Płoty ogrodowe – rodzaje

Ogrodzenia drewniane mogą mieć wiele form. Do wyznaczenia granicy działki lub zacienienia określonej części najlepiej sprawdzi się płot drewniany osłonowy. Wybierając tego typu rozwiązanie nie będziemy musieli martwić się o to, czy będzie pasował do naszego otoczenia.

Jeśli zależy nam na osiągnięciu lepszego efektu wizualnego, wtedy powinniśmy wybrać płot ogrodowy lamelowy o oryginalnym wyglądzie. Wyróżnić możemy pełne, częściowo pełne i ażurowe panele ogrodzeniowe lamelowe, które zapewnią prywatność, pozwalając cieszyć się pobytem w ogrodzie. Zaletą tego typu płotu jest łatwość montażu i niska cena.

Płot drewniany sztachetowy jest bardzo klasycznym rozwiązaniem, szczególnie na terenach wiejskich i działkach znajdujących się w pobliżu lasu. W ogrodach leśnych można zobaczyć też płot myśliwski, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych ogrodzeń drewnianych. Czasami możemy też spotkać płoty ogrodowe kratkowe, służące jako podparcie dla roślin w ogrodzie.

Przęsła ogrodowe – sposób montażu

Słupy do stworzenia ogrodzenia z drewna mogą być metalowe lub kamienne, jednak największą popularnością cieszą się słupy drewniane, które mocuje się na cokołach za pomocą kotw. Płoty ogrodowe drewniane charakteryzują się lekkością, dlatego nie zaleca się umieszczania fundamentów pod słupami, które znajdują się poniżej strefy przemarzania.  Istotne jest, aby zostawić trochę wolnego miejsca między przęsłem drewnianym a zakończeniem słupa (ok. 1 cm). W ten sposób zapobiegniemy zawilgoceniu przęsła drewnianego, umożliwiając jednocześnie odpływ wody między płotem a słupkami.

Przęsła drewniane do ogrodzenia działki to świetny, niedrogi i bardzo estetyczny pomysł. Sposób montażu nie jest trudny, można to zrobić samodzielnie.
Przęsła drewniane do ogrodzenia działki - ceny, rodzaje, sposób montażu

Jeśli wybierzemy ogrodzenie sztachetowe, wtedy będziemy musieli osadzić je na ryglach tak, by stworzyć jednolitą powierzchnię. W zależności od oczekiwanej szczelności płotu, możemy zamocować pionowe sztachety po jednej lub po obu stronach rygli. Warto pamiętać, aby podczas montażu sztachet do przęsła ogrodowego wykorzystać śruby i wkręty ocynkowane. Dzięki temu nasze ogrodzenie nie będzie wymagało częstej konserwacji. Zachowanie odstępu dolnej krawędzi sztachety od gruntu (10 cm) pozwoli nam uniknąć jej zwilgocenia.

Przęsła drewniane na płoty ogrodowe - cena

Cena, jeśli chodzi o przęsła ogrodowe czy panele ogrodzeniowe z drewna, jest bardzo różna. Najtańsze będzie jednak drewno świerkowe o wysokości 120 cm, za które przyjdzie nam zapłacić od 120 do 160 zł/mb. Dobre jakościowo przęsło ogrodowe wykonane z drewna olchowego mieści się w zakresie cenowym 130-170 zł/mb. Przęsła tarasowe z drewna dębowego, które osiąga 150 cm, mogą nas kosztować od 200 do 260 zł/mb. Warto wziąć pod uwagę, że są to jedynie ceny przęsła drewnianego. Do tego należy doliczyć koszt kompleksowego montażu. Wykonanie płotu ogrodowego z desek sosnowych to koszt rzędu 60-90 zł/mb. Najwięcej zapłacimy za usługę zamontowania ogrodzenia z desek dębowych. Tutaj ceny zaczynają się od 95 zł a kończą na 120 zł/mb.

Za wysokiej jakości panel lamelowy o wymiarach 180x180 cm z montażem zapłacimy 100-150 zł. Co ciekawe, tego typu konstrukcje możemy bez problemu kupić w marketach budowlanych, gdzie panel lamelowy opatrzony jest ceną 25-70 zł. Do całkowitego kosztu należy dodać też ceny kotw mocujących i okucia.

ikona podziel się Przekaż dalej