Budowlane ogrodzenia tymczasowe a prawo budowlane

Ogrodzenia budowlane tymczasowe od strony prawnej

Istnieją pewne przepisy prawne, które normują parametry techniczne, jeśli chodzi o budowlane ogrodzenia tymczasowe, a także obowiązek jego posiadania na placu budowy. Dokumentem, który reguluje powyższe kwestie, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych:

Rozdział 3 Zagospodarowanie terenu budowy

Par. 8. Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:

1) ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych;

(...)

Par. 9.1. Teren budowy lub robót należy odgrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.

2. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.

Par. 10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m.

(...)

Par. 15.1. Drogi komunikacyjne dla wózków i taczek, usytuowane nad poziomem terenu powyżej 1 m, zabezpiecza się balustradą.

2. Balustrada, o której mowa w ust. 1, składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m. Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości.

(...)

Par. 21. 1. Strefę niebezpieczną, w której istnieje zagrożenie spadania z wysokości przedmiotów odgradza się balustradami, o których mowa w Par. 15. ust.2.

2. Strefa niebezpieczna, o której mowa w ust.1, w swym najmniejszym wymiarze liniowym liczonym od płaszczyzny obiektu budowlanego, nie może wynosić mniej niż 1/10 wysokości, z której mogą spadać przedmioty, lecz nie mniej niż 6 m.

3. W zwartej zabudowie miejskiej strefa zabezpieczona, o której mowa w ust. 1, może być zmniejszona pod warunkiem zastosowania innych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych, zabezpieczających przed spadaniem przedmiotów.

Czy ogrodzenia budowlane tymczasowe są obowiązkowe? Z powyższego rozporządzenia nie wynika jasno, iż teren budowy powinien być odgrodzony. Wskazana jest informacja o tym, iż inwestor musi się zatroszczyć o uniemożliwienie wejścia osobom niepowołanym na plac budowy. Można zatem wnioskować, iż należy zastosować ogrodzenie tymczasowe lub zadbać o całodobowego stróża, zajmującego się pilnowaniem miejsca budowy. Sprawdź także porady, jak dobrze zabezpieczyć plac budowy.

Ogrodzenia tymczasowe - rodzaje

Istnieją różne rodzaje ogrodzeń tymczasowych, które wyróżniają się przede wszystkim swoją konstrukcją. Dodatkowo ich budowa jest uzależniona w dużej mierze od przeznaczenia i rodzaju ochrony na placu budowy. Jednak przy prywatnych placach budowy, nie ma konieczności stosowania tak skomplikowanych konstrukcji. Ogrodzenia budowlane tymczasowe możemy podzielić na:

 • Ogrodzenie budowlane ażurowe - ogrodzenia ażurowe są bardzo często stosowane jako ogrodzenie tymczasowe budowlane. Ich konstrukcja składa się z ocynkowanych przęseł, skutecznie oddzielających plac budowy. Wyróżniają się one łatwym montażem i demontażem, zatem uznawane są one również jako praktyczne ogrodzenia przenośne.
 • Pełne ogrodzenia budowlane - inaczej nazywane ogrodzeniami zamkniętymi. Rzadko wykorzystywane są jako ogrodzenia tymczasowe przy prywatnych budowach. Raczej przy ich pomocy odgradza się komercyjne inwestycje. Ich konstrukcja składa się ze stalowej ramy, wewnątrz której umieszczona jest blacha trapezowa o niskim przetłoczeniu. Pełne ogrodzenia budowlane sprawdzają się nie tylko jako skuteczne zabezpieczenie przed niepowołanymi osobami, ale również przed zanieczyszczeniami.

Warto wspomnieć również o akcesoriach, które ułatwiają i wręcz umożliwiają montaż ogrodzeń tymczasowych. Do nich zaliczają się:

 • Obejma łącząca - są to ocynkowane złączki, dzięki którym łączy się ze sobą poszczególne moduły ogrodzeń budowlanych.
 • Stopa betonowa - jest elementem służącym do stabilizacji ogrodzeń budowlanych. Dzięki temu nie są one chwiejne przy każdym podmuchu wiatru. Najczęściej wykonane są one z betonu klasy C-40. W ten sposób wykazują się jeszcze większą odpornością na czynniki atmosferyczne.
Tymczasowe ogrodzenia budowlane mają na celu chronić twój dobytek. Można je kupić lub wynająć. Konieczność montażu reguluje prawo
Tymczasowe ogrodzenia budowlane - rodzaje, ceny, kwestie prawne

Ogrodzenia tymczasowe - zakup czy wynajem?

Ogrodzenia budowlane - zakup

Warto pamiętać, że zabezpieczenie i zagospodarowanie placu budowy leży w interesie inwestora. Zastanawiasz się nad zakupem ogrodzeń tymczasowych? Rozważając tę możliwość, należy przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom. Określ dokładnie, jaką powierzchnię chcesz ogrodzić. Dzięki temu dowiesz się, ile dokładnie sztuk konkretnego ogrodzenia będziesz potrzebować. Czy to będzie nieznaczna ilość na poziomie kilkudziesięciu sztuk, czy jednak będziesz potrzebować ich kilkaset sztuk.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to jak długo będziesz z nich korzystać. Jeżeli będzie to okres od kilku miesięcy do około roku, to może bardziej opłacać Ci się wynajem ogrodzeń tymczasowych. Natomiast przy dłuższym okresie, cena najmu prawdopodobnie znacznie przewyższy koszt zakupu ogrodzeń budowlanych. W tym przypadku do kalkulacji przyda się cena ogrodzeń budowlanych, zarówno pod względem zakupu, jak i również pod względem wynajmu.

Jeszcze jedną, wyjątkowo ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest budżet jakim dysponujemy. Może się okazać, że cena ogrodzeń budowlanych wynajmowanych będzie dla nas korzystniejsza, ponieważ będziemy mogli regulować niewielką kwotę w skali miesiąca lub w skali dłuższego okresu. Natomiast przy zakupie ogrodzeń budowlanych musimy się liczyć z jednorazowym, bardzo wysokim wydatkiem. Przeciętny inwestor prywatny ma zdecydowanie więcej innych wydatków, przez co jego budżet jest mocno ograniczony.

Wynajem ogrodzeń tymczasowych

Wynajem ogrodzeń tymczasowych jest bardzo wygodnym i dość popularnym rozwiązaniem. Przede wszystkim możemy wspomnieć o braku konieczności zakupu ogrodzeń budowlanych, które po okresie budowy będą nam niepotrzebne. Oczywiście istnieje możliwość ich odsprzedaży, ale nierzadko będzie to bardzo kłopotliwe i czasochłonne.

Wynajmowane ogrodzenia budowy są korzystniejsze cenowo, jeżeli termin wynajmu nie ciągnął się w nieskończoność. Wtedy rzeczywiście będzie można mówić o przepłaceniu za usługę. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, iż wynajmowane ogrodzenia budowlane są przywożone i montowane przez specjalistów. Dzięki temu nie musimy zajmować się takimi czynnościami, które byłyby na naszej głowie w przypadku zakupu ogrodzeń.

Ogrodzenia tymczasowe - cennik

Wynajem ogrodzeń tymczasowych - ceny

Poniżej znajduje się zestawienie przykładowych cen ustalanych przez firmy wynajmujące ogrodzenia budowy:

 • Ogrodzenia ażurowe o wymiarach 3454x2045 mm - 0,16 zł/dzień za sztukę
 • Pełne ogrodzenia budowlane przestawne ze stali cynkowanej ogniowo - od 0,30 zł/dzień za sztukę
 • Barierki ochronne ze stali cynkowanej ogniowo, o wymiarach 1200x1200 mm - od 0,30 zł/dzień za sztukę
 • Ogrodzenia przenośne, usługa montażowa - od 3zł/mb
 • Ogrodzenia ażurowe - od 0,25 zł netto/doba/mb (kaucja 20 zł)
 • Ogrodzenia budowlane pełne - od 0,40 zł netto/doba/mb (kaucja 30 zł)
 • Sklejka szalunkowa okuwana, o wymiarach 0,5x2 m - 0,60 zł/m2
 • Płyty ze sklejki trójwarstwowej, wymiary 50x300 cm -25 zł netto/doba (kaucja 400 zł)
 • Ogrodzenia przenośne ażurowe, wymiary 3,5x2 m, w zestawie złączki i podstawy - 21,52 zł/miesiąc/sztuka

Oczywiście każda cena ogrodzenia budowlanego wynajmowanego przez poszczególne firmy jest orientacyjna. Cennik waha się w zależności od regionu, ilości wynajmowanych ogrodzeń, a także długości najmu. Zazwyczaj panuje tendencja, że im więcej ogrodzeń, a także im dłuższy okres najmu, tym ostateczna cena za usługę będzie korzystniejsza.

Ogrodzenia budowlane tymczasowe - przykładowy cennik

Poniżej znajdują się przykładowe ceny zakupu ogrodzeń budowlanych:

 • Ogrodzenia przenośne pełne z blachy trapezowej T-18 ze stali ocynkowanej ogniowo, wymiary 2x2,355 m - 220 zł/szt.
 • Ogrodzenia budowy panel ażurowy, wymiary 2x3,5 m - 30 zł/szt.
 • Ogrodzenia budowlane przestawne ażurowe, wymiary 3,5x2 m - 103,32 zł
 • Ogrodzenia budowy panel ażurowy, wymiary 1,2 x 3,5 m - 95,25 zł/szt.
 • Obejma łącząca ocynkowana do ogrodzeń tymczasowych - 7,26 zł/szt.
 • Stopa betonowa z betonu klasy C-40, o wymiarach 72x23x10 cm - 15,30 zł/szt.
 • Daszek na rurę do metalowych słupków, średnica 42 mm - 1,49 zł/szt.
 • Ogrodzenie pełne tymczasowe Remus Clever - 118 zł/mb
 • Ogrodzenie pełne budowlane, trapez T-18 o poziomym przetłoczeniu, ocynkowane - 232zł/szt.

Ogrodzenia tymczasowe - podsumowanie

Cena ogrodzeń budowlanych, zarówno pod względem zakupu, jak i również wynajmu nie jest jednoznacznym wskaźnikiem. Wszystko zależy od firmy wynajmującej lub producenta, w przypadku sprzedaży ogrodzeń.

Jeżeli przykładowo będziemy potrzebować 100 sztuk ogrodzenia ażurowego, to cena zakupu może wahać się od ok. 2.900 zł do 10.500 złotych za komplet. Natomiast wynajmując, zapłacimy od 16 zł dziennie za komplet. Chcąc przeliczyć opłacalność transakcji, możemy wywnioskować, iż:

 • Po ok. 182 dniach wynajmu ogrodzenia ażurowego, zwróciłby nam się koszt zakupu najtańszego produktu
 • Po ok. 656 dniach wynajmu ogrodzenia ażurowego, zwróci nam się koszt zakupu najdroższego ogrodzenia

Dokonanie kalkulacji, jaka forma pozyskania ogrodzenia tymczasowego będzie dla nas bardziej opłacalna, powinna być punktem obowiązkowym przed podjęciem inwestycji budowlanej. Oczywiście ostateczna decyzja będzie należeć do samego inwestora. Ponieważ może się okazać, iż zakup dość drogich ogrodzeń tymczasowych, nie będzie stanowić dla niego żadnego problemu.

Pozostaje jeszcze kwestia dopasowania odpowiedniego typu ogrodzenia. Budując się w terenach miejskich, lepiej jest się zdecydować na ogrodzenia pełne. Natomiast mając plac budowy na obrzeżach miasta lub na terenach wiejskich, w zupełności wystarczy ażurowe ogrodzenie tymczasowe. Należy jednak przeanalizować wszystkie zalety i wady każdego rozwiązania, aby dokonać słusznego wyboru.

ikona podziel się Przekaż dalej