Słupki ogrodzeniowe – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów słupków ogrodzeniowych ze względu na miejsce umieszczenia. Najważniejsze są słupki narożne, czyli te przeznaczone do instalacji w narożnikach i miejscach, gdzie kąt załamania jest większy niż 10˚. Słupki łączą się z słupkami podporowymi, z których każdy idzie w inną stronę. Słupki podporowe to te, które montuje się poziomo, mniej więcej na 2/3 wysokości słupka narożnego, pod kątem 45˚. Ich zadaniem jest wzmacnianie słupków narożnych.

Dodatkowo pojawiają się także słupki stabilizujące. Montuje się je, jeśli długość ogrodzenia przekracza 50 m, ale powinny pojawiać się co 25 m. Wtedy wybiera się słupki narożne i podporowe, które montowane są w linii prostej, wzdłuż ogrodzenia. Pomiędzy nimi, maksymalnie co 200 cm znajdują się słupki środkowe. To model pozbawiony podpór, służą po prostu wzmocnieniu ogrodzenia na całej długości i ozdobnym rozdzieleniu przęseł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Słupki ogrodowe do siatki ogrodzeniowej i do płotu

Słupki ogrodzeniowe mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Zdecydowanie najbardziej popularne są metalowe słupki ogrodzeniowe. Pasują do różnych zastosowań, więc ich rodzajów jest zdecydowanie najwięcej. Bardzo często można spotkać także słupki betonowe. Są zazwyczaj wzmacniane żelbetem, to prefabrykowane, gotowe elementy. Wygodne, ponieważ nie wymagają konserwacji.

W przeciwieństwie do słupków drewnianych, które zdecydowanie ładniej wyglądają, ale jednocześnie potrzebują regularnego malowania i stosowania środków impregnujących. Za najbardziej trwałe uważa się dwa rodzaje słupków – murowane z cegieł i kamienne. Są także najbardziej efektowne. Ich samodzielny montaż, czy raczej wykonanie, raczej nie wchodzi w grę. By były równe i ładnie wyglądały, konieczne jest zaangażowanie murarza. Przygotowanie ogrodzenia z słupkami murowanymi lub kamiennymi dosyć długo trwa, ale efekt wizualny jest tego naprawdę wart. Kamienne ogrodzenia są zdecydowanie najbardziej szykowne, lecz także najdroższe i najbardziej czasochłonne. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych.

Wybierając rodzaj słupków należy zwrócić uwagę nie na ich ceny, lecz przede wszystkim na planowany rodzaj ogrodzenia. Nie wszystkie sprawdzają się do każdego rodzaju przęsła.

Słupki ogrodzeniowe i ich zastosowanie

Słupki ogrodzeniowe

Rodzaj ogrodzenia

Metalowe/stalowe

Siatka ogrodzeniowa różnego rodzaju, ogrodzenie panelowe, drewniane sztachetki, metalowe, kute ogrodzenia.

Drewniane

Drewniane sztachety, siatka ogrodzeniowa.

Betonowe

Ogrodzenie betonowe prefabrykowane i z płyt, rzadziej stosowane do siatki ogrodzeniowej (przejściowo).

Kamienne

Kute ogrodzenia metalowe, nowoczesne ogrodzenia całe z kamienia z betonem, rzadziej do płotu drewnianego.

Murowane

Drewniane ogrodzenia różnego rodzaju – sztachety poprzeczne i pionowe, do kutych ogrodzeń metalowych.

Metalowe słupki ogrodzeniowe

Metalowe słupki ogrodzeniowe zdecydowanie są najbardziej popularne. Są wykonane ze stali, dostępne w różnych przekrojach i kształtach. Słupki stalowe mają tę cechę, że ich jakość może być bardzo różna. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na wszystkie elementy i parametry, jak grubość, średnica, sposób zabezpieczenia antykorozyjnego. To idealne słupki do siatki, można ich użyć także do innych ogrodzeń, ale w tym wypadku należy zwrócić uwagę na ich grubość i wytrzymałość – im cięższe ogrodzenie, tym trwalsze muszą być słupki.

Słupki metalowe są dostępne w dwóch kształtach – standardowe okrągłe i kwadratowe. W sklepach można znaleźć słupki ogrodowe w czterech standardowych wymiarach. Dla słupków okrągłych są to średnice: 38, 42, 48 i 60 mm. Kwadratowe słupki są określane przekrojem kwadratowym: 40 x 40 mm, 50 x 50 mm, 60 x 60 mm i 60 x 40 mm. Są także cztery standardowe wymiary grubości ścianek: 1,5 mm, 2 mm, 2,5 dla słupków kwadratowych lub 2,8 mm dla słupków okrągłych oraz 3 mm grubości.

Ogrodzenie domu jednorodzinnego oraz słupki ogrodzeniowe, w tym metalowe słupki ogrodzeniowe i ich cena
Słupki ogrodzeniowe - rodzaje, ceny, opinie, materiały, porady dla kupujących

Które wybrać? Cóż, słupki do siatki nie muszą być zbyt grube ani mieć za dużej średnicy. W przypadku metalowego lub drewnianego ogrodzenia, koniecznie trzeba się zdecydować na te wyższe wartości. Warto wiedzieć, że oznacza to jednak wyższy cennik – im więcej stali, tym droższe będą słupki. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Cena zależy także od sposobu zabezpieczenia antykorozyjnego. Najtańsze, ale też najmniej trwałe są miniowane, ocynkowane ogniowo i pomalowane proszkowo będą o wiele droższe i o wiele bardziej wytrzymałe. Można kupić także surowe słupki stalowe i samodzielnie zabezpieczyć je minią czy farbą powierzchniową. Warto jednak mieć na względzie to, że mogą częściej wymagać czyszczenia i ponownego zabezpieczania antykorozyjnego.

Ceny słupków ogrodzeniowych

Chociaż u podstaw wyboru słupków ogrodzeniowych nie powinna leżeć cena, a raczej względy praktyczne, warto wiedzieć, że może to być dość kosztowna inwestycja. Słupki mogą być bardzo tanie. Mogą być także bardzo drogie, rozstrzał cenowy jest naprawdę bardzo, bardzo duży, zwłaszcza, że znaczenie ma bardzo wiele czynników.

Cennik słupków ogrodzeniowych różnego rodzaju

Rodzaj słupka

Cena

Metalowy słupek ocynkowany, z grubszej stali

25-40 zł za sztukę

Metalowy słupek do siatki miniowany

15-22 zł za sztukę

Betonowy słupek do siatki

17-19 zł za sztukę

Betonowy słupek zazbrojony do ogrodzenia betonowego

40-50 zł za sztukę

Słupek drewniany

22-28 zł do impregnacji, powyżej 30 zaimpregnowany za sztukę

Słupek kamienny

od 78 zł/m2

Słupek murowany z cegły

od 130 zł za sztukę

Należy jednak pamiętać, że to jedynie koszt słupka. Do tego należy doliczyć koszt wykonania podmurówki, zalania fundamentów czy betonu. Oczywiście ceny nie obejmują montażu ani kosztów robocizny.

Co ile słupki ogrodzeniowe? Porady praktyczne

Planując zakup słupków ogrodzeniowych trzeba najpierw przygotować plan. To ustali, jak wiele trzeba ich nabyć. Co ile słupki ogrodzeniowe? Przyjmuje się, że słupki ogrodzeniowe w siatce powinny stać w odległości od 200 do 300 cm, chociaż tak szeroki rozstaw ma raczej różne opinie – może to być niezbyt trwałe ogrodzenie. Optymalna odległość to 2,5 m. Około 2 metrów to rozstaw słupków przy ogrodzeniach innego rodzaju. W przypadku ogrodzeń prefabrykowanych i panelowych to przęsło czy płyta decydują o rozstawie. Mniej więcej do 25 metrów powinny znajdować się słupki podporowe, ale tylko w przypadku naprawdę długiego ogrodzenia.

Znaczenie ma także wysokość słupka. Nie można zapominać, że słupki metalowe, drewniane i betonowe są zagłębiane w ziemi i zalewane betonem. Dlatego do wysokości ogrodzenia należy doliczyć jeszcze głębokość pod ziemią. Wykopy są zależne od wielu czynników, na przykład od rodzaju podłoża. Najczęściej jednak zagłębienia wykonuje się na 80-100 cm, a słupek umieszcza się w połowie głębokości. Zatem do wysokości płotu należy doliczyć od 40 do 50 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł z wzorami na ogrodzenia metalowe?

ikona podziel się Przekaż dalej