płot sztachetowy zawsze sprawdzi się najlepiej. To samo dotyczy dużych willi i ekskluzywnych, nowoczesnych domów. Płot lamelowy niekoniecznie dobrze się sprawdzi. W tym wypadku o wiele lepszym rozwiązaniem jest kamienny lub z kutej stali. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach kompozytowych?

Gotowe drewniane przęsła ogrodzeniowe

Płotki lamelowe są bardzo wygodne w montażu. To gotowe panele ogrodzeniowe, które wystarczy przymocować do słupków. I to obojętnie jakich – metalowych lub drewnianych. Gotowe przęsła mocuje się o wiele szybciej niż pojedyncze sztachety, więc czas robienia takiego płotu i koszt robocizny nie wyniesie nas za wiele. Płoty drewniane nie muszą być więc wcale takie drogie.

Dużą zaletą gotowych paneli jest to, że można wykorzystać do nich stare słupki lub na przykład zastąpić nimi tymczasową siatkę. Dlatego płoty lamelowe zbierają takie dobre opinie. Oczywiście jeśli robi się ogrodzenie od podstaw, wymaga to zrobienia niskiej podmurówki i wylania fundamentów. I to dość solidnych – trzeba pamiętać, że płoty drewniane pełne mogą być dość ciężkie, potrzebują więc odpowiedniego wsparcia. Pod słupki powinno się zrobić wykop do 80 cm, fundamenty na długości płotu powinny sięgać co najmniej 50 cm w głąb ziemi. Jest to jednak zależne od wielu czynników, na przykład od przepuszczalności podłoża i strefy przemarzania.

Wiele osób boi się, że gotowe przęsła ogrodzeniowe będą wyglądały dość topornie. W końcu są prefabrykatami o określonej szerokości i trudno je będzie dopasować do zmian terenu czy obwodu działki w ogóle. Nic bardziej mylnego. Jeśli zdecydujesz się na zakup paneli lamelowych u producenta, możesz liczyć na to, że będą tam różne panele przejściowe, o różnych wysokościach i szerokościach. Wszystko po to, byś mógł stworzyć płot, jakiego potrzebujesz. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach drewnianych.

Producenci i ceny płotów lamelowych

Ceny ogrodzenia lamelowego mogą być bardzo różne. Najczęściej producenci podają cenę jednego panelu, w każdej kolekcji jest ich co najmniej kilka o różnych wymiarach i różnych cenach. Znaczenie ma oczywiście także materiał, z którego jest zrobione ogrodzenie. Może to być deska kompozytowa lub drewno. Klasy i gatunki drewna także mogą mieć różne ceny.

Ogrodzenie lamelowe jest produkowane przez wiele rodzimych marek. Warto się nimi zainteresować, bowiem polskie drewno jest dobrej jakości i klasy. Na uwagę zasługuje Andrewex, Wooder, Bartosz czy B&D; Burchex. Płotki lamelowe w ich ofercie mają atrakcyjne ceny. Panele można kupić także w sklepach typu dom i ogród, jak Castorama, Leroy Merlin czy OBI. Warto jednak zwrócić uwagę, że tam możesz liczyć na najprostsze wzory i standardowe wymiary. Jeśli chcesz mieć bardziej nietypowy płot, raczej trzeba poszukać możliwości zakupu w specjalistycznym sklepie lub bezpośrednio u producenta.

Płoty lamelowe czy też płot sztachetowy, opinie, zastosowanie, ciekawe projektyi rozwiązania oraz polecane ogrodzenia lamelowe
Płoty lamelowe - opis, opinie, ceny, najlepsi producenci, porady
Orientacyjne ceny ogrodzeń kompozytowych i drewnianych lamelowych

Producent

Gama

Wzór

Materiał

Wymiary

Cena

Andrewex

Graven

Płot z kratką na górze

Drewno

180 x 180 cm

170 zł/sztuka

Andrewex

Bern

Prześwity w górnej części

Drewno

90 x 180 cm

100 zł/sztuka

Wooder

-

Łuk z kratką

Sosna

180 x 180 cm

140 zł/sztuka

B&D Burchex

Lea

Z kratką w kształt litery omega

Sosna

120 x 180 cm

170 zł/sztuka

DeckPol

-

Proste przęsło

Deska kompozytowa

180 x 180 cm

380 zł/sztuka

Ceny ogrodzeń kompozytowych i drewnianych lamelowych różnią się także ze względu na poziom zdobienia. Wzorów jest mnóstwo. Te najprostsze nie kosztują dużo, ale im więcej łuków, kratek, prześwitów w górnej części, tym wyższa cena. Takie prześwity nadają ogrodzeniu lekkości, warto więc zainwestować w bardziej ozdobne panele.

Dobrze prezentują się te o łukowatym zakończeniu – obojętnie, czy będą to proste łuki, w kształcie litery omega, puste, wypełnione kratką czy poprzecznymi belkami. Ciekawie prezentują się także te panele, które w górnej części pod łukiem mają ozdobne mandale z giętego drewna. Są one niestety także najdroższe, ale zdecydowanie warte uwagi. Można zminimalizować koszt całego ogrodzenia, łącząc je z prostymi panelami w dalszej części ogrodu. Bardzo ozdobne wygląda także drewno ryflowane (z ozdobnymi żłobieniami), chociaż ono także może być co nieco droższe. A może zainteresuje cię także ten artykuł z aktualnym cennikiem ogrodzeń?

Ogrodzenia lamelowe – drewno czy deska kompozytowa?

Wybierając ogrodzenia lamelowe należy się zastanowić, czy powinniśmy wybrać drewno, czy raczej deskę kompozytową. Płoty drewniane ładnie się prezentują, są naturalne, ale niestety wymagają konserwacji. Drewno nie reaguje zbyt dobrze na stałą wilgoć. Dlatego też powinno być impregnowane i myte jak najczęściej się da. Czasami od trawy pojawia się na nim mech lub porosty, które mogą szybko sprawić, że płot zmurszeje. Raz w roku ogrodzenie powinno zostać potraktowane impregnatem lub farbą z impregnatem do drewna. Należy także regularnie usuwać z niego zanieczyszczenia.

To właśnie sprawia, że deska kompozytowa jest popularnym rozwiązaniem. Ona nie wymaga w zasadzie żadnej szczególnej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie, tak naprawdę będzie trwała przez wiele lat bez malowania czy impregnowania. Z drugiej strony jednak nie zawsze wygląda dobrze no i jest znacznie droższa. Deska kompozytowa jest także mniej ekologiczna niż naturalne drewno. Właśnie z tego powodu czasami warto zainwestować trochę czasu w pielęgnację ogrodzenia drewnianego. Płot lamelowy z kratką to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej