Podmurówka betonowa – krótka charakterystyka

Podmurówka do ogrodzenia - właściwości

Ogrodzenia systemowe czy wykonane z paneli ogrodowych wymagają często solidnego wzmocnienia w postaci fundamentów czy właśnie podmurówki. Płyta betonowa wpływa na stabilność całej konstrukcji i jej trwałość na wiele lat. Podmurówka betonowa może być wykonana bezpośrednio na budowie, a może być także utworzona z prefabrykowanych desek betonowych.

Podmurówka ogrodzeniowa dostępna jest w wielu wzorach, rozmiarach i typach. Mogą to być płyty gładkie czy deski betonowe z posypką. Szeroki wybór wzorów pozwala dopasować podmurówki do każdego typu ogrodzenia. Deski betonowe do paneli ogrodzeniowych również idealnie wkomponują się w praktycznie każdy styl wykończenia domu.

Prefabrykowane podmurówki są łatwe w montażu, ponieważ nie wymagają zbyt dużej ilości prac fundamentowych. Wystarczy jedynie wykonać otwory na słupki do paneli ogrodzeniowych. Podmurówka betonowa sprawdzi się do wielu typów ogrodzeń, co ważne nie tylko tych w zabudowie jednorodzinnej. Podmurówka ogrodzeniowa to element wykorzystywany często na terenach rekreacyjnych czy przemysłowych.

Zalety podmurówki ogrodzeniowej

Płyta ogrodzeniowa wykonana z betonu posiada bardzo dużo zalet. Dzięki temu jej popularność w ostatnich latach sukcesywnie się zwiększa. Systemowa podmurówka betonowa zabezpiecza siatkę czy panele ogrodzeniowe przed wilgocią z ziemi oraz niechcianą roślinnością. Prefabrykowane deski betonowe są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają poświecenia dużej ilości czasu. Są praktyczne i funkcjonalne, ponieważ pasują praktycznie do każdego typu ogrodzeń, nie tylko do paneli ogrodzeniowych.

Gotowe podmurówki betonowe to oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba wyrabiać na bieżąco betonu, co pozwala zachować porządek na placu budowy. Nie ma konieczności wykonywania szalunku czy zakupu stali celem wykonania zbrojenia. Najczęściej korzysta się z wysokiej jakości betonu, który dodatkowo cechuje się wysoką wytrzymałością na mróz.

Prefabrykowane podmurówki betonowe – producenci oraz cena

Gładka czy ozdobna deska betonowa?

Cena pojedynczej prefabrykowanej czy samodzielnej zrobionej podmurówki zależy od kilku czynników. Podobnie jak w przypadku elewacji z kamienia. Cennik wybranych producentów przedstawia dokładnie, jak to ceny produktów są proporcjonalne do ich wymiarów. Również to czy systemowa podmurówka będzie gładka czy z dodatkową posypką będzie wpływać na ostateczny koszt inwestycji.

Zazwyczaj jednak pojedyncza deska betonowa o długości 2 metrów będzie kosztować kilkadziesiąt złotych. W przypadku dodatkowych zdobień cena może wzrosnąć. Każdy producent prefabrykowanych desek betonowych pod ogrodzenie oferuje również dodatkowe elementy takie jak łączniki. Ich cena będzie również wpływać na ostateczny koszt inwestycji.

Podmurówka betonowa pod nowoczesne ogrodzie metalowe, a także rodzaje, producenci oraz ceny podmurówek betonowych
Podmurówka betonowa pod ogrodzie krok po kroku, rodzaje, producenci, ceny oraz wady i zalety

Warto także pamiętać o robociźnie. Nie każdy potrafi samodzielnie zamontować gotowe podmurówki betonowe. Pomimo zakupu prefabrykowanych elementów często konieczne będzie zatrudnienie ekipy fachowców. Podmurówka betonowa czy elewacja z kamienia to nie są czynności tak proste jak chociażby ułożenie paneli podłogowych. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem podmurówki ogrodzeniowej.

Wybrani producenci gotowych podmurówek betonowych

Firma Joniec to wiodący producent wszelkiego rodzaju podmurówek betonowych czy innych elementów architektury ogrodowej. W swoim cenniku uwzględnia on elementy betonowe kompatybilne z wieloma typami ogrodzeń, zarówno metalowymi, drewnianymi czy panelowymi. Gotowe podmurówki dostępne są na wysokość 20 cm, 25 cm i 30 cm.

Tabal to kolejny ceniony producent prefabrykowanych podmurówek ogrodzeniowych. Oferuje on wysokiej jakości deski betonowe o wysokości 20 cm lub 30 cm oraz odpowiednie do nich łączniki czy inne potrzebne elementy. Produkty firmy Tabal charakteryzują się szybkim montażem oraz atrakcyjną ceną.

Samodzielnie wykonana podmurówka betonowa – porady praktyczne

To nie jest tak, że podmurówka betonowa czy elewacja z kamienia jest niemożliwa do wykonania samodzielnie. Chodzi tu głównie o zdolności manualne oraz szczyptę doświadczenia. Jeśli wykonuje się samodzielnie podmurówkę betonową, to warto wiedzieć o kilu ważnych szczegółach. Projektowane fundamenty powinny uwzględniać granicę przemarzania gleby. Ta wartość jest różna w zależności od regionu w Polsce.

Kolejną ważną sprawą są szczeliny dylatacyjne. Z różnych względów powinno się je uwzględnić w projekcie podmurówki betonowej. Dzięki temu wszelkie zmiany temperatur czy różnice w wilgotności nie wpłyną negatywnie na całą konstrukcję betonową. Warto również wykonać izolację za pomocą papy. Słupki ogrodzeniowa podobnie jak fundamenty powinny kończyć się poniżej granicy przemarzania gleby. Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie ich specjalnym materiałem antykorozyjnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii ogrodzenia