Panele ogrodzeniowe - wady i zalety

Nowoczesny płot z paneli

Panelowe systemy ogrodzeniowe systematycznie wypierają z rynku tradycyjne płoty z siatki. Dzieje się tak za sprawą ich niepodważalnych zalet. Pierwszą z nich jest atrakcyjna cena zestawu. W jego skład wchodzą takie elementy ogrodzenia jak panele, słupki i niezbędne akcesoria montażowe. Jeśli zaś chodzi o sam montaż to jest on szybki i prosty. Można przeprowadzić go w 1-2 dni. Nie potrzebne są do tego skomplikowane narzędzia.

Płoty panelowe wykonuje się z trzech odmiennych materiałów. Najczęściej powstają ze stalowych prętów profilowanych lub zgrzewanych na przecięciach. Poza nimi do dyspozycji mamy wersje z drewna oraz betonu prefabrykowanego. Każda z tych odmian występuje w wielu wzorach i kolorach. To daje inwestorowi spore pole manewru. Oczywiście płot z paneli ma też swoje wady. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Panelowy system ogrodzeniowy – zalety i wady

Zalety

Wady

Atrakcyjna cena, szybki i bezproblemowy montaż.

Przęsła ogrodzeniowe są zazwyczaj ażurowe, przez co nie zapewniają całkowitej prywatności na posesji.

Możliwość samodzielnego montażu bez konieczności zakupu skomplikowanych narzędzi.

W przypadku wersji drewnianych konieczna jest cykliczna konserwacja.

Duży wybór przęseł ogrodzeniowych z nowoczesnym wykończeniem.

Stalowe panele z dodatkowym zabezpieczeniem przed korozją są droższe od wersji podstawowych.

Łatwa wymiana uszkodzonych elementów ogrodzenia.

Stosunkowo mała ilość dekoracyjnych modeli. Standardowe odmiany pod względem estetyki ustępują pola przęsłom kutym.

Stabilna i wytrzymała konstrukcja.

Płoty panelowe i ich rodzaje

Najpopularniejsze przęsła ogrodzeniowe produkowane są z prętów stalowych lub profili zgrzewanych na przecięciach. Tworzą one regularne oczka, najczęściej prostokątne lub kwadratowe. Nowoczesne płoty metalowe powstają z materiału pokrytego warstwą antykorozyjną. Najczęściej jest to ocynkowanie ogniowe, w droższych produktach jest jeszcze dodatkowa warstwa poliestrowana. Słupki i wszelkie elementy montażowe korzystają z tej samej ochrony. 

Dobrymi opiniami mogą pochwalić się betonowe panele ogrodzeniowe. Występują w kilku ciekawych wzorach i kolorach. Ich zaletą jest też to, że mogą być pełne, czyli całkowicie zasłaniać widok na posesję. Elementy osłonowe w połączeniu z ażurowymi tworzą ciekawą kompozycję. Te systemy ogrodzeniowe mogą jednak okazać się droższe od stalowych. Przede wszystkim, dlatego, że są cięższe a to zwiększa koszty transportu. Montaż jest też bardziej pracochłonny. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych.

Nowoczesne płoty stalowe i betonowe już za nami. Czas więc na wersje drewniane. Do ich produkcji używa się egzotycznego lub rodzimego drewna świerkowego, dębowego czy sosnowego. Panele ogrodzeniowe tego typu mogą być pełne, ażurowe lub stanowić połączenie obu stylów. Często są też stylizowane na tradycyjne płoty. Producenci oferują wiele ciekawych wzorów i wariantów kolorystycznych. Wadą tego rozwiązania jest konieczność cyklicznej konserwacji paneli.

Ogrodzenia panelowe – ceny i popularni producenci

Parametry nowoczesnych płotów metalowych

W kwestii wysokości ogrodzenia mamy do dyspozycji kilka wariantów. Maksymalna wysokość to przeważnie 2,2 metra. Oczywiście nie trzeba decydować się na taką właśnie wysokość. Na rynku znajdziemy ogrodzenia sięgające 2/ 1,8/ 1,7 metra. Najniższe wersje to zazwyczaj 1,2 oraz 1,5 metra. Tak duża różnorodność pozwala na optymalne dopasowanie wysokości ogrodzenia do upodobań inwestora.

Płot z paneli, czyli przęsła ogrodzeniowe i płoty panelowe oraz ich ceny i opinie na ich temat, zastosowanie i montaż
Płoty panelowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze bramy wjazdowe

Szukasz nowoczesnej bramy wjazdowej, która nie kosztuje mnóstwa pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane bramy przez naszych czytelników.

W kwestii szerokości przęseł stalowych pole manewru jest znacznie mniejsze. Standardowa szerokość wynosi 2,5 metra. Alternatywą są panele o szerokości 2 metrów. Im szersze przęsło tym mniej słupków potrzeba do stworzenia pełnego płotu osłonowego. Dla wersji drewnianych standardem są wymiary 180x180 cm. Pozostając przy słupkach, można je zamontować na kilka sposobów. Wersje ze stopką przykręca się do cokołu. Słupki bez stopki umieszcza się na fundamencie punktowym lub podmurówce. Warto wiedzieć, że te elementy ogrodzenia można wymurować i do nich dodać panele. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Klasyczne ogrodzenie panelowe powstaje z drutu. Jego średnica wynosi zazwyczaj 4-5 mm. Istnieją też wersje nieco lżejsze, w nich średnica drutu wynosi 3,5 lub 3,8 mm. Jednakże mniejsza waga jest uzyskiwana kosztem wytrzymałości płotu. Ważna jest też wielkość oczek. Standardem w tej kwestii są wymiary 50x200 mm. Planując zakup ogrodzenia panelowego warto mieć te parametry na uwadze. Ważnym kryterium wyboru są też opinie o danym producencie.

Ceny panelowych systemów ogrodzeniowych

Panele ogrodzeniowe powstają z drutu stalowego, drewna lub betonu. Różna jest też ich cena. Przybliżony przedział cenowy wynosi 40-200 zł za przęsło. Tak duży przedział nie wynika wyłącznie z różnic materiałowych. Wpływ na cenę ma też rodzaj zabezpieczenia przed korozją, konkretny wzór oraz wymiary panelu. Jeśli nie montujemy ogrodzenia samodzielnie, do kosztów trzeba też doliczyć wynagrodzenie pracowników.

Przykładowy cennik ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe Polbram Steel

Panele ogrodzeniowe Jarmex

Ogrodzenia panelowe Polagros Sparta

Ogrodzenia panelowe Bjork

Wymiary przęsła

Standard to 250x143 cm.

Standard to 250x152 cm.

Zazwyczaj 250x130 cm.

Standard to 180x180 cm.

Materiał

Ocynkowana siatka stalowa

Stalowy drut.

Ocynkowana siatka stalowa.

Pełne ogrodzenia osłonowe z drewna.

Cena pojedynczego panelu

Około 160 zł za przęsło plus ewentualne koszty montażu.

Około 80 zł za przęsło plus ewentualne koszty montażu.

Około 100 zł za przęsło plus ewentualne koszty montażu.

Około 150 zł za przęsło plus ewentualne koszty montażu.

W sklepach budowlanych lub bezpośrednio u producentów możemy kupić pojedyncze panele lub też kompletne ogrodzenie. Zdecydowanie lepiej postawić na tą drugą opcję. Otrzymamy, bowiem nie tylko przęsła i słupki, ale też wszystkie niezbędne elementy montażowe. Co równie ważne, całość będzie wykonana w tym samym stylu, a więc spójna pod względem estetyki. A może zainteresuje cię także ten artykuł z wzorami na ogrodzenia metalowe?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii ogrodzenia