Osłona na płot oraz ogrodzenia – zastosowanie, rodzaje oraz zalety

Maskownica na płot i jej rola

Zasłona lub mata na ogrodzenia to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy konieczne jest osłonięcie płotu czy nawet balkonu. Dzięki dużemu wyborowi kolorystycznemu maskownica na płot w wpasuje się w klimat każdej przestrzeni. Osłona na ogrodzenia sprawdzi się z powodzeniem w zatłoczonym mieście, gdzie niejeden mieszkaniec chciałby mieć swoją oazę spokoju. Maty maskujące nie tylko chronią przed ciekawskimi sąsiadami, ale także przed wiatrem czy słońcem.

Osłona na płot czy mata cieniująca może pełnić również funkcję dekoracyjną. Zasłona jest nie tylko praktyczna, ale także korzystnie wygląda, co czyni ja produktem funkcjonalnym. Poza standardowym zastosowaniem maty na ogrodzenia spotkać można się także z jej nietypową funkcją. Dzięki macie cieniującej można okryć rośliny w zimniejszych miesiącach w roku. Założenie mat maskujących na ogrodzenie czy balkon może także wpłynąć na zminimalizowanie przedostania się przedmiotów na zewnątrz czy zwiększa bezpieczeństwo dzieci.

Bambusowe, z PCV czy tzw. słomianka?

W ofercie producentów spotkać można się z wieloma rodzajami osłon ogrodzeniowych. W zależności od wykorzystanego w produkcji materiału zależeć będzie wytrzymałość przesłony na niekorzystne warunki środowiskowe. Jedna osłona na ogrodzenia może być używana przez kilka lat, natomiast inna mata na ogrodzenia będzie jedynie jednosezonowa. Również cena będzie adekwatna do jakości osłony.

Popularne osłony ogrodzeniowe wykonane są z PCV. Charakteryzują się wysoką trwałością i żywotnością. Warto jednak zauważyć, że to nie są najzwyklejsze plastikowe osłony czy siatki maskujące. Wyjątkowy design i dekoracyjne zaplatanie, a do tego ciekawe kolory wpływają na pozytywne opinie i dużą popularność wśród klientów. Z powodzeniem można dopasować je do rattanowych mebli ogrodowych czy desek kompozytowych na tarasie.

Podobni e jest z osłonami bambusowymi. Wykonane są one z pędów bambusa, co wpływa na ich naturalność. Szybki montaż oraz niska wrażliwość na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych zdecydowanie jest na ich korzyść.  Innym rodzajem siatek jest tzw. słomianka, czyli osłona wykonana ze słomy czy wikliny. Produkowana jest ona z łodyg trawy, które z dala mogą przypominać matę bambusową. Niestety w przypadku słomianek konieczne jest ich wymienianie co roku, ponieważ są wysoce wrażliwe na wilgoć oraz niskie temperatury. Sprawdź także ten artykuł o siatce maskującej na ogrodzenie.

Osłony ogrodzeniowe i maskownice na płot – ceny oraz porady

Przegląd oferty siatek maskujących oraz zasłon na ogrodzenia

Wybierając osłonę ogrodzeniową warto zwrócić uwagę na jej jakość. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zainwestowanie większej kwoty w produkt, który przetrwa choćby cały sezon letni. Niestety trafić można także na wyroby słabej jakości, które przy pierwszym lepszym deszczu mogą być już do wyrzucenia.

Ciekawą opcją jest siatka cieniująca w 95% firmy Totaltex. Produkt ten posiada stabilizator UV, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką trwałością, a dodatkowo stopień zacieniania wynosi aż 95%. Sprawdzi się idealnie jako osłona przed wiatrem, kurzem czy słońcem. Siatka węgierskiej firmy Totaltex znajdzie swoje zastosowanie na ogrodzeniach budynków jednorodzinnych, ale także przykładowo na kortach tenisowych czy innych obiektach rekreacyjnych. Orientacyjna cena została podana w zestawieniu tabelarycznym poniżej.

Kolejną ofertą godną uwagi jest siatka cieniująco-osłonowa firmy Grandinet. Podobnie jak poprzedni model skutecznie chroni przed wiatrem czy słońcem. Jednakże poziom zacieniania wynosi jedynie 55%, ale co ważne osłona jest wyposażona również w stabilizator UV. Wysoka wytrzymałość siatki wpływa na pozytywne opinie klientów. Sprawdzi się ona w zaciszu domowych, na gospodarstwie rolniczym czy na obiektach sportowych. Przykładowa cena znajduje się w tabeli poniżej.

Wykaz wybranych modeli osłon na płot i ogrodzenia wraz z cenami

Rodzaj osłony ogrodzeniowej

Przykładowa cena

Totaltex zielona - najgęstsza siatka maskująca, osłonowa na ogrodzenia, balkon 2 x 50 m 95%

756,84 zł/sztuka

Siatka cieniująca, osłonowa Grandinet na ogrodzenia 2 x 120 m 55%

433,54 zł/sztuka

Siatka cieniująca, osłonowa na ogrodzenia 1,7 x 30 m 95% brązowa Ombretex

415,52 zł/sztuka

Texanet -siatka cieniująca, osłonowa na ogrodzenia 1,2 x 50 m 85%

404,92 zł/sztuka

Porady dotyczące osłon ogrodzeniowych

Mata cieniująca jest ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym ogrodzie, zarówno tym małym, jak i dużym. Z uwagi na różnice w wymiarach przesłon przed zakupem należy dokładnie zmierzyć ogrodzenie. Istotnym elementem jest nie tylko długość ogrodzenia, ale także jego wysokość, aby osłona idealnie je przykrywała. Maty czy siatki maskujące występują w różnych rozmiarach.

Maty czy osłony na płot i ogrodzenia mogą być sprzedawane w nieporęcznych opakowaniach, dlatego nie zawsze własny transport będzie dobrym pomysłem. Dodatkowo podczas zakupu osłony ogrodzeniowej nie można zapomnieć o wybraniu także odpowiednich zamocować. Często wystarczy zaopatrzyć się jedynie w ocynkowany drut nierdzewny czy gwoździe. Wszystko jednak zależy od instrukcji montażu dane osłony, która powinna być dołączona do produktu.

Ważnym elementem użytkowania osłony ogrodzeniowej jest jej właściwa konserwacja. Jak wiadomo wszystko co znajduje się na zewnątrz narażone jest na działanie czynników atmosferycznych. Niestety one często doprowadzają do płowienia czy niszczenia powierzchni wielu przedmiotów. Podobnie jest w przypadku osłon na płot czy ogrodzenia. Zazwyczaj korzystać można ze specjalnych preparatów czy z drewnochronu. Warto zadbać o ten aspekt, ponieważ dzięki temu osłona na płot będzie służyć przez dłuższy czas.

ikona podziel się Przekaż dalej