Czym jest i jakie są rodzaje siatki zaciemniającej?

Folia cieniująca podobnie jak mata maskująca to doskonały sposób na szybkie odcięcie się od widoku zaniedbanej posesji sąsiada lub uzyskania prywatności. To także zabezpieczenie przed słońcem, wiatrem czy śniegiem. Maskowanie siatki ogrodzeniowej stosowana jest najczęściej w ogrodach do ochrony roślin oraz jako osłona na płot przed słońcem i wiatrem. Siatka cieniująca wykonana jest z włókien polipropylenowych. Może posiadać filtr UV, chroniący przed promieniowaniem słonecznym i zapobiegający utracie koloru.

Siatka cieniująca na ogrodzenia dostępna jest w różnych rozmiarach, kolorach, gramaturach i splotach. To do gramatury i gęstości splotu zależy, solidność, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Gęstość splotu odpowiada za stopień przewiewności siatki. Od gramatury zależy także, jaki będzie stopień zaciemnienia i jaka ilość światła będzie przedostawała się przez siatkę. Dlatego dzielimy siatki maskujące na:

 • 55 - 65%o niewielkim stopniu zacienienia i dużym prześwicie, które zatrzymują około 20% wiatru i 25% promieni słonecznych
 • 75 - 85%umiarkowanie zacieniają i redukują wiatr. Pozwalają na zachowanie prywatności.
 • 90 - 95%zapewniają znaczny stopień zacienienia. Zatrzymuje około 35% wiatru i słońca. Doskonale nadają się do maskowania każdego rodzaju ogrodzenia i pełnego zachowania prywatności.

Siatka maskująca na ogrodzenie – ceny i opinie

Siatka cieniująca na ogrodzenia dostępna jest w różnych rozmiarach, a jej cena uzależniona jest przede wszystkim od gramatury, splotu, a nawet koloru. Gęstość siatki odpowiada za stopień zaciemnienia. Najpopularniejsze rodzaje to:

 • Czarna siatka cieniująca 55 % o wymiarach 1,5 X 50 m to średnia cena 89 zł.
 • Czarna siatka cieniująca 60 % o wymiarach 1,5 x 50 m to przeciętna cena 80 zł
 • Czarna siatka maskująca 75 % o wymiarach 1,5 m x 50m to około 139 zł
 • Zielona siatka cieniująca 90 %, o wymiarach 1,5 x 50 m to średnia cena 195 zł
 • Brązowa siatka cieniująca 95 % o wymiarach 1,5 m x 50 m to cena 200 zł

Chociaż najtańsze siatki cieniujące otrzymamy już w cenie kilku zł za metr, to produkty najwyższej jakości są znacznie droższe. Zwłaszcza te od renomowanych producentów. Wśród nich wyróżniają się firmy Ombretex, Grandinet, Texanet. Alternatywą dla nich może być wojskowa folia cieniująca z demobilu. Wojskowa siatka dostępna jest w cenach od 20 zł za 1metr bieżący.  Mata na płot kosztuje zdecydowanie więcej. Ceny najpopularniejszych producentów kształtują się następująco:

 • Grandinet - 1,5 x 50 m 90 %, cena 329 zł
 • Texanet - 1,5 x 50m 85 %, cena 464 zł
 • Ombretex - 1,5 x 50 m 95 %, cena 644 zł

Użytkownicy najlepiej oceniają siatki cieniujące wiodących producentów. Chociaż są droższe, to doceniana jest ich wysoka jakość oraz trwałość. Skutecznie osłaniają i dają dobre efekty wizualne. Zdaniem użytkowników stanowią świetną alternatywę dla osłonowych mat na płot. Tanie siatki najczęściej wykorzystywane są jako krótkotrwałe maskowanie siatki ogrodzeniowej. Za wadę siatki cieniującej uznawana jest ograniczona kolorystyka. Najczęściej jest to czarna siatka, zielona lub brązowa.

Eksperci zwracają uwagę na to, by dobierać siatkę odpowiednio do oczekiwań i funkcji, jaką ma pełnić. Czy folia cieniująca ma chronić przed nadmiernym słońcem, kurzem, wiatrem, czy zapewniać prywatność? Od tego zależy dobór gramatury siatki i je splotu. Przypominają także, że najważniejszym kryterium wyboru osłony na płot jest rozmiar. Mata maskująca najczęściej występuje w określonych rozmiarach, dlatego należy dobrać ją do wysokości płotu. Dopiero wtedy spełni swoją funkcję. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie ogrodzenie, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Siatka maskująca na ogrodzenie - porady

Odpowiednio dobrana siatka maskująca na ogrodzenie może znacznie poprawić jego odbiór wizualny. Ciemna kolorystyka doskonale komponuje się z zielenią roślin i stanowi dla nich dobre tło. Im wyższa gramatura siatki, tym stopień zaciemnienia jest większy. Stopień zaciemnienia waha się od 40 do 95 %, każdy więc znajdzie odpowiednią siatkę do swoich potrzeb. Wykonanie splotu odpowiada za przepuszczanie powietrza i wentylację. Jeżeli siatka ma stanowić tło dla roślin, warto o tym pamiętać, by przepuszczała powietrze.

Siatka maskująca na ogrodzenie jest niedrogim sposobem na szybką odmianę wyglądu posesji. Przy ruchliwej ulicy osłona na płot zapewnia prywatność i chroni przed przedostawaniem się kurzu, a także ogranicza hałas. Osłaniają ogród przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i wiatrem. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Folia cieniująca nie tylko odcina posesję od niepożądanych spojrzeń, ale może także upiększyć płot i dodać mu estetyki. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę. Osłona na płot powinna współgrać z elementami architektury ogrodowej lub domu. Wszystkie rodzaje siatek można montować pojedynczo lub podwójnie. Przy podwójnej siatce uzyskuje się lepszy efekt zaciemniający. Zakładanie siatki nie jest trudne, gdyż zazwyczaj wyposażona jest ona w oczka montażowe. Umiejscowione są na jej brzegach. Wystarczy zastosować opaski kablowe, by szybko przypiąć siatki zacieniające do płotu.

Maskowanie siatki ogrodzeniowej możliwe jest także przy użyciu wojskowej folii z demobilu. To podobnie jak mata maskująca ciekawa alternatywa osłony na płot. To materiał niepochłaniający wody, szybko wysychający i odporny na warunki atmosferyczne, butwienie i pleśnie. Perforacje 3D powodują, że siatka z demobilu wygląda jak rośliny poruszane na wietrze. Daje to bardzo naturalny efekt wizualny. Siatka maskująca na ogrodzenie może stanowić jego ozdobę oraz pomóc uzyskać efekt niewidoczności.

Maskowanie siatki ogrodzeniowej folią cieniującą czy wojskowa mata maskująca z demobilu to najszybszy i najtańszy sposób na odmianę estetyki ogrodzenia. Ich montaż nie wymaga umiejętności technicznych ani specjalnych narzędzi. Właściwy wybór siatki cieniującej, gwarantuje osiągniecie oczekiwanego efektu. Dlatego przed zakupem należy określić, jaką funkcję siatka ma pełnić.

ikona podziel się Przekaż dalej