Kostka brukowa na podjazd i na podwórku

Popularność kostki brukowej wokół domu

Aranżacja otoczenie wokół domu jednorodzinnego jest równie ważna co jego wnętrza. Pomysł na podjazd, plan tarasu czy projekt altanki ogrodowej zaprząta głowę niejednemu właścicielowi domu. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych do wypełnienia przestrzeni wokół budynku jest kostka brukowa. Obecnie dostępna jest ona w wielu kolorach i wzorach, więc każdy z pewnością dopasuje odpowiedni model do swoich oczekiwań.

 Kostka brukowa przykładowo na podjeździe to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ gwarantuje ona stabilność podłoża. Z uwagi na swoją funkcję podjazd musi być solidnie wykonany. Ciężar samochodu, który kilkakrotnie będzie po nim przejeżdżał, może uwidocznić niedoskonałości wybranego materiału. Kostka brukowa z pewnością spełni oczekiwania inwestora. Czy jednak jest to jedyne dobre i słuszne rozwiązanie? Co zamiast kostki brukowej można zaproponować właścicielowi domu?

Alternatywy dla kostki brukowej

Coraz częściej wybierane są różne alternatywy dla kostki brukowej. Dlaczego? Inne rozwiązania pozwalają odróżnić się od sąsiedztwa i stworzyć swoją indywidualną przestrzeń. Wciąż to kostka brukowa jest najpopularniejsza wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Każdy inny zamiennik zamiast niej pozwoli wprowadzić unikalną aranżację podwórka w swoim otoczeniu. Można wybrać się na wstępne rozeznanie do najbliższego marketu budowlanego czy składu z materiałami budowlanymi.

Warto znać różne rozwiązania zagospodarowania podjazdu czy podwórka, aby móc wybrać najoptymalniejszą opcję dla siebie. Dużo porad praktycznych oferują różne fora czy grupy właścicieli domów jednorodzinnych, którzy dzielą się wiedzą i cennymi uwagami. W takich społecznościach można także uzyskać informacji na temat tego, gdzie wyrzucić farby po remoncie czy jak zbudować ziemiankę.

Co zamiast kostki brukowej? Polecane zamienniki

Panele PCV jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Coraz większą popularnością cieszą się panele i kostki wykonane z PCV. Choć wykonane z PCV to równie trwałe co kostka brukowa, a do tego prezentują się bardzo gustownie na podjeździe. Panele PCV tworzą ażurową konstrukcję bez wypełnienia w jej otworach. Dzięki temu można je wypełnić trawą czy kamyczkami. Całość idealnie komponuje się z nowoczesnym budownictwem.

Faktem jest, że kostka PCV nie jest najtańszym rozwiązaniem. Chcąc zaaranżować podjazd dla dwóch samochodów, trzeba zainwestować dużo pieniędzy. Co nie zmienia faktu, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i alternatywa dla popularnej kostki brukowej. Przede wszystkim panele PCV umożliwiają wprowadzenie elementu zieleni na podjazd. Kostka brukowa oferuje jedynie jednolitą powierzchnię bez akcentu zielonego.

Wykorzystanie betonu zamiast kostki brukowej

Kolejnym ciekawym zamiennikiem kostki brukowej są płyty betonowe. Podobnie jak panele PCV również i płyty betonowe mają konstrukcję ażurową. Beton jako materiał budowlany jest bardzo trwały, ale najczęściej grubość płyty ażurowej powinna mieć około 10-15 cm, aby skutecznie zniosła obciążenie, jakim jest przejazd czy postój samochodu osobowego.

Ścieżka betonowa w ogrodzie, a także informacje, co zamiast kostki brukowej i betonu do ogrodu
Beton zamiast kostki brukowej do ogródka oraz inne kreatywne rozwiązania i praktyczne porady

Betonowe płyty ażurowe dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Wypełnienie oczek ażurowych można wybrać według własnego gustu. Mogą to być zarówno kolorowe kamyczki, zielona trawa czy inny materiał. Dowolność wyboru pozostawiona jest inwestorowi. Podobnie jak w przypadku paneli PCV płyty betonowe dają możliwość wielu aranżacji w zależności od reszty otoczenia wokół domu jednorodzinnego. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat układania kostki brukowej.

Inne dostępne zamienniki kostki brukowej

Na szczęście dostępne są także tańsze rozwiązania niż te podane powyżej. Trzeba jednak pamiętać, że niekoniecznie mogą one być dobrej jakości i trwałe na długie lata. W tym przypadku cena jest proporcjonalna do jakości, ale jeśli ktoś musi być oszczędnym, to warto poznać te dodatkowe opcje. Jedną z nich jest kruszywo, którym można wyłożyć podjazd. Jest to w miarę stabilny materiał, o ile nie ma silnych deszczy czy topniejącego śniegu. W takiej sytuacji może dojść do pogorszenia stanu podjazdu do garażu. Trzeba również pamiętać, że jeśli na wstępnie nie wyłoży się na podłożu geowłókniny, to z czasem kruszywo będzie zarastać drobną roślinnością.

Ostatnim rozwiązaniem, które tak naprawdę nie wiąże się z żadną inwestycją finansową, jest wyrównanie gruntu i pozostawienie go. O ile można przy pomocy ugniatarek całkowicie wyrównać podjazd, to już na skutek opadów atmosferycznych i wielokrotnemu przejeżdżaniu samochodem, ta powierzchnia będzie znowu nierówna. Niemniej jednak jest to rozwiązanie, z którego można skorzystać bez zbędnych kosztów.

ikona podziel się Przekaż dalej