Tanie ogrodzenie działki czyli jakie? Zacznijmy od określenia potrzeb

Pierwszym krokiem w kierunku budowy ogrodzenia jest określenie indywidualnych potrzeb inwestora. Warto zastanowić się nad tym, jakie podstawowe funkcje ma spełniać nasz płot. Może to być konstrukcja o całkowitym wypełnieniu, która osłoni nas od sąsiadów przy przechodniów. Może to być także lekka konstrukcja ażurowa stanowiąca efektowne zabezpieczenie terenu przed nieproszonymi gośćmi.

Nie należy patrzeć na ogrodzenie jedynie przez pryzmat jego ceny. Wybór powinien być też odpowiednio dopasowany do naszych preferencji oraz potrzeb. Zwróćmy uwagę na charakter całego otoczenia i ustalmy czy będziemy mieli czas na konserwację naszego płotu. Jeśli nie chcemy poświęcać czasu na konserwację z pewnością nie powinniśmy wybierać ogrodzeń drewnianych ani wykonanych z nieocynkowanego metalu. Są to tanie ogrodzenia domu, ale bez prac pielęgnacyjnych nie odznaczają się specjalną trwałością.

Ważnym parametrem naszego ogrodzenia będzie także jego wysokość. Na wstępie określmy orientacyjne rozmiary ze szczególnym uwzględnieniem wysokości. Pamiętajmy, że każde ogrodzenie pełniące funkcję ochronną powinno posiadać przynajmniej 150 cm wysokości. Po określeniu orientacyjnych rozmiarów ogrodzenia upewnijmy się jeszcze czy można go będzie wybudować wokół naszej posesji. Jeśli ukształtowanie terenu jest bardzo nierównomierne wówczas nie sprawdzą się na nim ogrodzenia betonowe ani panelowe. Co prawda możemy je zamontować wokół działki, jednak koszt będzie znacznie większy niż w przypadku montażu na równomiernie ukształtowanych terenach.

Ogromny wpływ na cenę ogrodzenia będzie miał też koszt robocizny. Stawki firm wykonujących tego typu prace są bardzo zróżnicowane, dlatego przed wyborem wykonawcy trzeba przejrzeć propozycje przynajmniej od kilku potencjalnych wykonawców. Oczywiście kontakty z wieloma firmami, dopasowywanie terminów i omawianie zakresu prac może być dla inwestora bardzo uciążliwe. Z myślą o nich przygotowaliśmy usługę Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz zapytanie i spokojnie czekasz na oferty od sprawdzonych firm, które są zainteresowane podjęciem się Twojego zlecenia.

Tanie ogrodzenia z drewna

Ogrodzenia drewniane cieszą się stałą popularnością. Mogą łączyć w sobie atrakcyjną cenę wykonania oraz elegancki wygląd. Drewno świetnie sprawdza się wokół każdej aranżacji i może efektownie podkreślać stylistykę naszego domu i posesji. Montaż ogrodzenia z drewna wcale nie musi pochłaniać zbyt dużych kosztów. W ofertach handlowych znajdziemy dwa rodzaje konstrukcji drewnianych, które nie stanowią zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu.

Ogrodzenie z desek – wygląda bardzo estetycznie i posiada wysokość od 120 do 150 cm. Nie stanowi zbyt dużej przeszkody dla ludzi ani zwierząt. Jego podstawową funkcją jest delikatne wytyczenie terenu oraz uatrakcyjnienie posesji. Ogrodzenie z desek nie wymaga montażu podmurówki, co przekłada się na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych. Pionowe (odpowiednio zabezpieczone) słupki wkopuje się w ziemie, a następnie przytwierdza poziome deski (od 2 do 4). Ich rozmiar jest całkowicie dowolny. Koszt ogrodzenia z desek zależy od rodzaju zastosowanego drewna. Tanim, a jednocześnie dobrym jakościowo rozwiązaniem jest montaż ogrodzenia sosnowego. Średni koszt świerkowego ogrodzenia z desek to 60-90 zł/mb.

Ogrodzenia drewniane panelowe są tanie i łatwe w montażu. Ogrodzenia z desek muszą być impregnowane, a pielęgnacja może być dość czasochłonna.
Tanie ogrodzenia domu - ceny, sposoby wykonania, porównanie materiałów

Ogrodzenie lamelowe – zapewnia skuteczniejszą ochronę niż płot z desek. Przeważnie posiada pełne wypełnienie, a dzięki temu zapewnia nam większą prywatność i zabezpieczenie przed widokiem ze strony ulicy czy sąsiadów. Dobrze komponuje się zarówno z domami nowoczesnymi jak i wykonanymi w technologii tradycyjnej. Ogrodzenia lamelowe nie wymagają montażu podmurówki, a jednocześnie sprawdzają się w miejscach o równomiernym ukształtowaniu terenu. Standardowy rozmiar pojedynczego przęsła lamelowego to 180x180 cm. W ofertach handlowych z pewnością znajdziemy wiele ozdobnych ogrodzeń lamelowych, które efektownie ozdobią i odgrodzą naszą posesję. Najtańsze produkty nabędziemy już w cenie 40-70 zł. Koszt montażu ogrodzenia lamelowego w przeliczeniu na metr bieżący będzie wynosił dodatkowe 30-45 zł (cena obejmuje już zakup akcesoriów montażowych).

Należy jednak pamiętać, iż tego typu ogrodzenia nie będą zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pewną niedogodnością może stać się także konieczność regularnej konserwacji i ochrony przed atakami grzybów i pleśni.

Tanie ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia z paneli mogą łączyć w sobie elegancki wygląd, odpowiedni poziom zabezpieczenia posesji oraz atrakcyjną cenę. Powstają z gotowych modułów, które nadają się do błyskawicznego montażu. Ich podstawowym atutem jest sztywność konstrukcji oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. W ofertach handlowych znajdziemy wiele ciekawych ogrodzeń panelowych, które odznaczają się atrakcyjną ceną. Do najtańszych należą:

Panel z siatki – nie pełni funkcji reprezentacyjnej, jednak stanowi dobre zabezpieczenie terenu. Jego konstrukcja składa się ze zwykłej siatki ogrodzeniowej osadzonej w trwałej, metalowej ramie. Panel z siatki może być dobrą podporą dla roślin pnących, przęsła można przymocować do słupków wkopanych bezpośrednio w ziemię. Warto jednak zainwestować w wykonanie podmurówki na pełnym fundamencie, pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu problemów związanych z trwałością całego ogrodzenia. Za dobry jakościowo panel ogrodzeniowy z grubej, ocynkowanej siatki zapłacimy ok. 80-140 zł. Cena dotyczy konstrukcji i standardowym rozmiarze 180x180 cm. Owe koszty możemy przełożyć na cenę metra bieżącego, która wraz z akcesoriami montażowymi będzie wynosiła od 50 do 85 zł. Do tego oczywiście podmurówka, której koszt można obliczyć klikając tu.

Panel z prefabrykowanych elementów betonowych – to najbardziej solidna konstrukcja, która zapewnia wysoki poziom ochrony, może tłumić hałasy i nie wymaga żadnej konserwacji. Panel z betonu cieszy się rosnącą popularnością. W ofertach producentów pojawiają się coraz ciekawsze modele i wzory, które spełniają także funkcję reprezentacyjną. Większość ogrodzeń z paneli betonowych posiada 150 do 200 cm wysokości. Do ich wybudowania potrzeba od 3 do 4 bloczków oraz dwa pionowe słupki montażowe. Uśredniony koszt pojedynczego, dobrego jakościowo panelu o wysokości 150 cm wynosi 146 zł. Cena dotyczy trzech bloczków oraz dwóch słupków montażowych. Pojedynczy panel ma 2 m długości, zatem za 1 mb ogrodzenia zapłacimy średnio 73 zł. Warto jednak pamiętać, że cięższe panele betonowe wymagają zastosowania dodatkowej podmurówki. Jeśli nie chcemy generować dodatkowych kosztów lepiej będzie wybrać lżejsze konstrukcje ażurowane.

Tanie ogrodzenia metalowe

Jednym z najtańszych ogrodzeń metalowych są konstrukcje wykonane ze zwykłej siatki ogrodzeniowej. Możemy nawet przyjąć, iż jest to jedno z najtańszych ogrodzeń, których możemy użyć wokół prywatnej posesji.

Ogrodzenia metalowe są nieco droższe, niż na przykład z siatki. Ogrodzenia panelowe wykonane z kutego metalu są solidne i bardzo dobrze się prezentują.
Tanie ogrodzenia domu - ceny, sposoby wykonania, porównanie materiałów

Dobry jakościowo płot powinien być wyposażony w siatkę o dużej średnicy drutu (minimum fi 3mm) oraz o małych oczkach. W ten sposób nasze ogrodzenie stanie się odporne na uszkodzenia mechaniczne, zapewni lepszy poziom ochrony i będzie skutecznym rozwiązaniem na wiele długich lat.

Jednym z ważniejszych czynników decydujących o trwałości i cenie ogrodzenia z siatki jest sposób jej zabezpieczenia. Do wyboru mamy siatki z powłoką PCV oraz ze zwykłą warstwą cynku. Ocynkowana siatka jest nieco tańsza i może być z powodzeniem stosowana do budowy trwałego oraz dobrego jakościowo ogrodzenia. Średnia cena 1 mb ogrodzenia z siatki to wydatek rzędu 47 zł (bez uwzględnienia robocizny ani kosztów montażu podmurówki). Jeśli zdecydujemy się na naprawdę trwałe rozwiązanie, wówczas trzeba będzie także wykonać pełną podmurówkę. Musimy się wtedy liczyć z tym, że za solidną podmurówkę osadzoną na fundamencie na głębokości 1 metra oraz z cokołem 30 cm ponad grunt zapłacimy w sumie ponad 230 zł za metr bieżący (cena uwzględnia komplet prac i materiałów, włącznie z metalowymi słupkami i siatką ogrodzeniową). Szczegółowe koszty takiego ogrodzenia można obliczyć klikając w ten link.

Które niedrogie ogrodzenie wybrać?

Wybór najlepszego, ekonomicznego ogrodzenia nie jest jednoznaczny. Każda z powyżej prezentowanych konstrukcji odznacza się indywidualną gamą swoich wad i zalet. Jeśli chcemy brać pod uwagę jedynie kwestię ceny, wówczas najlepszym rozwiązaniem staje się budowa ogrodzenia lamelowego, które w przeliczeniu na metr bieżący może kosztować jedynie 30-45 zł. Musimy jednak pamiętać, iż tego typu konstrukcja jest dość cienka, a zatem i mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Panel lamelowy wymaga też częstej oraz regularnej konserwacji, dlatego nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych.

Znacznie trwalsze (i niewiele droższe) okazują się -ogrodzenia ze zwykłej siatki. Płot z siatki (bez podmurówki) kosztuje niespełna 50 zł/mb, a jego żywotność może być kilkukrotnie większa niż w przypadku słabej jakościowo konstrukcji lamelowej. Podmurówka podnosi koszty o jakieś 60-70 zł za metr bieżący (plus ewentualna robocizna za wykonanie podmurówki – około 70 zł/mb).

Tanie ogrodzenie z siatki będzie zatem najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym nie zależy na walorach reprezentacyjnych, a jedynie na niskich kosztach, braku konieczności konserwacji oraz na dużej żywotności konstrukcji ogrodzeniowej.

Niestety ogrodzenia nie osłonią naszej posesji przed widokiem osób postronnych. Jeśli chcemy zapewnić sobie większą prywatność, a także lepszy poziom ochrony, wówczas najlepszym rozwiązaniem stanie się montaż paneli z prefabrykowanych elementów betonowych. Owe konstrukcje są równie (a czasem nawet bardziej) odporne niż płoty metalowe, a dodatkowo zapewniają większy poziom prywatności. Ogrodzenia z betonowych prefabrykatów są polecane wszystkim osobom, które poszukują trwałego i skutecznego zabezpieczenia swojego domu. Produkty z całkowitym wypełnieniem mogą dodatkowo tłumić hałasy dobiegające spoza posesji. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które oprócz niskich kosztów montażu ogrodzenia cenią sobie spokój i zapewnienie wysokiego poziomu prywatności.

Pamiętaj też, żeby zebrać oferty od przynajmniej kilku firm, zanim podejmiesz decyzję, którą wybrać. Właśnie z myślą o takiej sytuacji przygotowaliśmy usługę Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz zapytanie i spokojnie czekasz na oferty od sprawdzonych firm, które są zainteresowane podjęciem się Twojego zlecenia.

ikona podziel się Przekaż dalej