Poprawne naciąganie siatki ogrodzeniowej krok po kroku
Naciąganie siatki ogrodzeniowej staje się koniecznością po wielu latach jej użytkowania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich akcesoriów, prace konserwacyjne mające na celu ulepszenie siatki będą zdecydowanie łatwiejsze. Istotną kwestią pozostaje również sposób naciągnięcia siatki ogrodzeniowej, który może zaważyć na ostatecznym wyglądzie naszego ogrodzenia.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Naciąganie siatki ogrodzeniowej - z napinaczami
Istnieje wiele sposób na mocowanie napinaczy i naciąganie siatki ogrodzeniowej. Na początku, istotne jest przeciągnięcie drutów napinających na dole i górze siatki, zachowując przy tym odległość 50 cm. Na słupku początkowym, drut napinający powinien być umocowany bardzo starannie i odpowiednio napięty. Na słupku końcowym, należy zamocować napinacz i drut napinający w nim, wykorzystując do tego podwójny drut wiązałkowy. Następnie łączymy napinacz ze słupkiem za pomocą pętli z drutu lub obejmą mocującą. Napinacz powinien znajdować się na każdym słupku początkowym, narożnym i podporowym.
Proces naciągania drutów napinających rozpoczynamy od dołu, posuwając się ku górze. Początkowo wykonujemy prace przy naciągu znajdującym się na dole przy ostatnim słupku. W zależności od konstrukcji napinacza, naciąganie linki naprężającej jest niczym innym a przekręceniem śruby znajdującej się na nim. Ową czynność powtarzamy do momentu odpowiedniego naprężenia każdego drutu. Szczegółowe informacje, jak zamontować siatkę ogrodzeniową, znajdziesz w tym artykule.
Naciąganie siatki ogrodzeniowej - bez napinaczy
Jeśli siatka nie posiada zamontowanych napinaczy, wówczas powinniśmy ją oddzielić od słupków, po czym naciągnąć ręcznie.
W pierwszej kolejności, niezbędne jest sprawdzenie mocowania siatki do słupka początkowego. Siatka do słupków drewnianych mocowana jest za pomocą skobelków, do betonowych i metalowych stosuje się pręty okrągłe lub płaskie wplecione w siatkę, które następnie są mocowane do słupków. W dalszym ciągu odpinamy siatkę ze słupków wzdłuż jednego boku ogrodzenia.
Podczas naciągania, siatka ogrodzeniowa powinna być sztywna, jednak do takiego stopnia, aby nie zniekształcała oczka.
Naciąganie siatki ogrodzeniowej zgrzewanej
Równie popularna co siatka ogrodzeniowa pleciona jest siatka zgrzewana. Jeśli jest prawidłowo zamontowana, nie będzie potrzeby jej naciągania. W przypadku, gdy okaże się to konieczne, wówczas naciągamy siatkę w każdym narożu w linii prostej podobnie, jak przy słupkach krańcowych. Grzebień napinający powinien znajdować się w połowie wysokości słupka. Następnie wykorzystujemy go do napięcia siatki tak, aby odpowiednio przylegała do słupka. Przeczytaj także nasz artykuł: Tanie ogrodzenia domu - jak zrobić niedrogi płot?
Naciągając siatkę, solidnie mocujemy druty poziome siatki do listwy montażowej. Czynności te powtarzamy w celu zapewnienia jednakowego naciągu siatki na całej jej wysokości. W pierwszej kolejności naciągamy siatkę w połowie jej wysokości, po czym w części dolnej i górnej.
W przypadku gdy stwierdzimy, że naciąg siatki ogrodzeniowej nie jest wystarczający, wówczas możemy sięgnąć po metodę mającą na celu dodatkową poprawę naciągu. Dzięki zamocowanym szpilkom do grzebienia napinającego, uginamy druty poziome w taki sposób, aby zwiększyć głębokość fabrycznego kształtu fali. Jeśli chcemy zachować estetyczny wygląd ogrodzenia, wystarczy że dodatkowy naciąg rozłożymy na większą ilość oczek siatki ogrodzeniowej.