Co zamiast kostki na podjazd? TOP 3 najciekawsze rozwiązania
Przydomowe podjazdy samochodowe mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Tradycyjna kostka brukowa to jedynie początek możliwości aranżacyjnej. Istnieją również inne nawierzchnie, które wyróżniają się estetycznym wyglądem i niskim kosztem wykonania. Poniżej odpowiemy na pytanie, co zamiast kostki na podjazd sprawdzi się najlepiej? Omówimy TOP 3 ciekawe rozwiązania, które można wykorzystać przed garażem lub przed domem.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co zamiast kostki na podjazd? TOP 1 – tanie i trwałe kruszywo
Kruszywo to nasza pierwsza propozycja materiału, który świetnie sprawdza się do tworzenia szlaków komunikacyjnych. Alejki z kamienia są rozwiązaniem uniwersalnym, wpisującym się w dowolną stylistykę aranżacyjną. Nawierzchnie ze żwiru lub z kamienia możemy wyłożyć pod dom, pod garaż i jako podjazd przed posesją. Jednym z głównych atutów tego rozwiązania jest trakcyjna cena inwestycji. Podjazd ze żwiru jest obecnie tanią i bardzo skuteczną metodą na wykończenie nawierzchni.
Tani podjazd z kamienia jest łatwy do wykonania i przy odrobinie umiejętności stworzymy go samodzielnie. Jest to kolejny sposób na ograniczenie kosztów inwestycji. Efektowny podjazd pod dom stanowi element przepuszczający wilgoć, dzięki czemu nie musimy się martwić o zaleganie wody opadowej. Niestety podjazdy z kamienia mają także pewne wady. Kruszywo nie stanowi optymalnej bariery dla roślinności. Dlatego podjazdy z kamienia mogą szybko zarastać chwastami. W efekcie konieczne będzie regularne usuwanie niechcianej roślinności, co z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zajęć.
Wjazd z kamienia świetnie sprawdza się w aranżacjach zainspirowanych stylem rustykalnym i dworkowym. Jego budowa jest dość prosta, jednak należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Prace rozpoczynamy od wytyczeniu wjazdu i wykonania wykopu. Następnie wyrównujemy wykop i układamy geowłókninę, która oddzieli wjazd od gruntu. Na tak przygotowanej nawierzchni wysypujemy grube kruszywo. Na górze wysypujemy jeszcze około 5 centymetrową warstwę drobnego żwiru.
Co zamiast kostki na podjazd? TOP 2 – wjazd z płyt ażurowych pod dom
Wybór materiału na wjazd może być także podyktowany wymaganiami formalnymi. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może wymuszać na inwestorach pozostawienie odpowiednio dużej powierzchni biologicznie czynnej. Wjazd z kostki brukowej tworzy szczelną barierę dla wilgoci i nie jest w stanie odprowadzać wód gruntowych. Przez to ogranicza powierzchnię biologicznie czynną, która znajduje się na posesji. Rozwiązaniem tego problemu jest wjazd z płyt ażurowych.
Płyty ażurowe możemy z powodzeniem wyłożyć pod dom, na wjazd do garażu lub na piesze szlaki komunikacyjne. Ażurowa powierzchnia sprawia, że nawierzchnia dobrze przepuszcza wody opadowe. Pomiędzy szczelinami płyt może znajdować się żwir lub rośliny. W ten sposób tworzymy powierzchnie biologicznie czynną, która idealnie sprawdza się na niewielkich posesjach.
Porośnięte trawą płyty ażurowe pasują do wielu aranżacji. Ich atutem jest także przystępna cena. Tanie płyty bez trudu kupimy na wielu składach i w sklepach branżowych. Ostateczny koszt wjazdu będzie uzależniony od formatu i rodzaju płyt, a także od metrażu nawierzchni. Niektóre tańsze płyty nadają się jedynie na ścieżki piesze, inne, bardziej twarde i grubsze możemy bez obaw wykorzystać na wjazd samochodów osobowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat układania kostki brukowej.
Co zamiast kostki na podjazd? TOP 3 – wjazd z paneli PVC
Nasza ostatnia propozycja na trwały i estetyczny wjazd obejmuje wykorzystanie paneli PVC. Co prawda cena paneli może okazać się dość wysoka, jednak nawierzchnia charakteryzuje się dużą trwałością i niebanalnym wyglądem. Podjazd wykonany z paneli PVC posiada perforowaną powierzchnię o ciekawych kształtach. W kratkach możemy umieścić żwir lub zasadzić trawę. Wykorzystanie żwiru idealnie podkreśli nowoczesny charakter posesji. Z kolei wjazd wypełniony trawą świetnie współgra z naturalnymi elementami otoczenia i wygląda znacznie lepiej niż podjazd z jednolitego betonu.
Dużą zaletą paneli PVC jest ich odporność. Materiał możemy bez obaw wyłożyć na podjazdy i piesze szlaki komunikacyjne. Pewnym mankamentem może okazać się cena materiału, jednak samo układanie podjazdu jest na tyle proste, że wykonamy je samodzielnie (brak konieczności wynajmowania wykwalifikowanej ekipy ogranicza koszt inwestycji).
Podjazd z płyt PVC możemy wyłożyć na dwa sposoby. Pierwszy to wykonanie podjazdu na zagęszczonym gruncie. W drugim sposobie wykonujemy dodatkową podbudowę, która jest zalecana, jeśli zależy nam na większej trwałości nawierzchni. Na początku prac wytyczamy podjazd i tworzymy wykop. Na dnie układamy szczelną warstwę geowłokniny. Następnie wysypujemy gruby żwir. Warstwa żwiru powinna mieć około 20 – 25 cm grubości. Kolejna warstwa to geowłóknina. Dzięki niej zapobiegniemy mieszaniu się żwiru z podkładem. Warstwa podkładowa znajduje się bezpośrednio na żwirze. Na ogół jest to ubity piasek, na który układamy nawierzchnię z paneli PVC. Większość paneli łączy się na specjalne zatrzaski. Dzięki temu nawierzchnia nie rozchodzi się i zapewnia estetyczny wygląd przez długie lata.
W nawierzchni znajdują się kratki, które możemy uzupełnić ziemią ogrodową. Następnie siejemy i pielęgnujemy trawę. Alternatywą dla tego rozwiązania jest kruszywo. Nawierzchnia wykończona kruszywem nie wymaga nawadniania ani częstych pielęgnacji, jak podjazd z trawą. Co więcej, ozdobny kamień może współgrać ze stylistyką aranżacji i pobliskiego terenu. Wystarczy wyłożyć żwir w kratki paneli, aby cieszyć się trwałym, ciekawie wyglądającym podjazdem.
Wiesz już, co zamiast kostki na podjazd sprawdzi się najlepiej. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci, jak zaprogramować pilot do bramy, a także wskażemy, jaką roślinność wybrać do ogrodu.